نوکرانِ بادمجان

دسته: مقالات
۸ دیدگاه
چهارشنبه - ۷ فروردین ۱۳۹۲
untitled1-80x80
« بر چهره ستایش گران، و اندام چاپلوسان خاك بپاشید»حضرت علی(ع)
یکی از پدیده های شوم اخلاقی واجتماعی که در عالم سیاست ورزی هم نمود پیدامی کند، تملق وچاپلوسی است که  در فرهنگ ما ریشه ی تاریخی داردو به طور قطع ویقین یکی  از بزرگترین دردهای جامعه ما، رشد وترویج این فرهنگ است که زیان های غیرقابل جبرانی را به سلامت جامعه وارد می کند .
  در جامعه ای که فرهنگ نقدپذیری رشد نکرده باشد, علف های هرز تملق شروع به رشد می کنند علی الخصوص اگر در آن جامعه, ترس از قدرت و قدرتمندان هم بر روح وجان مردم سایه افکنده باشد که در این صورت، بیشترین بهره را متملقان می برند چون تنها تیغی که می تواند چاپلوسی را ریشه کن کند, فرهنگ نقد وانتقاد است
متملقان؛ همواره  در مرز باریک خدمت وخیانت سکنی گزیدند و تابع محض اوامر فرادستان خودهستند بی آنکه برای لحظه ای از قدرت تفکر و تعقل بهره ببرندو بالطبع صاحبان قدرت وثروت هم در ترویج این فرهنگ نقش به سزایی دارند چون انسان ها ذاتا دوست دارند که همواره مورد تعریف و تمجید قرار گیرند حتی اگر کاری مهمی انجام نداده باشند«ویُحبُّونَ أن یُحمَدوا بِما لمْ یَفعَلُوا»یعنی دوست می دارند به خاطر کارهایی که انجام ندادند مورد حمد وستایش واقع شوند.(آل عمران/158).
در محیطهایى كه چاپلوسی متداول است، هر نوع تعبیر باید مورد پسند طبقه‏ى ممتاز جامعه باشد. در نتیجه صداقت و پاى بندى به اصولى كه تامین كننده منافع واقعى مردم است، جاى خود را به تحسین مبالغه آمیز و در نهایت به چاپلوسی مى‏دهد.
قداست سازى نیز زمینه‏اى مهم براى رواج چاپلوسى است . تجربه نشان مى‏دهد كه قداست سازى‏ها باعث مى‏شود انسان در مقابل آنچه كه مقدس نمایانیده مى‏شود، زانو بزندواگر كسى به آن مقدسات معتقد نباشد، به ریا روى مى‏آورد و كسى هم كه مى‏خواهد از این وضع سوء استفاده كند و موقعیت خود را بهبود ببخشد با چاپلوسى بر ستایش افراطى روى مى‏آورد.
امروزه  شهر ما به انسان هایی نیاز دارد که سعی آنها در چاکر منشی زورمداران وچاپلوسی زرپرستان نباشد به طوری که فریاد  زنده باد و مرده بادشان اجازه هیچ نقد و بیان متفاوتی را  به منتقدان  ندهدو نمی توان با یک سری  افراد ترسو و محافظه کار و فرصت طلب که خود را همرنگ و چاکر منش طرز تفکر  حاکم می دانند به جا یگاه مطلوبی رسید.
اصطلاح نوکر بادمجان هم به کسانی اطلاق می شود که به اقتضای زمان و مکان به سر می برند و در زندگی روزمره خود تابع هیچ اصل و اساس معقولی نیستند . عضو حزب باد هستند ، از هر طرف که باد مساعد بوزد به همان سوی می روند و از هر سمت که بوی کباب استشمام شود به همان جهت گرایش پیدا می کنند. طرفدار حاکم منصوب هستند و با حاکم معزول به هیچ وجه کاری ندارند .
چاپلوس ولفظ شیرین وفریب/می ستانی می نهی چون زر به جیب

مرتورا سیلی ودشنام شهان/بهتر آیداز ثنای گمرهان

دکترحسین ارجمند


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

واقعا که گل گفتی کاش مدیران بفهمند کسانیکه هر روز بدنبال یکی هستند بخاطر منافعشون فردا که ایشان برود و دیگری بیاید او را فراموش می کنند و دنبال دیگری می روند تنها مردم هستند که می مانند

شمس الدینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام بر جناب آقای دکتر ارجمند عزیز
درست میفرمایید هرکجا چنین آدمهای متملق وچاپلوسی وجود داشته باشند باعث میگردند کسانی که از طریق صحیح به کاری مشغولند حقوقشون پایمال شه چون این قبیل آدما به راحتی میتونن زیر پای انسانهای شریف وزحمتکشو خالی کنن .این مسؤلین عزیز هستند که باید مراقب این اشخاص موذی باشند .ممنون از مطلب زیباتون

زبان دراز این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۹ فروردین ۱۳۹۲ - ۵:۲۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.درست است ولی چاپلوسی در خون عده ای وجوددارد ونمی شود ان رادرمان کرد.شما ببینید وقتی فردی قدرت را به دست می گیرد چه قدر ادم چاپلوس وپاچه خوار دور وبر اورا می گیرند و همه اش از او تعریف و تمجید می کنند ووقتی همان فرد از کار برکنار می شود اصلا محلش هم نمی گذارند.نمونه های ان را به حد وفور می توانید در ادارات و در اطراف رییس و روسا ببینید.تنها راه درمان ان هم این است که مسئولان کارشان را درست انجام دهند و به حرف این پاچه خوارها گوش نکنند.
ی ا ح ق

تحصیلکرده این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۲ - ۷:۵۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جامعه ما ادم چاپلوس تربیت می کند وتنها علت ان هم این است که مسئولان همواره از میان افراد ضعیف و غیر متخصص انتخاب می شوند.خب وقتی ادمی کارش رابلد نباشد نیاز دارد که همیشه افرادی اورا تایید کنند هرچند که کارش نادرست است و این میشود تولید ادم چاپلوس.

محمدرضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۲ - ۱:۴۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

تازمانی که این درد درمان نشود ماهمین طور در گل خواهیم ماند.بیشتر کسانی که هم به جایی رسیدند از همین راه بوده.

منتقد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۲ - ۶:۵۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

چاپلوسی فقط در زمین انسان های خودرای ومستبد می روید.
تنها راه ریشه کنی چاپلوسی از بین بردن استبداد و خودرایی است.

ttt این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۲ - ۶:۳۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام به عقیده ی من ریشه ی این رفتار زشت به فرهنگ و تربیت خانوادگی بر می گرددو به گفته ی بزرگان برای ریشه کن کردن آن از بطن خانواده ها شروع کرد و به نظر من که خلاف نظر آقا یا خانم منتقد افراد ضعیف و بدون اعتمتد به نفس چاپلوس هستند

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

واقعا به درد بزرگی اشاره کردید.شما در جلسات این اقایان شرکت کنید تا ببینید چگونه هندوانه زیر بغل یکدیگر می گذارند و پایین تر ها از بالا دستی ها چه تعریف هایی که نمی کنند.مثلا فلانی بسیار خدوم و مومن و کاردان و.. است.
ولی وقتی که بیچاره از کار برکنار می شود همین ادم ها می گویند فلانی فردی بی تدبیر و بی تجربه وبی سواد بوده.
اصلا قیافه ادم های چاپلوس با بقیه فرق می کند .حرکات ان ها و خنده های مسخره اشان و فیزیک چهره اشان بسیار چندش اور است .وخیلی حال برهم زن است .