جاذبه های گردشگری بافق از منظر واحد مرکزی خبر

دسته: عمومی
۶ دیدگاه
جمعه - ۹ فروردین ۱۳۹۲

در استان یزد نیز شهرستان بافق در فاصله 120 کیلومتری جنوب شرقی یزد قرار دارد و از شرق با شهرستان طبس و از جنوب با استان کرمان هم جوار است.
امامزاده عبدالله متعلق به نوادگان امام جعفر صادق(ع) یکی از بناهای مذهبی این شهرستان است که دارای بقعه ای زیبا و با شکوه و گنبدی عظیم است که تزئینات داخلی آن از آثار ملاحسن نقاش باشی بافق است.
دو تخته آجر پخته نصب شده بر سردر و یک قطعه سنگ میان آن دو ، طاس مسی بزرگ و کنده کاری شده سقاخانه، پوشش بدنه بنا با کاشی های لاجوردی و با حاشیه سیاه و سفید مربوط به قرون هشتم و نهم، سقف مقرنس گنبد و درب بزرگ و سیاه رنگ از آثار مهم این بنا می باشند.
میدان خان که متعلق به دوره‌های افشاریه و زندیه است، در بافت قدیم این شهر واقع است و در گذشته به لحاظ اقتصادی و اجتماعی، اهمیت فراوانی داشته است.
این بنا از مصالح خشت و گل و با نمای آجری ساخته شده و دکان‌هایی کوچک و بزرگ، با رواق‌های متعدد دور تا دور این مکان را فراگرفته است.
کاروانسرای خان در جوار میدان خان هم متعلق به دوره‌ی افشاریه و زندیه است و در گذشته به عنوان خنکجا و محل ورود افراد به کاروانسرا استفاده می‌شده است.
خانه وحشی بافقی هم خانه‌ای محقر شامل حیاط مرکزی و چند اتاق و ایوان نسبتا کوچک است ، در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است .
روستاهای قطرم و باجگان هم به عنوان روستاهای هدف گردشگری شهرستان بافق مناطق زیبا و تماشایی برای مسافران نوروزی هستند.
روستای قطرم در فاصله 50 کیلومتری جنوب شرقی شهر بافق بین دو کوه مرتفع و نزدیک به هم واقع شده است و به گفته بسیاری، ماسوله استان یزد است و از نظر ساخت معماری و بافت تاریخی از ویژگی های خاص و منحصر به فردی برخوردار است .
روستای قطرم از نظر آب و هوایی وضعیت منحصر به فردی دارد به طوری که در این روستا محصولات گرمسیری نظیر خرما ، مرکبات و محصولات سردسیری نظیر گردوو بادام دیده می شود.
سبدبافی با سرشاخه های بادام کوهی ، حصیر ، جارو ، بادبزن بافی و تهیه کلاه و ژاکت بافی از کرک و پشم گوسفندان از صنایع دستی زنان و مردان این روستاست که رابطه تنگاتنگی با محیط طبیعی و مشاغل دامداری و کشاورزی آنان دارد.
روستای باجگان هم در فاصله 100 کیلو متری جنوب شرقی بافق بر روی دامنه کوهی به همین نام قرار دارد ، معماری این روستا با مصالح سنگی ، زیبایی خاصی دارد و این مصالح خدادادی به صورت لایه لایه درکوه باجگان نزدیک روستا وجود دارد.
از جاذبه های این روستای تاریخی می توان ازچنار هزار و 200 ساله باجگان با تنه قطور، ارتفاع زیاد وسایه دل نشین و صنوبر راست قامت و مرتفع با قدمت 850 سال نام برد.
تپه‌های براریگ شامل تپه‌های شن روان با وسعت زیادی در شهرستان بافق از مناطق دیدنی آن به شمار می رود.
شهرستان بافق یکی از مناطق خرماخیز کشور است و نخلستان‌ها از جاذبه‌های این شهرستان است.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
fakher این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۹ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

تاجایی که ماشنیدیم وهمه جا نوشتند وهمه میگن امامزاده عبدالله پسر امام موسی بن جعفر میباشند نه امام جعفر صادق.نویسنده کیه؟

امید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۹ فروردین ۱۳۹۲ - ۵:۴۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

استاد یه کم دقت کنید لطفا، نوشته از نوادگان امام جعفر صادق(ع) نه پسر ایشان /

شمس الديني قطرمي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۹ فروردین ۱۳۹۲ - ۸:۴۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
دست تهيه كننده خبر درد نكنه ازكليه علاقه مندان وگردشگران عزيزدعوت ميشودازروستاي توريستي وگردشگري قطرم وهمچنين سايت زيباي قطرم به نشانيwww.qotrom.irديدن نمايند ومارا از نظرات خوب وسازنده خود محروم ننمايند ممنون از همه شما دوستان ومديريت محترم سايت وزين بافق فردا .

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۲ - ۷:۳۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام مثل اینکه نویسنده هم مثل بعضی ها نمی تونه ریگهای صادق آباد را جای گردشگری تلقی کنه برای همین از آن چیزی نگفته

محمد رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۲ - ۷:۴۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

احتمالااین شخص نویسنده اطلاع ندارند بیشترین بازدید کننده از تلماسهای روستای صادآباد بوده چیزی که اعیان است چه حاجت به بیان است

عسكري این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

از جاذبه هاي بافق فقط امامزاده ودو روستا: پس حتما ريگهاي صادق اباد وروستاي تاريخي باقرابا دو…جزء بافق نبود يا نويسنده غرضي داشته