سفری به دره بیشه در بافق +تصاویر

دسته: محیط زیست، منابع طبیعی، گردشگری
۵ دیدگاه
دوشنبه - ۱۲ فروردین ۱۳۹۲

شاید کمتر بافقی ای باشد که کوههای بیشه در، در 20 کیلومتری شرق بافق را نشناسد و مسلما زیادند کسانی که در مسیر بافق به روستاههای ییلاقی و یا بهاباد فرصت را غنیمت شمرده و ساعتی برای بهره بردن از خنکای نسیم گذرا از سایه سار کوههای این منطقه را برای توقف انتخاب کرده وجودشان را میهمان لذتی از طبیعت نزدیکترین کوههای شهرستان نموده اند.

توقف مردمانی که از سیزده بدر بر می گردند هم هر ساله مورد توجه رهگذران بوده و این موضوع باعث شده در دهه قبل به فکر ایجاد تفرجگاهی در منطقه افتند کوهستانی . برایش نامی هم برگزیدند اما هنوز که هنوز است خبری از این تفرجگاه نیست که نیست.

این مقدمه را نوشتم اما از بیانش مقصود دیگری دارم و آن هم معرفی دره بسیار زیبای بیشه در است که به دره سنگآب معروف است.

واما دره بیشه در

Photo-0328 - Copy

وقتی امتداد مسیر رودخانه سرازیر شده از کوههای بلند در شرق بافق را بپیمایی سنگهای آبرفته صافی از کوه را در زیر پایت احساس می کنی و در اطرافت کوههای سر به فلک کشده ای را می بینی که درختان بنه و انجیر کوهی را در دامن خود دارد.

DSCN1179

پستی و بلندی مسیر را می پیمایی و هرچه پیشتر می روی خود را در دره ای عمیق می یابی که با جلو رفتنت به تنگی می گراید.

Photo-0270

جلوتر می روی و با هرچه جلوتر رفتن اوج می گیری بر فراز تخه سنگهای بزرگ و کوچک.

Photo-0336 - Copy

کوچه های باریک با دیواره سنگی صیقل یافته از آب با پیچهای تند سرسختی آب را به یادت می اورد که سنگ را تسلیم عبور نرم اما پیوسته خود کرده است .

Photo-0272

Photo-0264 - Copy

کوچه های کوهستانی را می پیمایی تخته سنگهایی را می بینی مسدود کننده راه .نیاز به چند نفری یار سفر داری برای گذار از این موانع عبور. اینجاست که باید یکی دستت را بگیرد یا پل شود تا تو اوج بگیری و همچنین برعکس.

DSCN1214

شیارهای ایجاد شده بر تخته سنگهای بزرگ که توسط آب ایجاد شده است را که دیدی محال است لحظاتی برایش وقت نگذاری تا خوب نظاره اش کنی و به قدرت آب لطیف ایمان می آوری اینجاست که می گویی قدرت آب از سنگ بیشتر است چرا که نرم نرمک دل سنگ را آب می کند.

DSCN1226

چند کیلومتری پله کانی بالا می روی تخته سنگهایی را می بینی که در دلشان حجمی از آب را جای داده اند و به سنگآب معروفند.آبی زلال و نوشیدنی اما سردِ سرد چرا که دیواره های بلند کوهها از آفتاب مصونش داشته تا هم به مدت بیشتری آب تبخیر نشود و هم تگری بماند.

DSCN1225

DSCN1286

سنگآبها را که پشت سرگذاشتی و کوچه های پی در پی را با دریچه دوربین نگاهت عکس گرفتی فضا بازتر می شود با درختانی بیشتر. در فصل بهار گلهای زرد و سرخ است که فرش راه شده و چشم نواز.

DSCN1159

DSCN1333

در انتهای کوچه راههای دره بیشه در کوهی را می بینی با منفذی بزگ. باید از آن بگذری البته با سراشیبی تندی که دارد چرا که راه بازگشت همین است البته گل آدین شده.

DSCN1351

DSCN1358

وقتی از کوه به پایین سرازیر می شوی شاید باورت نشود چند ساعتی پیاده روی در کوه راه تو را به مبداء رسانده است که مقصد هم هست یعنی سفرت فقط عبور از مسیر بوده است کوههایی را دور زده ای.

DSCN1389

پیشنهاد می کنم برای یک بار هم که شده مسیر بکر دره سنگآب بیشه در بافق را بپیماییدچرا که لذت کوهپیمایی سیزده به درتان با عبور از این مسیر خاطره انگیز و ماندنی خواهد بود.هرچند دیدنش در دیگر روزهای سال نیز لطفی وافر دارد.

محمد علی قاسم زاده


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۵۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

salam bar dastandarkaran mohtaram khosusan aghaye ghasemzade,zemne arze tabrike sale no va arezuye sali khosh va hamrahe ba movaffaghiyat baraye shoma,kash axhaye bishtari dar safhe vojood dasht ke zibayie makano bishtar neshoon midad ,zemne inke daavat konid ma ham biam unjaha ro bebininim, faghat jahaye nazdik ma ro nabarid. khsste nabashid ya ali

شمس الدینی قطرم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۲ - ۹:۰۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
دست آقای قاسم زاده درد نکنه با این تصاویر زیبا ودل انگیز کاش تفرجگاه بیشه در دراین مکان زیبا احداث میشد ولی فکر کنم معدن سنگ مانع اصلی این تفرجگاه باشه مردم بافق به این جور جاها نیاز دارند انشاالله هرچه سریعتر شاهد احداث آن باشیم.

دوست این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۲:۲۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام- یادش بخیر- یک دعوت از ما هم می کردید. موفق باشید.

رضايي جانباز شيميايي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۶ فروردین ۱۳۹۲ - ۸:۱۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ضمن تشكر از آقاي قاسمزاده بخاطر اين گزارش زيبا.براي بازگشت راهي كه معرفي كرديد براي همگان قابل استفاده نيست وقدرت بدني بالايي ميخواهد.اگر بعد از آخرين سنگآب مسير دره را ادامه دهيد (سمت چپ)ابتدا از دره سرسبز وزيبائي عبور كرده به دشتي زيبا ميرسيد ميتوانيد راه را به سمت راست ادامه داده پس از گذر از شيبي ملايم ومسيرهايي كه حيوانات بوجود آورده اند از پشت معدن سنگ بيرون بيائيد .اين مسير محل عبور حيواناتي همچون بز كوهي پلنگ گرگ كاراكال و سياه گوش هست.راستي مواظب جلوي پايتان باشيد چون مسير پراست از انواع افعي بخصوص افعي شاخدار. البته اگر آنها را ديديد به اهستگي از كنارشان عبور كنيد وكاري به اونها نداشته باشيد.اخه اونها هم حق دارن زندگي كنند.ومخلوق خالق يكتا هستند البته خيلي نترسيد اگر پا روي اونا نزاريد كاري به شما ندارند وبسيار تنبل هستند

تعمیرات فر آوری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱:۵۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با همکاران رفتیم خیلی خوش گذشت آقایان کریمزاده. طالعی. رجبیان.مسلمان. طالبی.