آیا در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی طرح فولاد بافق فعالیت خود را از سر خواهد گرفت؟

دسته: اقتصادی
۳ دیدگاه
پنج شنبه - ۱۵ فروردین ۱۳۹۲
 
طرح فولاد بافق از طرح های هشتگانه فولاد استانی بود که بنا بردلایلی به صورت بسیار ناگهانی واگذار گردید و هفت طرح دیگر را در مقابل واگذاری چشم بسته واکسینه کرد .این طرح ملی که جزء توجیه پذیرترین طرح های استانی بود به دلیل بی تفاوتی مسولین استان و شهرستان و نمایندگان وقت مجلس واگذار و تعطیل شد .
ظرفیت تولید این پروژه 800 هزار تن آهن اسفنجی(محصول میانی) و یک میلیون تن شمش فولادی (بیلت) محصول نهایی، در سال بود.مساحت زمین واگذاری 8/193 هکتار شامل حصار کشی 3 ضلع و آسفالت جاده داخلی (ضلع شرقی و مرکزی )سایت می شد .قبل از واگذاری احداث درمانگاه و آتش نشانی داخلی سایت در برنامه بود و کمی پیشرفت فیزیکی داشت که نافرجام ماند .
در ابتدای واگذاری به بهانه کم بودن ظرفیت واحد احیاء و قدیمی بودن شیوه شارژ آهن اسفنجی در واحد فولاد سازی کار تعطیل شد و تمامی پرسنل 370 نفری واحد احیا و فولاد سازی شغل خود را از دست دادند .
هرچند در همان زمان این امر توسط کارشناسان مردود اعلام شد ولی راه به جایی نبرد و به علت عدم پیگیری واحد واگذار کننده ، خریدار پیش به سوی مقاصد خود با تمام قوا حرکت کرد .
گذشت 23 ماه از زمان واگذاری این طرح ملی حدسیات را به یقین تبدیل کرد که خریدار اهدافی غیر از احداث و راه اندازی واحد احیا و فولاد سازی دارد .
یکی از دلایلی که خریدار آن را منشاء تعطیلی فعالیت هایش می خواند عدم در اختیار قرار دادن سند طرح بود (خصوصي‌سازي يا خصوصي‌سوزي طرح فولاد بافق،روزنامه اقتصاد چهارشنبه 10 آبان 1391 )
نظر به اینکه طبق اخبار موثق در چند روز آینده سند پروژه به خریدار تحویل خواهد شد به نظاره می نشینیم تا ببینیم بعد از این واحد احیاء و فولاد سازی طرح فولاد بافق فعال خواهد شد یا خیر ؟
حمید رضا رنجبر بافقی

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
dai این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۲ - ۹:۳۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

چیزی که ما فهمیدیم تو دو سه ماه اول سال 1393 راه میفته
تازه اگه بااین روند راه بیفته خیلی خوبه

س - حسینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۶ فروردین ۱۳۹۲ - ۳:۵۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با تشکر از حمید آقای عزیز بخاطر دلسوزی و ونوشته روشنگرانه:
اگر دیر بجنبیم زمین فولاد را به جای دیگر می برند. با این موضعی که اخیرا دخیل عباس بیان نمود می بایست دیگر به امید او ننشینیم.
مدیر عامل محترم و مجموعه سنگ آهن از راههای که صلاح می دانند پیگیر باشند ما جوانان بافقی پشتیبانشان هستیم.

محمد مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۲ - ۶:۲۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

درسال تولید ملی و حمایت از کارو سرمایه ایرانی از خریدار بخش خصوصی احیاء فولاد چیزی ندیدیم ببینیم امسال آیا قصد راه اندازی واحد احیاء فولاد را دارد یا خیر