سال 90 سال اتحاد بافق

دسته: عمومی , مقالات
۳ دیدگاه
یکشنبه - ۲۱ اسفند ۱۳۹۰

سال 1390 آمد و امروز واپسین روزهای عمر خود را در حال سپری می کند که با خود حامل لحظات شاد و غم انگیز برای تک تک انسانهاست. اما از طرفی خاطرات تلخ و شیرینی برای جمع با خود دارد، خصوصا برای مردمان شهر بافق.

سال 90 سال اتفاقات خاص بافق بود اتفاقاتی عجیب و باورنکردنی .اتفاقاتی نادر که از منظرهای مختلف برداشتهایی متفاوت در بر دارد.

شاید یکی از مهمترین اتفاقات سال گذشته بلکه سالیان گذشته شاید هم تاریخ معاصر بافق حوادث اردیبهشت ماه باشد.حوادثی که داده های غلط موجب تحلیلهای نادرست شد و اتفاقاتی ناگوار را در شهر رقم زد اتفاقاتی که برای چند روز شهر را فلج کرد و تبعات کوتاه مدت و بلند مدتش را به راحتی نمی نوان بیان کرد یا نوشت.

برخی اصرار دارند حوادث اردیبهشت بافق را فتنه بنامند و تجمع کارگرانی که برای داشتن مدیر بومی دست از کار کشیده بودند را سیاسی جلوه دهند و همان وقت هم این کار را کردند و با ربط نداشته اش به موج سبز چه حرفها که نزدند و نمی زند.

ازطرفی عده ای که  تقریبا اکثریت به اتفاق مردم بافق را تشکیل می دهند حوادث اردیبهشت را نقطه عطف بافق می دانند و زمان بیدار شدن از خواب خرگوشیِ باعث استثمار این شهر.

عده ای حوادث اردیبهشت را موجب محرومیتهای آینده بافق قلمداد می کنند و در عوض عده ای که هنوز بافق را با داشتن معادن غنی شهری فقیر و محروم می دانند می گویند از این حالی که داشتیم و داریم ،بدتر نمی شود و برعکسِ نظر آنها می گویند آن حوادث و در صحنه بودن مردم باعث شده روی بافق حسابی دیگر کنند و حواسشان در تصمیمات بعدی جمع تر باشد.

موضوع دیگری که متاسفانه در بافق رخ داد سرقتهای پیاپی و بعد از آن درگیری جوانان بافقی با جوانان آبادانی بود که برای سیاهی لشکر فیلم« عقاب صحرا» به بافق آمده بودند. این حادثه تلخ را در مقاله ای  تحت عنوان “جوانانمان را تامین کنیم تا نیاز به شورای تامین نباشد”در همین پایگاه خبری مورد ریشه یابی قرار دادیم البته آسیبب شناسی فرهنگی – اجتماعی این موضوع  آنقدر مورد نیاز است که اگر پرداخته نشود پیامدهای خطرناکش دامنگیر جوانان و خانواده های خودمان نیز خواهد شد.

سومین و شاید مهمترین اتفاق خوشایند سال 90 را شاید بتوان حضور 95 درصدی مردم در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی دانست. شاید بگویید مردم بافق همیشه در انتخابات حضور فعال داشته اند اما باید خاطر نشان کنم پس از اتفاقاتی که شرحش گذشت و علاوه بر آن وضعیت بد اشتغال و اقتصاد در بافق معدنی ،تعطیلی کارخانه های کاشی و فولاد و اخراج نیروهای این دو کارخانه،عدم تبدیل وضعیت شغلی کارگران کارخانجات لکوموتیو و راه آهن،شایعات مبنی بر محدودیتهای کارخانجات،(که خود لطمه واضحی به جهاد اقتصادی بودن این سال زد)،به ثمر ننشستن وعده ها در خصوص پروژه هایی چون انتقال گاز ، بارانداز ،بزرگراه بافق – یزد و  مواردی از این دست ،روحیه حضور مردم در انتخابات را بسیار پایین آورده بود اما همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند :« دلهای مردم دست خدا بود»،بهانه کاندید شدن شخصی بومی که ادبیاتِ گفتار و رفتارش مورد پسند واقع شده بود و از طرفی استفاده از آخرین فرصت برای داشتن نماینده بومی در مجلس- هرچند محقق نشد- مردم را به سمتی سوق داد که رای قابل به آن نامزد توانست گویای همه چیز بوده و باشد.

روحیه حضور،همدلی و همبستگی مردم بافق در سال 90 شاید برازنده این باشد که این سال را سال اتحاد بافق بنامیم .

محمد علی قاسم زاده


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
دوست این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۱:۳۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

yazd = yzd
bafq = bfq

http://www.bfq.ir

مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۱:۰۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آفرین بر قلم زیبا که حرف دل مردم را زدی

رشید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۰ - ۴:۴۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سال 90 سال گرفتن حق است سالی که انشاا… برای احقاق حقوق خود به پا می خیزیم