ترکیب شورا یا شورای ترکیبی

دسته: سیاسی , مقالات
۲ دیدگاه
سه شنبه - ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۲

دغدغه مردم یا برنامه نامزدها : ترکیب شورا یا شورای ترکیبی
از سال ۷۸ که اصل ۱۰۱ قانون اساسی با محوریت تشکیل شورای اسلامی شهر و روستا به مرحله اجرا درآمد تاکنون سه دوره از فعالیت این نهاد مردمی و اسلامی به پایان رسیده و اینک در مراحل آغازین دوره چهارم انتخابات شورای اسلامی ؛ پرسش اساسی اینست که ترکیب اعضای شورای اسلامی تا چه اندازه توانسته است در پیشبرد اهداف و یا به انجام نرسیدن تصمیمات این شورا تاثیرگذار باشد؟
بگونه ای غیر قابل انکار ؛ هرچقدر یکسانی و همترازی افراد راه یافته به شورا از نظر سطوح اجتماعی ؛ می تواند مفید به فایده باشد و یا به اصطلاح یکدست بودن اعضاء یکی از نقاط قوت جلسات شورایی است لیکن داشتن تخصص و دانش در رده های مختلف علمی می تواند عمق برنامه ها و تفکرات شورا را وسعت دهد و تصمیمات آنها را از حیث برنامه ریزی ، کارشناسی تر نماید.
این دقیقا همان نکته ایست که در دوره های مختلف فعالیت شورای اسلامی در شهر بافق به چشم می آید که اکثریت اعضای راه یافته، تقریبا از یک بستر اجتماعی همسان بودند و کمتر از تخصص و دانشهای گوناگون در زمینه شهر و اجرائیات شهر بهره مند بودند.
اینک در مراحل ابتدایی انتخابات چهارم شورای اسلامی ؛ هرچند افراد توانمند با سلایق و ایده های متفاوت می توانند این احساس تکلیف را درخود داشته باشند که از طریق راهیابی به شورای اسلامی در مسیر خدمتگذاری بیشتر و مفیدتر به جامعه خویش باشند؛ لیکن شایسته است نامزدهای انتخاباتی قبل از ورود به صحنه و علنی نمودن تصمیم خویش برای فعالیت ؛ یکبار دیگر به بازبینی و بررسی عاقلانه و همه جانبه توانمندیهای خویش بپردازند و به این بیاندیشند که ایده و تفکرات آنها در وهله اول در تضارب یا تعامل با سایر آراء ؛ از چه میزان کارایی و اطمینان در انجام رسیدن برخوردار است.
مشخصا پیشنهاد اینست که نامزدهای انتخابات شورای اسلامی پس از گذر از مراحل اولیه و تائید مراجع ذیربط در گام اول به مشورت و تعامل فکری با سایر کاندیداها بپردازند و با حضور موثر خویش ترکیبی از دانش و تخصص های موردنیاز و تفکرات شورایی خویش را به انتخاب کنندگان ارائه نمایند تا درصورت پذیرش و اقبال عمومی و راهیابی به شورا به بهترین وجه آن را اجرا نمایند.
واضحتر اینکه ترکیب اعضای شورا ؛ با توجه به اختیارات و وظایف گسترده ای که به آن سپرده شده است می تواند از افرادی شکل بگیرد که در زمینه های مختلف فرهنگی – اجتماعی و عمرانی- اقتصادی و …. صاحب ایده و عملکرد مناسب هستند. ضمن آنکه دراین ترکیب می بایست افراد توانمند؛ با سابقه اجرایی مفید و آشنا به ضوابط اداری در کنار فکرهای نوین و ایده های خلاقانه جوانان حضور داشته باشند.
این ترکیب شورا میتواند با تکیه بر دانش وتخصص و تجربیات اعضای گروه ؛ گوی و میدان را به ایده های کارشناسی شده جوانان داد و با اطمینان و اعتماد عملی به آنان ؛ بدلیل داشتن شوق و ذوق سرشار و نیروی جوانی ؛ مشکلات و مسائل شهر را از راههای میانبر و آسانتر از پیش پای برداشت.
حسن دوم این ترکیب شورایی آنست که انتخاب کنندگان از مبحث فردگرایی کاندیداها و محله گرایی خویش بیرون می آیند و ضمن گسترش وحدت اجتماعی در سطوح مختلف جامعه و آشنایی با ترکیب های مختلف ارائه شده به کسانی رای میدهند که دارای بهترین عملکرد و ایده های سازنده و عملگرایانه تر هستند.
احمد برزگری بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
امیرزاده این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۹:۲۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مرحبا

یعنی با این ترکیب همان که از پدرانمان توقع داریم رقم می زنیم خروج از محله گری و فعالیت و تلاش همگانی پشت دیوار شهرمان بافق

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۸:۴۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

محله گری یعنی همین که اثارش را داریم می بینیم .تبعیض و فساد یکی دو نفر