ماه رجب ؛ ماه تجمیع خیرات . اما کدام خیرات؟

دسته: مقالات
یک دیدگاه
دوشنبه - ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲

لحظات و دقايق سه ماه مبارك رجب، شعبان و به خصوص ماه مبارك رمضان را قدر بدانيم. از الان براي اوقات در پيش رو آماده شويم. عملاً آماده شويم و به استقبال برويم. هم افكارمان را آماده كنيم و هم اعمال مناسب اين اوقات را زودتر شروع كنيم؛ مثل تلاوت قرآن، مناجات و… . اينگونه نيّت كنيم كه مي خواهيم براي شب قدر آماده شويم. از الان شب قدر را قدر بدانیم. ارزشش را دارد كه انسان از دو ماه قبل آماده شود. ماه رجب را ماه تزكيه و ماه شعبان را ماه آمادگي براي ورود به ماه مبارك رمضان بدانيم. انسان ساكن، انسان در حضر، احساس نیازی به زاد و توشه نمي كند؛ ولي انساني كه مسافر است و در حال حركت است و در معرض موانع و خطرات ؛ بسيار نياز به راهنما در وجود خود احساس مي كند، نياز به توشه پيدا مي كند. اگر من و شما مي خواهيم سالك به سوي ظهور باشيم؛ يعني مسافر بودن، يعني حركت. سالك ظهور به مناسبتها و سرزمين هاي در پيش رو كه مي رسد بسيار بهره مي برد و بسيار استفاده مي كند. آه! من قله الزاد و طول الطریق و بعد السفر . مثال آن مسافري كه قصد يك مقصدی را دارد. به كاروانسراها و منازل بين راه كه مي رسد؛ تمام همّ و غمّش اين است كه از اين منزلگاه، از اين كاروانسرا بيشترين آمادگی را  و بهترین توشه را براي ادامه مسیر برگيرد. لذا به ماههاي مبارك رجب و شعبان اينگونه نگاه كنيم. ان شاء الله خداوند متعال توفيق اين را به ما بدهد كه از كساني باشيم كه با آمادگي كامل در شب قدر به محضر امام عصر(عج) مشرف شویم.

فرموده اند در ماه رجب بعد از نمازهایمان دعاي “يا مَنْ اَرْجوُهُ لِكُلِ خَير…” بخوانيم. تکرار کنیم و در این حال و هوا باشیم. به این فراز مي رسيم  “أَعْطِني بِمَسْئَلَتي اِيّاكَ جَميعَ خَيْرِ الدُّنيا وَجَميعَ خَيْرِ الْآخِرَة” . خدایا! از تو درخواست میکنم جمیع خیر دنیا و جمیع خیر آخرت را به من عطا کن! خیرات دنیا و آخرت چیست؟

به تفسیر امام صادق(ع) ذیل آیه 148 بقره توجه کنیم. “…فَاسْتَبِقُوا الْخَيْراتِ أَيْنَ ما تَكُونُوا يَأْتِ بِكُمُ اللّهُ جَميعًا” فرمودند: “… الخَيْرات ؛ الوِلايَه ” . (سیمای امام مهدی در قرآن ، سید هاشم بحرانی ص 50) خداوند متعال در اين آيه که مصداق اصلی آن در مورد یاوران امام زمان (عج) است ؛ مي فرمايند در خيرات از همديگر سبقت بگيريد. خيرات چيست؟ آيا منظور كار خير، احسان ، تقوا و عبادات است؟ خیر . امام مي فرمايند: منظور از خيرات، ولايت است. فاستبقوا الولایة . يعني دعوت شده ايد كه در مورد ولايت از همديگر سبقت بگيريد!

ماه رجب فرصت خوبی است برای جمع کردن خیرات . چگونه؟ با سرعت و سبقت در هماهنگی و تبعیت از ولایت! خداوند متعال قبل از اين كه امام حسين (ع) به كوفه برسند؛ مسلم بن عقيل را مي فرستند تا ببينند مردم كوفه در قبال ولايت و نشانه ولايت چه رفتاري نشان مي دهند. ما در قبال ولايت فقيه جاري چه رفتاري انجام مي دهيم كه توقع داريم وقتي امام زمان (عج) آمدند جزء ياوران امام (عج) باشيم؟ حداقل شأني كه براي رهبر انقلاب بايد قائل باشيم باید جایگاه مسلم بن عقيل باشد.آيا خداوند در مقوله ولايت فقيه، من و شما را مورد آزمايش قرار مي دهد يا نه؟ ما در اين مسابقه هستيم يا نه؟ خداوند متعال ولايتش را از طريق ولي فقيه جاري كرده است يا نه؟ پس بايد مسابقه بدهيم و رفتار نشان دهيم. اينها براي خداوند متعال ملاك است. برای جمع کردن یاوران در هنگامه ظهور ملاک است که ” در خیرات سبقت بگیرید ، هر کجا باشيد خداوند همه شما را خواهد آورد”. و تاکید این موضوع ضروری به نظر میرسد که الله به عنوان ولیّ مطلق و خلیفه او – ولیّ الله الاعظم – در این مقوله بسیار غیور هستند و غیورانه رفتار می کنند!

عرصه انتخابات ریاست جمهوری نزدیک است و معمولا فراخور مقتضیات آن فضای جامعه فتنه گون و غبار آلود میشود. چه باید کرد؟ چه رفتاری را باید پیش گرفت؟ عقلاً و منطقاً در اینگونه مواقع ، رفتار يك متبع در جامعه ولايي بايد مانند رفتار يك ملوان كارآزموده و زبده در مقابل ناخدا باشد. در مواجهه با طوفان و امواج، بهترين رفتار یک ملوان چیست؟ برای تصمیم گیری به بقیه ملوانها نگاه میکند ؟ با بقیه ملوانها ائتلاف می کند؟ از علم و تجاربش استفاده می کند؟پیغام و بیانیه و نظرات خود را طرح میکند؟ سراغ خِرد جمعی می رود؟ و یا اینکه نه ، در مواجهه با امواج و خطرها ، چشم به ناخدا می دوزد . صادره های او را رصد می کند تا بفهمد ناخدا چه مي گويد و رضايت و خواست ناخدا در چيست؟ تعليم و تربيت ما در جامعه اسلامي بايد به گونه اي باشد كه ملوان تربيت شويم . باید در جامعه ملوان پرور باشيم در قبال ناخدا . و در هنگامه طوفانها اینگونه رفتار کنیم.

 محمد حسن فیاض


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
جلال این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ۱:۴۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
عالی بود
انشاالله خداوند مارا جزءزمینه سازان ظهورش قرار دهد و شهادت در رکاب حضرتش را به ما عطافرماید