خسارت 5 میلیاردی آفت برگخوار قیچ به عرصه های دشت شیطوربافق

دسته: محیط زیست، منابع طبیعی، گردشگری
۲ دیدگاه
سه شنبه - ۷ خرداد ۱۳۹۲

محمدخسروانی در گفتگوی با «بافق فردا» در خصوص خسارت آفت به گیاهان دشت شیطوربافق، عنوان داشت: خسارت وارده به مراتع دشت شیطور از سوی آفت برگ خوار قیچ که لارو آن توسط دام های اهلی غیر بومی از استان همجوار وارد شهرستان شده است.

10001499

رئیس منابع طبیعی بافق ادامه داد: به محض اینکه متوجه این موضوع شدیم از کارشناسان اداره کل منابع طبیعی درخواست بررسی این موضوع را کردیم.

محمدخسروانی افزود: نوع سم موردنظر برای سم پاشی و از بین بردن لارو این حشره مشخص و اعتبار مورد نیاز نزدیک به 600 میلیون ریال برآورد شد.

وی با اشاره به این نکته که بطورlمعمول اینگونه مسایل با ستاد بحران شهرستان گزارش می شود، گفت: در این راستا همچنین موضوع با فرمانداری و بخشداری بافق نیز در میان گذاشته شد است تا هرچه سریعتر بودجه مورد نیاز این طرح تامین شود.

رئیس منابع طبیعی بافق با اشاره به این نکته که این آفت به سایر گونه های گیاهی لطمه نمیزند، یادآورشد: میزان خسارت برآورشده ناشی از این آفت نزدیک به 5 میلیارد ریال است.

رئیس منابع طبیعی بافق در پاسخ به این سوال که آیا الان زمان برای اینکار کمی دیر نیست، گفت: آفت در موقعیت بدی وارد عرصه این دشت شد و اعتبارهای ما بسته شده بود و  تمام تلاشمان را برای سم پاشی صورت دادیم همچنین با توجه به وسعت منطقه نیاز به پوشش  محدوده بیشتری را داشتیم و نامه نگاری های برای سم پاشی انجام شد.

محمدخسروانی در زمینه این سوال که آیا پیش بینی و یا تدبیری برای بودجه ضروری در این زمینه ها در دستورکار دارید، بیان کرد:  معمولا در مباحثی مانند خشکسالی پیش بینی لازم از سوی ستاد بحران انجام می شود اما این مورد  ناگهانی بود وقبلا اتفاق نیفتاده بود و امیدواریم این اتفاق پیش زمینه ای برای پیش بینی این امر از سوی ستاد بحران برای اتفاقات مشابه در سال آینده در نظر گرفته شود.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
زبان دراز این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۲ - ۷:۲۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

واقعا خسته نباشيد آقاي مهندس علاج واقعه قبل از وقوع بايد كرد نه اينكه در صدد توجيح كم كاري خود براييد

کارگر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۲۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خداوکیلی خجالت بکشید هرات و مروست همین اتفاق افتاد از تهران هواپیما اومد سم پاشی کردند فرماندار و بخشدار و رئیس منابع طبیعی احسنت بر این همت که 60 میلیون بودجه ندارید.کجاست محیط زیست که مانع جاده گزوئیه می شود ولی از بین رفتن بیش از 700 هکتار از عرصه محیط زیست و منابع طبیعی را نمی بیند.