سیگار کشیدن توان باروری مردان را کاهش می‌دهد

دسته: اخبار ایران , علمی - پزشکی
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۳ خرداد ۱۳۹۲

پزشک مشاوره ترک دخانیات شهرستان یزد گفت: تازه‌ترین تحقیقات پزشکی نشان می‌دهد که کشیدن سیگار توان باروری مردان را کاهش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا) – منطقه یزد، دكتر احمد مختاري اظهار كرد: مصرف سیگار توسط نوجوانان و جوانان به عنوان یکی از عوامل نازایی در مردان و زنان بوده، چراكه بر اثر سوختن سیگار ماده رادیواکتیو با عنوان پلونیوم 210 تولید می شود که بسیار برای بدن مضر است.

وي ادامه داد: تازه‌ترین تحقیقات پزشکی نشان می‌دهد که کشیدن سیگار توان باروری مردان را کاهش می‌دهد بنابراين مردانی که می‌خواهند صاحب فرزند شوند باید از استعمال سیگار خودداری کنند زیرا طبق آخرین یافته پژوهشگران، سیگار کشیدن آسیب جدی به اسپرم‌ها می‌زند و باعث افت توانایی اتصال اسپرم و تخمک شده و به همین جهت میزان باروری را کاهش می‌دهد.

مختاري با بيان اين مطلب كه 40 درصد دلایل ناباروری به زنان برمی‌گردد و بقیه علت‌ها به هر دوی زن ‌و مرد مربوط می‌شود افزود: ناباروری در مردان ممکن است دلایل مختلفی مانند مشکلات مربوط به تولید اسپرم، انتقال اسپرم و تحرک اسپرم، مشکلات آناتومیکی و غيره داشته باشد.

پزشک مشاوره ترک دخانیات شهرستان یزد عنوان كرد: مشکلات مربوط به تولید اسپرم منجر به کاهش تعداد اسپرم‌ها می‌شوند که این کاهش تعداد اسپرم‌ها یکی از دلایل عمده ناباروری مردان در جامعه امروزی است و عوامل متعددی مانند تغییرات هورمونی، داروها، مواد مخدر، الکل، کافئین زیاد، سیگار و آسیب‌های وارده به بیضه‌ها باعث ایجاد این حالت می‌شوند. از طرف ديگر کاهش سطوح آنتی‌اکسیدان‌ها در خون نیز می‌تواند دلیلی برای کاهش تعداد اسپرم‌ها باشد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۵
برچسب ها: