داروی ریاکاری

دسته: علمی - پزشکی , مقالات
۳ دیدگاه
یکشنبه - ۲۶ خرداد ۱۳۹۲
IMG_4196-80x80

ریاکاری پدیده ایست که امروزه به وفور در جامعه دیده می شود پدیده ای که هر روز شاهدآن هستیم واز بس دیده ایم به ان عادت داریم .افرادی با ظاهری فریبنده امّاباطنی پست وحقیر.افرادی که به چشمانمان نگاه می کنندوراست راست دروغ می گویند.واز شدت بلاهت وسفاحت دم خروس موجود درجیب خود را فراموش کرده اند وپیوسته قسم حضرت عباس را می خورند.خدا به ما رحم کند وما را در زمره آنان قرار ندهد.امّا جالب است بدانیم دارویی وجود دارد که آن نیز به شدت ریاکار است.
کورتونها به گروهی از داروها اطلاق می شود که از نظر ترکیب شیمیایی از هورمونهای غده فوق کلیوی الگوبرداری وساخته شده اند.این ماده همانگونه که گفته شد دربدن تولیدودر زمان لازم مورد استفاده قرار می گیرد.اثرات ضد حساسیت ،ضد درد،ضد التهاب،التیام دهنده زخم وهمچنین آرام کننده روانی فوق العاده قوی آن باعث شده است تا بشر دو پا با شناخت آن وساخت دارویی مشابه به اثرات معجزه آسای آن دست یابد. امّااین داروی معجزه اسا درواقع یک شمشیر دو لبه است که اگر بدون رعایت موازین علمی مورد سوءمصرف قرار گیرد بلایی خانمانسوز خواهد بود.جالب است بدانیم برخی از بیماران که از تجویز پزشک خود در مورد این داروها اثرات فوق العاده می بینندخود دست به کار شده وبرای دیگران نیز توصیه و تجویز می کنند.پدیده ای که در تاکسی،بعد از نمازجماعت درمسجد،اجتماعات زنان در کوچه ودر تجمع های دیگر زیاد به چشم مبارکتان می خورد.
لازم دانستم به صورت مختصرعوارض کورتون و مخصوصا”مصرف طولانی مدت یا خود سرانه ان را به محضر شریفتان تقدیم دارم.تا بدانید که داروها نیزممکن است ریاکار باشند.
عوارض کورتونها:
۱-پوکی استخوان:کورتونها به دو علت منجر به پوکی استخوان می شوند.بر داشت بیشتر کلسیم از استخوان وکاهش جذب کلسیم از روده .پوکی استخوان نیز منجر به درد استخوان ومقاومت کمتر در برابر ضربات شده وزمینه را برای شکستگی های استخوانی فراهم می نماید.
۲-چاقی:کورتونها بامکانیسم افزایش اشتها وتجمع چربی زیر پوست صورت وشکم منجر به چاقی وایجاد یک صورت گردوگوشت آلود می شوند.
۳- تورم:مصرف کورتون منجر به جذب سدیم ودفع پتاسیم بدن می گردد.لذا مصرف نمک در افرادی که کورتون استفاده می کنند منجر به احتباس آب ونمک شده وبدن ورم می کند یا به قول همشهری های یزدی خیک بادمی شوند.
۴-عوارض چشمی:مصرف طولانی مدت کورتون باعث افزایش شانس ابتلا به بیماری آب مروارید وآب سیاه در چشم می گردد.دو بیماری که اطباءبه آن کاتاراکت وگلوکوم می گویند.
۵-اختلال حافظه:تحقیقات نشان میدهد مصرف طولانی مدت کورتون در فرایند یاد گیری وبه یاد آوری اختلال ایجاد می کند.
۶- سرطان پوست:استفاده مداوم از پمادهای حاوی کورتون مخصوصا”بر پوست صورت شانس ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.
۷-تضعیف سیستم ایمنی:مصرف طولانی مدت کورتون منجر به ضعف در سیستم ایمنی و افزایش شانس ابتلابه بیماری های عفونی خواهد شد.
۸-افزایش جوش پوستی یا آکنه::مصرف کورتون جوش های پوستی را افزایش خواهد داد.
۹-سکته مغزی:کورتونها به علت اختلال در ریتم قلب شانس سکته مغزی را افزایش می دهند.
۱۰-افسردگی:مصرف کورتون منجر به افسردگی،هیجان پذیری واختلال خواب در برخی از افراد است.
۱۱-افزایش فشار خون وقند خون:مصرف کورتون منجر به بالا رفتن قند خون وهمچنین فشار خون می گردد.لذا در بیماران دیابتی و فشار خونی باید با دقت فراوان تجویز و مصرف گردد.
۱۲- رشد موهای زائد:این موضوع به خصوص درمورد زنان حایز اهمیت است.
واما لازم است تا با نام این داروهای ریاکار آشنا شویم. کلوبتازون-بتامتازون-دگزامتازون-هیدروکورتیزون-فلوسینولون.
با آرزوی سلامتی
دکترمحمد رضا آیت اللهی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
رضا دهقانزاده ( رخصت) یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۲ - ۳:۵۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
از اطلاع رسانی وهمچنین توجه ویژه جنابعالی به سلامت جسمی و روحی مردم بافق کمال تشکر و امتنان رادارم. دعای خیر کسانی که باتوصیه های شما راه شفارامیپمایند بدرقه راهتان.تابعد…رخصت

بافقی یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۲ - ۶:۲۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

افای دکتر در تبلیغات انتخاباتی ریاکاری به وفور دیده می شدکسانی بودند که تا دیروزجواب سلام مردم عادی رانمی دادند حالا که رای می خواستند نمی دانی که چه ها که نکردند

جلالی علی ابادی دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
مطلب خوبی بود تشکر