حرفهای مگوی انتخابات شورای اسلامی شهر بافق

دسته: انتخابات , مقالات
۳ دیدگاه
دوشنبه - ۲۷ خرداد ۱۳۹۲

IMG_1491

بالاخره با حضور حماسی مردم، انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا به پایان رسید.انتخابات شورا در بافق همانگونه که پیش بینی می شد به صورتی خاص جلو رفت و ابزارهای جمعیت ، وحدت و همت تعیین کننده سرنوشت انتخابات شد.

انتخابات شورای اسلامی شهر بافق از همان زمان ثبت نام تا روند تایید صلاحیت ، تبلیغات و برگزاری جلوه هایی سیاه و سفید داشت. جلوه هایی که برخی از آنها از نقاط قوت بود و برخی ضعف و باید برای افزایش قوتها وبرطرف شدن ضعفهایش از همین امروز به فکر چاره بود.

از نقاط قوت چهارمین دوره انتخابات شورای اسلامی در بافق ثبت نام بسیار خوب جوانان برای رقابت بود و این یعنی تقویت روحیه خودباوری و اعتماد به نفس.البته از این موضوع نیز نباید غافل بود که اگر اتاقهای فکر پشت سر نامزدها در ائتلافی معقول با هم به نتیجه می رسیدند و همه جانبه تر می اندیشیدند شکست آرا کمتر شده و منتخبان مردم با رائی قاطع نمایندگیشان در شورای شهر را به دست می گرفتند و این موضوع برای پی گیری هایی که قرار است شورائیان خارج از بافق برای دفاع از حق این شهر صورت بدهند بسیار موثر بود.

از نقاط قوت دیگر این دوره از انتخابات شوراها باز شدن باب ائتلاف و اتحادهای چند نفره بین نامزدها بود هرچند محلگی بر موضوعات دیگر می چربید.

انتخابات شورای اسلامی شهر در بافق موضوعات مثبت دیگری هم داشت مانند حماسه سازی حضور پای صندوقهای رای،شفاف سازی و گفتن حرفهای مگو.

اما از نقاط منفی انتخابات شورای شهر بافق زنده شدن روحیه محله گرایی در شهر بود که بعید نیست در سالهای بعد به روحیه کوچه گرایی و قوم و قبیله گی و فامیل گرایی منتهی شود و این یعنی عقب ماندگی که باید برای منجر نشدنش به بلای پیشرفت برافکن چاره ای اندیشید.

تبلیغات سنتی با پوسترهای بسیار و نصب بر در و دیوار و کوی و برزن و حتی شاخه درختان ، آن هم به این فراوانی از نقاط ضعف تبلیغاتی بود.

از نقاط ضعف دیگر این دوره از انتخابات وجود نوعی تسامح در نظارت بر برگزاری انتخابات بود .

اما چند نکته پر مفهوم در این دوره از انتخابات:

در انتخابات شورای اسلامی بافق جایگاه نداشتن تفکر خاص سیاسی محض از هر دو جناح در بین مردم به خوبی مشهود شد.

ایمان به قدرت جوانی و عدم رغبت به افراد مسن در این شورا نمایان شد.

کارگرها نشان دادند اگر بخواهند و عزمشان را جزم کنند در تصدی مسؤلیت و کمک به پیشرفت شهر اقبال خوبی دارند.

نشست و برخاست با مردم و حضور در خانه های آنها و گفتن واقعیات، در جلب اعتمادشان بسیار مؤثر است و این یعنی اینکه مردم تشنه دانستن هستند و اگر واقعیات را بدانند خوب همراهی می کنند.

عدم اقبال مردم به اعضاء سابق شورا نشانه ای از عدم رغبت به محافظه کاری و عدم اطلاع رسانی شفاف بود وبه خوبی نشان داد گفتمان با مردم از نوع جلسات پرسش و پاسخ و موضع گیریهای به موقع و شفاف در محبوبیت و مقبولیت مسؤلین بسیار مؤثر است.

رای به صراحت بیان ،شجاعت، پی گیری و تا حدی رسانه ای بودن هم از نکات قابل توجه این دوره از انتخابات بود بطوری که هر 3 رسانه مطرح بافق توانستند کرسی ای از شورا را به خود اختصاص دهند و این یعنی اعتماد مردم به رسانه های مردمی.

در این انتخابات دانشگاه هم عرض اندام خوبی کرد و 2 مدرس دانشگاه عضو شورا شدند یک عضو هیات علمی تقریبا ناشناخته هم توانست در ایام کم  تبلیغات  توجه بسیاری از مردم را به دانایی و توانایی جلب کند و عضو علی البدل شود و این فتح بابی برای حضورهای بیشتر دانشگاهیان در برداشتن بارهای سنگین آبادانی شهر به حساب می آید.

در این دوره از انتخابات شورای اسلامی در بافق مانند ایام دیگر انتخابات فضای باز تبیلغاتی موجب شد حرفهای مگوی بسیاری از مشکلات شهر و تا حدی عوامل آن،فرصتها ، تهدیها وتوانایی ها مطرح شود هرچند بازار شایعات و تخریبها هم گاهی داغ می شد.

پررنگ شدن موضوع مرزهای جغرافیایی،عدم پرداخت عوارض سنگ آهن ومالیات بر ارزش افزوده برخی ازشرکتهای مشغول به کار در بافق،بی کاری ، ،مشکلات بیمارستانی و پزشکی،پلی کلینیک  و … هم از مواردی بود که نامزدها با صدای بلند مطرح کردند و نشان دادند مردم از مسؤلین توقع شفاف سازی و حل آن را داشتند ولی تا امروز برآورده نشده است.

محمد علی قاسم زاده


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
شمع بي زبان دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

درود بر همه شما عزيزان
مطالبات مردم شريف بافق
1-بهداشت ودرمان
2-اموزش و پرورش
3-فولاد بافق
4- گاز شهري
5-ادامه اتوبان بافق يزد
6-شفاف سازي مرزهاي شهرستان

منتقد دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - ۶:۲۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
اين حرف ها را كه اقاي بورفلاح هم زده بودند و البته بخشي إز انها صحيح است
خلاصه اين كه حرف جديدي نبود كه نام مكو روي ان كذارديد
حرف مكو أنست كه مكويي و انتظار است كه إز رسانه شما به دليل شتابزدكي هر حرفي زده نشود

مجید دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

لطفا اول به وظایف شورای شهر آشنا شوید بعدا از این بزگواران درخواست پیگیری بفرمایید. موارد 3 تا 6 جزو وظایف شورای شهر نمی باشد دلبندم.