هفت سامورایی

دسته: عمومی
۸ دیدگاه
پنج شنبه - ۳۰ خرداد ۱۳۹۲
وقتی که بچه بودیم چند تا فیلم بود که تلویزیون همیشه تکرار می کرد و ما بیچاره ها چاره ای نداشتیم کهﺁنها را ببینیم و تازه کلی هم کیف می کردیم و بعد که تمام می شد برای هم تعریف می کردیم و از تکرار ومرور صحنه های ﺁن لذت می بردیم . حال اگر فیلم جنگی بودوبکش و بکش داشت که دیگه هیچی.
یکی از ﺁن فیلم ها، هفت سامورایی بود .یک فیلم ژاپنی ولی سراسر شمشیر بازی و بزن وبزن . فیلم در مورد هفت سامورایی بود که بر علیه ظلم قیام کرده بودند  واین قیام د ر روستایی اتفاق می افتد که بالطبع توده جمعیتی ﺁن کشاورز بودند و از حقوق اولیه خود محروم  شده بودند.  این هفت نفر علاوه بر روحیه سلحشوری که از ویژگی های مکتب سامورایی بود دارای شخصیت مستقلی هم بودند.
حالا چرا این ها را گفتم و این قدر ﺁسمان و ریسمان به هم بافتم ؛فقط به این خاطر بود که یک دفعه به ذهنم خطور کرد دقیقا اعضای شورای جدید هم هفت نفرند و ایضا  بیشتر ﺁن ها نه همه ﺁن ها، دارای روحیه جنگندگی و سلحشوری می باشند .و فکر کنم مردم هم  بدشان نمی ﺁید که عده ای پیدا شوند تا حق ﺁنهایی که حق ما راخوردند کف دستشان بگذارند و هزینه  کتک هایی که دوسال پیش خوردند را از حلقومشان بیرون بیاورند.چون بعضی زخم ها به این راحتی التیام نمی یابد و گذر زمان هم نمی تواند مرهمی بر ﺁن ها باشد.
فقط باید ببینیم که این سامورایی های بافقی برای پیشبرد اهدافشان چه طرح و برنامه ای خواهند داشت چون فقط جنگندگی کافی نیست بلکه باید ﺁدم سیاسی هم باشند تا در دنیای هزار رنگ سیاست ،خدای ناکرده کیش و مات نشوند .
شاید عده ای بگویند حیطه  و محدوده ی اعضای شورا مشخص است و دست شوراها برای انجام هر کاری باز نیست ولی اگر ما بخواهیم، می توانیم دست شوراها را بر پشت دیگر مسئولان بگذاریم و ﺁن ها را به جلو هل دهیم یا این که دست مسئولان را بگیریم تا خدای ناکرده دست به کارهای خطرناکی نزنند و چیزهایی تصویب نکنند تا فردا نتوانند جواب مردم را بدهند.
باید بپذیریم که این سامورایی ها از دل ﺁتشی بیرون ﺁمدند که دو سال پیش در بافق برافروخته شد. شاید هیچ چیز به اندازه کتک هایی که مردم بافق و بهاباد در این دوسال خوردند در بیداری ﺁن ها موثر نبود و به قولی « عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد».
حسین ارجمند

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
محمد رضا پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

به قول بعضی اقایان مگه اردیبهشت 90 فتنه نبود.

حاج علی پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۱:۱۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
آقای ارجمند فکر شما خیلی فیلم جنگی دیدید و هنوز هم فکر جنگ و بزن بزن تو سر دارید به نظر من دوره جنگ و بزن بزن تموم شده باید با فکر حق را گرفت آن هم با برنامه- راستی قضیه دو سال پیش بنده هم زخم خورده جریان هستم به نظر من دیگر لازم نیست به عقب برگردیم باید با همت ، همفکری و تعامل همگانی به سوی آباد کردن بافق و خارج کردن این شهر باصقا از بن بست بکوشیم بیائید از فکر ها استفاده کنیم البته در راه درست و مفید
بیائید با هم بسازیم بافقی آباد … ان شاالله

فرنود راستگو پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۶:۱۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای دکتر سلام
1- کسانی که می خواهند حق بگیرند باید خود ناحق نکرده باشند و غش تو کارشان نبوده باشد.
2- این سامورایی ها دوسال پیش در همین شهر بودند در آن زمان چه کار کردند؟
3- در بخشی از آن کتک ها مقصر خود مردم بودند. البته مسئله امنیتی است و نمی توان به آن ورود کرد اما دو نکته وجود دارد یکی اینکه مردم بافق هنوز آن قضایا را ریشه یابی نکرده اند و دیگر آنکه چند صد بار گفتیم با رویکرد قهریه نمی توان کاری از پیش برد و الان هم می گوییم.
4- اگر به کمسیون های مختلف در شورای شهر و شهرداری نگاهی بیندازیم می بینیم که حیطه وظایف شورای شهر گسترده است و برای هر یک از این مسائل باید رویکرد و چشم اندازی چند ساله تنظیم نمود و با توجه به آن برنامه ای عملیاتی با بهره گیری تمام امکانات و پتانسیل ها و ظرفیت ها تهیه نمود و طبق آن پیش رفت تا به توسعه پایدار دست یابیم.
5- هنوز راه های زیادی وجود دارد که می توانیم اصطلاحاً دولت را بپیچانیم و از فرصت های موجود برای پیشرفت استفاده کنیم که اگر آقای روحانی از کلیدش به درستی استفاده کند ممکن است برخی از این فرصت ها بسوزد.
6- برخی آقایان با این تبلیغ که ما سنگ آهنی هستیم و بهتر می توانیم کار کنیم رای آوردند. هر چند برای من دلیل موجهی نبود اما آنها باید بخواهند و همه باید کمک کنیم تااز این قابلیت و فرصت حداکثر بهره را ببریم.

تقی پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۷:۴۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

عزیز دل برادر هفت سامورایی به درد فضای بسته قبل می خورد حالا که قراره با اومدن دکتر روحانی فضا متعادل بشه و سیاسیون سکان را از نظامیان تحویل بگیرن هفت سیاستمدار هوشمند لازمه که به نظر میرسه بازم …………..

منتقد جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۱:۳۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب آقای دکتر
سلام
البته هفت سامورایی یک افسانه بیش نبود و به قول خودتان “ما بیچاره ها چاره ای نداشتیم کهﺁنها را ببینیم و تازه کلی هم کیف می کردیم” و فکر می کنم شما هم قصه را بد تعریف کرده اید. شهر برنامه می خواهد و قبل از آن درآمد و در این معادله و شرایط و اوضاء باید پیدا کنیم پرتقال فروش را!
دیگر اینکه 2 سال پیش آنها که خواسته هایشان را روی خیابان ریختند مگر چه می خواستند “مدیر بومی” خوب حالا دارند پس به نظر همه چیز مهیاست به قول شما سامورایی ها هم هستند خوب معادله به نظر حل شد پس درآمد هم برای شهر ممکن شد یعنی یا عوارض را می گیرند ” که با این شرایط ممکن نیست” و یا سهمی برای شهر.

جلیل زعیمیان جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۲:۰۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام خدمتِ جنابِ دکتر ارجمند عزیز و دوست داشتنی
الحق و الانصاف که انتخابِ نامِ هفت سامورایی برای مطلب فوق ، بسیار زیباشناسانه ، هوشمندانه و در عین حال زیرکانه است . نمونه ی شاخص دیگری از این نوع عناوین ، شورِ شوراییان و فتح خردادیان و نمونه های ارزنده ی دیگری است که اشاره به همه ی آن ها در این مجال نمی گنجد . و همچنین به جنسِ گفتار شما نیز باید اشاره کنم که در ضمنِ این که نوعی بیدارگری محسوب می شوند ، بیشترِ آن هااز ارزش بالای ادبی نیز برخوردارند . من به نوبه ی خودم به شما که از مفاخرِ حال و آینده ی سرزمینمان هستید به خاطر مطالبِ ارزنده و هنرمندانه تان تبریک عرض می کنم . هر چند که در کشورِ ما هنر و هنرمند همیشه مهجور و در کنار است اما یقین دارم که زمان ، قدرشناس و امین است و با گذر ایام ارزش انسان های والا ، بیشتر و بیشتر مشخص شده و رخ می نماید . امیدوارم که در پناه حق ، موید و پیروز باشید .
جلیل زعیمیان

روح الله جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام خدمت آقای دکتر
عالی بود

یک بافقی جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۲:۳۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

شنیده شده است که عده ایی که هویتشان برای همه مشخص است به سرکردگی ح ن طوماری نوشته اند خطاب به استاندار یزد و درآن به نحوه برگزاری انتخابات در بافق معترض شده و این اعتراض خودرا به همه مردم تعمیم داده اند . گفته شده که در متن این طوما به انتخاب جوانان شدیدا تاخته شده و ذکر شده که شورای شهر جای بی تجربه ها نیست و باید انتخابات شورای بافق ملغی شده و مجددا انتخابات برگزار شود. ظریفی میگفت شاید این عده ازاین ناراحت هستند که خوشبختانه یا متاسفانه هیچ یک از کاندیداهای آنان به شورا را نیافته است. لطفا در این خصوص تحقیق نمایید و چنانچه صحت دارد نیت و طینت این افراد را بیشتر برای مردم روشن نمایید. متشکرم