سرطان پستان

دسته: علمی - پزشکی
۷ دیدگاه
سه شنبه - ۱ مرداد ۱۳۹۲
پستان شامل غدد تولید کننده شیر، مجاری خروجی، بافت چربی، رگها خونی و بافت لنفاوی مجاور آن است که سرطان پستان عمدتاً مربوط به مجاری خروجی شیراست. سلولهای سرطانی می توانند
 درصورت گذشت زمان به رگهای خونی یا لنفاوی وارد شده و به سایر قسمت های بدن انتقال یابد این انتقال عمدتاً از طریق سیستم لنفاوی زیربغل اتفاق می افتد. سرطان در واقع رشد غیر طبیعی سلولهای است که به علت ناشناخته ای شروع به رشد می کنند و با دست اندازی به بافتهای مجاور باعث اختلال درعملکرد انها می گردند.
دست اندازی سلولهای سرطانی پستان به غدد لنفاوی زیر بغل موجب التهاب و تورم آن می شود.
اصولاً سلولهای سرطانی به دو دسته مهاجم و غیر مهاجم تقسیم می شود: نوع غیر مهاجم یا درجا، که هنوز در مرحله اولیه است. اما در نوع مهاجم دست اندازی به بافت های اطراف آغاز می شود. در برخی از سرطانهای سینه علاوه بر لمس توده پوست پستان قرمز، ملتهب و چروکیده می شود و ظاهری شبیه پوست پرتقال پیدا می کنند. با توجه به مسائل گفته شده تشخیص زود هنگام از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا با درمان به موقع تقریباً هیچ خطری فرد را تهدید نخواهد کرد.
وجود یک توده معمولاً غیر دردناک در داخل بافت سینه باید فرد را مشکوک کند که اولین اقدام تشخیص توده های سینه توسط خود فرد صورت پذیرد. این کار توسط معاینه ماهیانه خود فرد از سینه ها انجام می گیرد و در صورت مشکوک شدن به پزشک مراجعه می نماید. پزشک سوابقی از وجود سرطان سینه در بستگان نزدیک را جویا می شود در نتیجه اندازه توده و مدت زمان پیدایش و رشد آن را سوال می کند و بررسی غدد لنفاوی زیر بغل، بررسی پوست پستان از نظر چروکیدگی،التهاب و قرمزی و مقایسه دو پستان از نظر تقارن یا عدم تقارن نیز مورد بررسی واقع می شود. پس از معاینه و اخذ شرح حال، روشهای تصویر برداری مانند سونوگرافی و مامو گرافی یا سی تی اسکن به کمک تشخیص خواهد آمد و در صورت تایید روشهای تصویر برداری، قدم بعدی برداشت نمونه های بسیار ظریف از توده مورد نظر می باشد. این کار باید به گونه ای صورت پذیرد که ظاهر سینه از نظر زیبایی دچار آسیب پوستی واضح نگردد که نمونه برداشته شده به آزمایشگاه سپرده می شود و جواب آزمایشگاه در واقع یک اظهار نظر قطعی است که همه تصمیمات درمانی براساس آن گرفته می شود.
اگر سرطان به صورت درجا باشد فقط همان توده برداشته می شود و اگر دست اندازی به بافتهای اطراف شده باشد یک سینه برداشته می شود و نهایتاً اگر دست اندازی به سینه مجاور هم صورت گرفته باشد مجبور به برداشت هر دو سینه خواهیم بود. پس از عمل جراحی فرد مورد نظر نیاز به شیمی درمانی و اشعه درمانی است.
امرزه روشهایی وجود دارد که با گذاشتن مواد سلیکون زیر پوست ظاهر اندام زنانه در قفسه سینه حفظ می گردد تا از نظر زیبایی  اثر روحی نامطلوبی بر فرد مورد عمل قرار گرفته، نگذارد.

پس باتوجه به جمیع مسائل ذکر شده تشخیص زودرس و به هنگام سرطان پستان بسیار حائز اهمیت است. و این مهم مقدور نخواهد بود مگر خود فرد مخصوصاً بعد از سن بیست سالگی ماهیانه خود را معاینه نماید و در صورت برخورد به توده مشکوک با پزشک مشورت نماید.

دکتر محمد رضا آیت اللهی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
s این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۲ - ۲:۰۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام
آقای دکترآیاطب سنتی نمیتوانداین سرطان رادرمان کند؟

    بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

    طب سنتی همانند یک گنج قدیمی است که امروزه در زیر زمین پنهان مانده است و از آن کمتر استفاده میشود.اما با طب سنتی نمی توان به جنگ سلولهای سرطانی رفت.حتی طب جدید نیز در درمان عده قابل توجهی از سرطان ها ناتوان است.

ع این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۲ - ۵:۰۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام خیلی جالب بودوممنون

azad این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام آقای دکترآیت اللهی آیابرای درمان فقط میتوان سینه رابرداشت ویانه درمان دیگری هم هست؟

    بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

    همانگونه که ذکر شده است درمان سرطان سینه بستگی به زمان تشخیص آن دارد .اگر زود تشخیص داده شود درمان شامل برداشت خود توده خواهد بود و اگر دیر تر تشخیص داده شود ممکن است مجبور به برداشت یک یا هر دو پستان باشیم و برای اطمینان بیشتر از شیمی درمانی و اشعه درمانی جهت از بین بردن بقایای سلولهای سرطانی احتمالی استفاده میشود.

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۲ - ۸:۲۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای دکتر باسلام درصورت امکان درمرودبیمار ibsودرمان آن هم مطلب بنویسید

s این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۲ - ۴:۲۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام آقای دکتر به نظرشمااحترام میگذارم ولی مگرطب جدیدچندسال است که واردکشورماشده(حدود140-150سال پیش) که بخواهدسرطان رادرمان کندوآیادرشیمی درمانی فقط سلولهای سرطانی ازبین میروندویانه سلولهای سالم هم ازبین خواهندرفت.اما مامیتوانیم به گفته خودشماازاین گنج قدیمی (طب سنتی)که الان چندسال است که اززیرزمین بیرون آمده است استفاده کنیم چون درمان همین تودههای سرطانی هم درهمان کتب که قدمت برخی ازآنها به بیش از1000سال هم میرسدمیتواندراه گشاباشد.پس بیائیم وبااستفاده ازتفکرایرانی وکتب طبی ایرانی بالاخص کتب طبی ائمه به درمان این بیماری ودرمان این بیماران کمک کنیم.درپایان بنده قصدجسارت به شماراندارم ونخواهم داشت ومیدانم که هدف شماخدمت به این مردم است پس مامیتوانیم باکمک طب سنتی وطب کلاسیک این بیماری راکلاریشه کن کنیم.بازم ممنون