شهر نباید رگ حیاتی اش را دست سنگ آهن بدهد / شهر باید به سنگ آهن خدمات بدهد نه اینکه فقط خدمات بخواهد

دسته: اقتصادی
13 دیدگاه
جمعه - 26 جولای 2013

به گزارش مرکز اطلاع رسانی شرکت، محمد جواد عسکری مدیر عامل شرکت سنگ آهن درباره نحوه بکارگیری نیرو و میزان اشتغال در شرکت تحت مدیریت خود به خبرنگاران گفت: بزرگترین اشتباهی که در سالیان گذشته توسط شرکت سنگ آهن صورت گرفته ثبت نام از بیکاران و امتیاز بندی آنها بوده است. ما نه کمیته اشتغال هستیم و نه بنگاه کاریابی. اینجا یک شرکت صنعتی ـ معدنی است که کاریابی وظیفه ما نیست و ما را از وظیفه اصلی خودمان هم باز میدارد. ما در سالهای قبل، سالی ۵۰ تا۶۰ نفر نیرو جذب میکردیم و هیچ حرف و حدیثی نبود. اما الان که بر اساس امتیاز، نیرو می گیریم بیشتر برچسب پارتی بازی به ما میزنند.  مشکل بر سر این موضوع است کسی که امتیاز بالایی هم دارد، ممکن است بر اساس تخصصی که مورد نیاز است، مهارت نداشته باشد و این ایجاد شبهه می کند که در شرکت پارتی بازی میشود. مثلا به بنده اعلام می شود که ما به راننده لوکوموتیو نیاز داریم اما کسی که امتیازش هم ۱۰۴ است اما رانندگی لوکوموتیو بلد نیست در اینصورت کسی جذب میشود که این تخصص را دارد یا زمینه تحصیلی اش به کار مورد نظر ما میخورد و این گونه نیست که خدای ناکرده حق کسی را ضایع کنند. ما با مسئله اشتغال ، بدلیل همین اقدام نادرست امتیاز بندی همیشه درگیریم. دیروز جلسه چارت سازمانی بود. جلوی درب ورودی جلسه تعدادی از مردم جمع شده بودن، از آنجائیکه در شرایطی قرار گرفتم که نمیتوانستم به کسی کمک کنم، آنقدر متاثر شدم که اصلا نفهمیدم در جلسه چه میگویم. انرژی و توان من و مدیران شرکت برای تمام این مردم و اجرای طرحهای این شرکت است که با این برخورد ها بشدت تحلیل میرویم و دیگر توان و قدرت اجرایی در ما نمیماند. حتی گاهی اوقات درب منزل بنده، زمانی که خود من در بافق نیستم، ساعتها می نشینند و این باعث ناراحتی است. هم برای خود آنها که یا همشهریان بنده اند یا آشنا و فامیل و هم برای بنده و خانواده ام که کاری از دستمان بر نمی آید. الان هرکجا میروم آنقدر جلویم را میگیرند که جرات نمیکنم از خانه بیرون بروم. دیروز برای خرید میوه رفتم، چون شلوغ بود، ناچار برگشتم تا زمانی که ساعت ۵/۳ ـ ۴ به خانه میروم خرید کنم. همین الان مادری بیرون محل جلسه با گریه درخواست کار فرزندش را داشت، آیا کار مدیر عامل این است؟

مدیر عامل شرکت به بیان یکی دیگر از مشکلات این مسئله پرداخت و اظهار داشت: مشکل دیگر اینست که کسانی که تقاضای کار دارند، روز اول میگویند هر کاری باشد انجام میدهیم، آب پاشی می کنیم، جارو می کنیم، … اما یک ماه نشده پارتی میتراشند که جابجا شوند. ما در این شرکت به نیروی ماهر نیاز داریم. بارها از مسئولین مربوطه خواسته ایم که در جوانان ما ایجاد مهارت کنند تا وقتی به کار گمارده می شوند، این مشکلات را نداشته باشند. ما مگر در شرکت، چقدر آبدارچی، نظافتچی، نیروی کار ساده، فضای سبز، و … می خواهیم.

وی در مورد خانواده های معظم شهدا و جانبازان، اظهار داشت: ما فقط قدرت جذب فرزندان ایشان را داریم و دیگر بستگان را نمیتوانیم بگیریم.

مدیر عامل شرکت درباره میزان گردش نقدینگی در شهر بافق، اظهار داشت: ما ماهی بیش از ۶/۱ میلیارد تومان از شهر خرید داریم، ۴ تا ۵ میلیارد تومان هم حقوق میدهیم. این برای بافق، گردش مالی بسیار عالی است که باعث رونق شهر،  اشتغال و درآمد زایی و عوارض و مالیات میشود. چرا بهره برداری نمیکنیم؟ مشکل اینست که ترس داریم سرمایه گذاری کنیم. در شهرهای دیگر که نیمی از این سرمایه را ندارند، چند نفر بازنشسته با یک تخصص سرمایه گذاری کرده و چندین نفر شاغل شده اند و علاوه بر عاقبت بخیری، برایشان درآمد زاست.

وی ادامه داد: الان شما بخواهید ماشینتان را برای تعمیر ببرید؟ آیا تعمیرکار تمام وقتی در شهر هست که کار شما را انجام دهد؟ در حالی که به نفع شرکت است که تعمیر و نگهداری ماشین آلاتش را در بافق انجام دهد که هم پولی در بافق تزریق کرده و هم کار ما سریعتر انجام خواهد گرفت. سیم پیچی همینطور، تراشکاری همینطور و … حرف من اینست: شهر نباید بخواهد وصل سنگ آهن شود. از سنگ آهن استفاده کنید، اما رگ حیاتتان را دست سنگ آهن ندهید. شهر باید روی پای خودش بایستد و خودش خودش را بسازد. شهر باید به سنگ آهن خدمات دهد، نخواهد از سنگ آهن خدمات بگیرد. شهر باید درصنعت و مهارت در جایی باشد که سنگ آهن محتاج شهر باشد و بتواند بنده را به عنوان مدیر عامل مجاب کند که بنفع شرکت است که کارهایم را در همین شهر انجام دهم، نه اینکه خود مردم کارها و خریدهایشان را از یزد انجام دهند. واین کار شما اصحاب رسانه است که فرهنگ سازی کنید تا مردم بدانند که در کنار سنگ آهن میتوانند صنعت خود را رشد دهند که هم برای خودشان درآمد زاست و هم باعث رشد کیفی و کمی شهر خواهد شد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
محمدرضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 26 جولای 2013 - 3:37 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

به نظر من اقای عسکری حرف درستی می زنند.
اما فرهنگی که سالیان سال در رگ و خون ما نهادینه شده را نمی توان به این اسانی از بین برد.
امروز مردم راحت طلب شدند و جوانان فکر می کنند باید یک شب به همه جا برسند.
جامعه ما به سوی تنبلی و تن پروری پیش می رود.خیلی ها می گویند اگر معتاد باشی زودتر بهت کار می دهند.چون می گویند این بیچاره زن و بچه دارد و از روی حس دلسوزی کارش را راه می اندازند.
اما در مورد پارتی بازی فکر کنم نه تنها در این جا بلکه همه جای کشور پارتی بازی است.
ایا هیچ اقازاده ای بیکار است یا کار بدی دارد.
جواب نه است. پس پارتی بازی می شود.

حق گو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 27 جولای 2013 - 12:49 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
این دغدغه های مدیر عامل بومی و خدوم باید موشکافی شود و توسط کارشناسان راه حل ارائه شود .
تا کی باید چشممان به سنگ آهن باشد؟

وظیفه مدیر عامل تسریع در اجرای پروژه های شرکت است که از نظر ملی نیز بسیار مهم است نه اینکه تمام مسئولین شهر که با اشتغال جوانان ارتباط مستقیم دارند همه را پاس شرکت سنگ آهن دهند.

شورای شهر جدید ان شاالله بتواند تعدادی اشتغال پایدار به عنوان پایلوت و نمونه ایجاد کند که مردم ببینند می توان خارج از سنگ آهن نیز کار کرد.
ما منتظریم
یـــــا حـــــــق

بیکار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 27 جولای 2013 - 2:16 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

من بیکار پول ازکجابیارم سرمایه گذاری کنم؟وقتی کسی پشتم نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟

حسین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 27 جولای 2013 - 2:21 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام : مدیر عامل محترم اگر امکان دارد جلسه پرسش وپاسخ با همشهریان گذاشت شود تا مردم از نزدیک با کارهای شما اطلاع پیدا نمایند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نماد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 27 جولای 2013 - 8:51 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
اقای عسکری اینکه میگویید اگر کسی را بر اساس تخصصش بگیریم نفری که امتیازش بیشتر است میگوید پارتی بازی شده اگر امتیاز بندی دست اداره کار هم بود همین اش و کاسه بود.اما انجا که گفتید بستگان شهدا و جانبازان را نمی توانیم بگیریم بسیار بسیار بسیار عالی فرمودید .شهدا روی سر ما پدر و مادر شهید رو سرم.اما پسر عمه و خاله ودایی شهید نه.6 میلیارد خریدتان از بافق بین چند نفر تقسیم میشود؟
اقای عسکری لطف کنید کمی هم در مورداینکه گفته اند قیمت واگذاری سنگ اهن نصف فروش سالش هم نیست کمی بیشتر توضیح دهید تا بدانیم قسم حضرت عباس را باور کنیم یا دم خروس را؟

بدون سانسور این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 27 جولای 2013 - 9:14 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب اقای عسکری مکانیکی در بافق است که به شاگردش 800 هزار تومان حقوق میدهد ولی شاگردش دربه در دنبال کار درسنگ آهن است آقای عسکری مشکل اصلی حقوق های بالاست نه مردم بافق چونن مردم شهرهای دورهم دل از این معدن نمیبندند

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 27 جولای 2013 - 12:02 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با تشکر از دلسوزی شما . از حضرتعالی تقاضا داریم یک نظارت مستقیم روی کار پردازان و خرید کنند گان داشته باشید ببینید که چه ها می کنند بعضی ها واقعا … می خواهند

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 27 جولای 2013 - 1:27 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

معدن همه بافقی ها را بیچاره کرد همان طور که چاههای نفت ما ایرانیان را بیچاره کرد.
نعمت خدادای برای ادم ها تنبلی می اورد عین ارث است که طرف فکر می کنه باید همه اش را خرج کنه.
انگیزه کار و تحصیل را در مردم از بین برده.
وقتی طرف تو سنگ اهن با یک کار راحت می تواند حقوق میلیونی بگیرد .دیگه چرا به دنبال خلاقیت و تلاش برود.

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 28 جولای 2013 - 9:25 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام خدمت جناب آقای عسکری
من نسبت به حرف ابتدایی شما که امتیاز بندی را یک اشتباه از طرف مدیر قبلی میدانید اعتراض دارم .
اولا” خود شما بارها در اکثر جاها این عمل را ارج مینهیدید و از اینکه این کار باعث شده تا بحث به کارگیری نیرو آسانتر شود و حق به حق دار برسد .
دوما من مخالف حرف شما هستم که میگویید نمیشه نیروی متخصص گرفت زیرا در کلیه مواردی که نیاز به نیروی متخصص( راننده دامتراک و بیل و …) از همین لیست و امتیازهای پایین هم استخدام کردید
سوما اکثر نیروهایی که استخدام کردید برای فضای سبز و خدمات بود که این کارها دیگه نیروی کار متخصص نیستند /
ولی در نهایت از دکتر یاراحمدی که باعث این حرکت عظیم در شرکت شد و در زمان خود حداقل باعث شد افرادی نیازمند وارد شرکت شوند کمال تشکر را دارم
انشالله شما هم در امورتان موفق و موید باشید و اعتدال را پیشه کنید چون زمانی این امتیاز بندیهای استخدام برای شما مشکل ساز شد که عده ای خارج از امتیاز بندی مشغول کار شدند
ومن الله توفیق

فضول باشی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 28 جولای 2013 - 2:27 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب عسکری حرفهای قشنگی بود ولی بعداز اینکه از شما سو ء استفاده کردند تا سنگ آهن راباسکوت شیخ نماینده که با توپ و تشر گفت نمی گذارند خصوصی شود خصوصی کنند جناب عسکری می گن ظلم بالسویه عدل است حالا که تمام اطرافیان در شرکت استخدام شدند و نوبت به بی پارتی ها رسید شهر نباید از سنگ آهن سرویس بگیرد و این یعنی مرگ خوبه برای همسایه در هر صورت توجه ای دل از پست و بلند روزگار اندیشه کن
در برومندی ز قحط برگ و بار اندیشه کن
از نسیمی دفتر ایام برهم می‌خورد
از ورق گردانی لیل و نهار اندیشه کن
بر لب بام خطر نتوان به خواب امن رفت
ایمنی خواهی، ز اوج اعتبار اندیشه کن
روی در نقصان گذارد ماه چون گردد تمام
چون شود لبریز جامت، از خمار اندیشه کن
بوی خون می‌آید از آزار دلهای دو نیم
رحم کن بر جان خود، زین ذوالفقار اندیشه کن
گوشه‌گیری درد سر بسیار دارد در کمین
در محیط پر شر و شور از کنار اندیشه کن
پشه با شب زنده‌داری خون مردم می‌خورد
زینهار از زاهد شب زنده‌دار اندیشه کن

------ این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 28 جولای 2013 - 6:12 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

تحساس میکنم این حرفها نوعی اماده باش برای مردم شهر است.
همه آماده باش.
بجای خود
خبر دار

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 15 آگوست 2013 - 12:42 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

درست می گویند با تشکر

بی نام این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 14 سپتامبر 2016 - 5:08 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

فقط پارتی هست که همه نه این معدن همه جا اول این است اخه تا کی حق ماهم ضایع میشود بخدا