سخنی کوتاه در باره درود و بدرود

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی
۴ دیدگاه
چهارشنبه - ۹ فروردین ۱۳۹۱
سخنی کوتاه در باره درود و بدرود
ایرانیان از دیرباز به مهمان نوازی، گرامی داشتن هم دیگر و مهر و دوستی شهره بودند. آنان هر گاه از کنار یکدیگر گذر می کردند به هم درود می فرستادند این کار را درباره مردمان کشورهای دیگر نیز انجام می دادند. پادشاهان ایران در نامه ها، انجمن ها و جشن های خود در آغاز سخن به همه مردم ایران و انیران ( غیر ایرانی) درود می فرستادند و برایشان از اهورامزدا (خدا) سلامتی می خواستند. این روش زیبا و دوست داشتنی کم کم پسند مردم کشورهای دیگر شد و آنان نیز به زبان خویش درود را در آغاز سخنانشان قرار دادند.
درود بر شما، آنچه نیاکان ما در برابر دیگران بر زبان می آوردند. در زبان تازی (عربی) نیز درود سلام علیکم شد. این واژه را امروز نیز می شنویم حتی در بین مردم پارسی زبان! نیاکان ما این کار زیبا را گسترش دادند و درود فرستادن را پسندیده دانستند ولی امروز اگر یک ایرانی به ایرانی دیگر برسد و بگوید درود انگار سخن شگفت انگیزی بر زبان رانده برای همه اسرارآمیز است ولی تا بگویند سلام پاسخ می شنوند سلام علیکم.
درود از نگاه دستور زبان نام (اسم) است و پهلوی آن واژه دروت می باشد به چم (معنی) سلام، ستایش، نیایش. آنچه خداوند از بندگان خویش خواسته و آن را نیکو انگاشته مهرورزیدن به دیگران است واژه های ساده و زیبای بسیاری در پارسی هست که این کار را انجام می دهند و با بیان آنها اندازه مهر خویش را به دیگران نشان می دهیم. تنها با چند واژه ساده و زیبا دوستی را در بین یکدیگر گسترش می دهیم و این کار بسیار زیبا و پسندیده است. آنچه خداوند می پسندد و آن را برترین کارها می داند با هم بودن و همبستگی بین انسانها است واژه درود این دوستی را بیشتر می کند.
واژه بدرود، پدرود بوده است به چم (معنی) خدانگهدار . انسانها هنگامی که از هم جدا می شوند و هر کدام پی کار خویش می روند پیش از هر کاری برای یکدیگر نیایش می کنند و دوستان خویش را به خداوند بزرگ می سپارند. این بزرگترین مهرورزی به دیگران است از کردگار می خواهیم دوستان ما ، آشنایانمان و انسانهای دیگر را در پناه خود نگه دارد.
درود و بدرود هر دو ستایش و نیایش است و چه زیبا که همیشه نخست نام و نیایش خداوند بزرگ، مزدای بی همتا را بر زبان بیاوریم. به آنان که دوست داریم درود می فرستیم در همان حال به آنها نشان می دهیم که برتر از همه شما دادار یگانه است. داداری که شما را به او می سپاریم و با یاد او با شما سخن می گوییم و مهر می ورزیم.
عالیه نقیب الذاکرین

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
عباس چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۱ - ۱:۲۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

درود بر خانم نقیب الذاکرین

ماه شب 14 چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۱ - ۷:۳۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

درود بر همه ایرانیان سال نو فرخنده

رضا پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۱ - ۸:۱۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

لیاقت شما شیرزن است درود بر شما و بدرود تا مطلب زیبایی دیگر

سپاسگزارم از همشهریان بزرگوار و بی همتایم