سخنی کوتاه در باره درود و بدرود

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی
۱۶ دیدگاه
چهارشنبه - ۹ فروردین ۱۳۹۱
سخنی کوتاه در باره درود و بدرود
ایرانیان از دیرباز به مهمان نوازی، گرامی داشتن هم دیگر و مهر و دوستی شهره بودند. آنان هر گاه از کنار یکدیگر گذر می کردند به هم درود می فرستادند این کار را درباره مردمان کشورهای دیگر نیز انجام می دادند. پادشاهان ایران در نامه ها، انجمن ها و جشن های خود در آغاز سخن به همه مردم ایران و انیران ( غیر ایرانی) درود می فرستادند و برایشان از اهورامزدا (خدا) سلامتی می خواستند. این روش زیبا و دوست داشتنی کم کم پسند مردم کشورهای دیگر شد و آنان نیز به زبان خویش درود را در آغاز سخنانشان قرار دادند.
درود بر شما، آنچه نیاکان ما در برابر دیگران بر زبان می آوردند. در زبان تازی (عربی) نیز درود سلام علیکم شد. این واژه را امروز نیز می شنویم حتی در بین مردم پارسی زبان! نیاکان ما این کار زیبا را گسترش دادند و درود فرستادن را پسندیده دانستند ولی امروز اگر یک ایرانی به ایرانی دیگر برسد و بگوید درود انگار سخن شگفت انگیزی بر زبان رانده برای همه اسرارآمیز است ولی تا بگویند سلام پاسخ می شنوند سلام علیکم.
درود از نگاه دستور زبان نام (اسم) است و پهلوی آن واژه دروت می باشد به چم (معنی) سلام، ستایش، نیایش. آنچه خداوند از بندگان خویش خواسته و آن را نیکو انگاشته مهرورزیدن به دیگران است واژه های ساده و زیبای بسیاری در پارسی هست که این کار را انجام می دهند و با بیان آنها اندازه مهر خویش را به دیگران نشان می دهیم. تنها با چند واژه ساده و زیبا دوستی را در بین یکدیگر گسترش می دهیم و این کار بسیار زیبا و پسندیده است. آنچه خداوند می پسندد و آن را برترین کارها می داند با هم بودن و همبستگی بین انسانها است واژه درود این دوستی را بیشتر می کند.
واژه بدرود، پدرود بوده است به چم (معنی) خدانگهدار . انسانها هنگامی که از هم جدا می شوند و هر کدام پی کار خویش می روند پیش از هر کاری برای یکدیگر نیایش می کنند و دوستان خویش را به خداوند بزرگ می سپارند. این بزرگترین مهرورزی به دیگران است از کردگار می خواهیم دوستان ما ، آشنایانمان و انسانهای دیگر را در پناه خود نگه دارد.
درود و بدرود هر دو ستایش و نیایش است و چه زیبا که همیشه نخست نام و نیایش خداوند بزرگ، مزدای بی همتا را بر زبان بیاوریم. به آنان که دوست داریم درود می فرستیم در همان حال به آنها نشان می دهیم که برتر از همه شما دادار یگانه است. داداری که شما را به او می سپاریم و با یاد او با شما سخن می گوییم و مهر می ورزیم.
عالیه نقیب الذاکرین

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۷۹۶
برچسب ها:
دیدگاه ها
عباس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۱ - ۱:۲۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

درود بر خانم نقیب الذاکرین

ماه شب 14 این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۱ - ۷:۳۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

درود بر همه ایرانیان سال نو فرخنده

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۱ - ۸:۱۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

لیاقت شما شیرزن است درود بر شما و بدرود تا مطلب زیبایی دیگر

مهرگان (عالیه نقیب الذاکرین بافقی) این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۱ - ۹:۳۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سپاسگزارم از همشهریان بزرگوار و بی همتایم

بتول این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱:۵۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

درود
مادر من استاد ادبیات است. او همیشه به جای سلام به ما درود میگوید و هنگام خداحافظی میگوید بدرود . هنگام تشکر هم میگوید سپاسگزارم. من هم از این نحوه سخن گفتن او خوشم می اید . تصمیم دارم من هم درود و بدرود را جایگزین سلام و خدانگهدار کنم. بسیار سپاسگزارم. درود و بدرود.

راحله این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱:۱۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با درود من یک روز که می خواستم بیرون بروم به مادرم گفتم زود بر می گردم بدرود. او هم به من گفت بدرود عزیزم بدرود و از ان زمان بدرود را جایگزین خدا نگهدار کردیم. همیشه موقع خداحافظی به بدرود می گوییم. حتی زمانی که مادرم به مدرسه من امد به جای خدانگهدار به معلم و مدیر من گفت بدرود که باعث تعجب همه شد. درود بر شما

پوران این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۷:۲۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

درود بر شما .من مدیر یک مدرسه دخترانه هستم. من به جای سلام به دانش اموزان و کارکنان مدرسه درود و به جای خدانگهدار بدرود می گویم. به نظرم این به فرهنگ غنی ایران ما بازمی گردد.امیدوارم ایران همیشه پایدار بماند. با هزاران درود و سپاس بی پایان. بدرود

    راحله این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۹:۵۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

    درود

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱:۲۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

به نظر بنده شما برو اسم و فامیلت رو هم عوض کن چون بد جور عربی خالصه. به غیرت آریاییتون بر نمیخوره!!!

المیرا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۹:۵۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

درود بر شما . من از اطلاعات شما استفاده کردم . بی نهایت
سپاسگزار.

پوراندخت بانوی سیاهپوش این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۴:۰۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با درود فراوان. متاسفانه میان مجری های تلویزیون هم این مسائل دیده می شود. برای مثال خانم شریفی مقدم یک زمانی به جای سلام می گفتند درود فراوان برشما یا خانم یازرلو به جای خداحافظ می گفتند بدرود . اما این روزها این مجری ها این کلمات را فراموش کرده اند و به سلام و خدانگهدار ساده اکتفا می کنند حتی خانم شریفی مقدم به جای سپاسگزارم می گویند ممنون.من درود را به جای سلام و بدرود را به جای خداحافظ بیشتر می پسندم.

آرش این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۶ تیر ۱۳۹۸ - ۴:۲۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

درود بر شما
استفاده از واژه گان پارسی در نوشتن و گفتگو بهیچ وجه بمنزله تنفر از زبانه بیگانه نیست و بزرگداشت و احترام به بزرگان و مفاخر کشورمان بمنزله توهین یا کوچک شمردن بزرگان همسایه نیست این موضوعی است که باید همیشه بیاد داشته باشیم ، البته این موضوع جبهه گیری در برابر زبان پارسی و بزرگان ما متاسفانه بیشتر از سمت مذهبیون ما انجام میگیرد که باید با صبوری و متنانت برایشان توضیح دهیم و این نکته را یادآور شویم که انسانی که بزرگان خود را فراموش و بزرگان همسایه را بزرگ میدارد(هرچند احترام به بزرگان دیگران مشکلی ندارد و بلکه پسندیده هم هست ولی در صورتیکه در وهله اول بزرگان و اولویت های خود را پاسداری کنیم) هیچوقت رشد نخواهد کرد، پارسی زبان ماست و کوروش بزرگ و داریوش بزرگ و فردوسی بزرگ و صدها و بلکه هزاران بزرگ دیگر بزرگان ما هستند و احترامشان را داریم و خواهیم داشت.

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱:۵۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.هرچند که واژه درود و بدرود مورد پسند وتایید اسلام بوده وخوشایند است ولی توصیه هایی که پیامبر گرامی اسلام بعنوان کاملترین دین اللهی درخصوص فضیلت سلام کردن ووجوب جواب دادن و ثواب اخروی که خداوند به طرفین داده است وفرمودند سلام سلامتی می آورد.وواژه خدا نگهدار وخدا حافظ نیز مورد صفارش پیامبر گرامی اسلام بوده ومعنی آن سپردن خود ودیگرا ن به خالق ونگهدار واقعی یعنی خداوند یکتا می باشد.به بتول خانم عرض می کنم از تصمیمتان منصرف شوید زیرا صاحب اسم شما حضرت زهرا همین سلام وخدانگهدار رادوست میدارند وهمه ما به لطف آن حضرت زنده وبه شفاعتشان امید واریم.وبه آرش خان عرض میکنم امیدوارم بزرگان دین اسلام را که بزرگان همسایه می پندارید ازسر نادانی وجهل باشد درغیر این صورت اهانت به مقدسات اسلام کرده اید وگناهی نابخشودنی است.وازخانم عالیه نقیب الذاکرین هم به خاطر تحقیقاتی که دراین خصوص داشته اند تشکر نموده ویاد آور می شوم شما عمری نان ونمک اهلبیت پیامر اسلام راخورده اید .مواظب باشید با برخی مطالب نمکدان را نشکنیدکه سرانجام بدی در پی دارد.

هوشمند این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۴:۲۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

درود

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۹:۳۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اولا که خوبه مردم به اصالت ایرانی خود برمیگردند بعدش هم همه کلمات عربی از فارسی گرفته شده از جمله همین راحل از rehaled به معنی زندگی دوباره است

هرمس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

فقط هنگ اینم این همه چرندیات رو از کجا میارید؛ البته تا مالیات و مال مفت و نقض مالکیت هست، گفتن این دست اراجیف بی‌پایه و اساس بعید نیست. اینجور که آریائی‌ها از تاریخشون حرف میزنن، اجدادشون یا مفعول بودن یا منفعل. این کجاش افتخار داره موندم.