تبدیل میدان خان بافق به بازار صنایع دستی

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۶ فروردین ۱۳۹۱

رئیس میراث فرهنگی بافق:
برنامه تبدیل میدان خان به بازار صنایع دستی را داریم
عباس قدیریان در خصوص پیشینه میدان خان بافق،گفت: میدان خان بافق مجموعه ای بکر در قلب بافت تاریخی شهر شامل؛ میدان، آب انبار، کاروانسرا و مسجد خان  است که مجموعه زیبایی را تشکیل می دهد.
وی بیان کرد: قدمت میدان خان بافق به دوره زندیه_ افشاریه بر می گردد و در فهرست آثارملی کشور به ثبت رسیده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری بافق خاطرنشان کرد:برنامه ای که اداره میراث بافق برای میدان خان درنظر دارد، تبدیل این مکان به عنوان بازار صنایع دستی و بهره برداری از این بازار منوط به همکاری مالکین مغازه ها است.
قدیریان با اعلام این موضوع که در زمینه اهدای مصالح مورد نیاز به مالکین برای مرمت همکاری خواهیم داشت، گفت: مالکین مغازه های اطراف میدان نسبت به تعمیر و مرمت مغازه ها اقدام نمایند یا در جهت اجاره به شخص ثالثی اقدام کنند تا زمینه شکوفایی میدان فراهم شود.
وی همچنین خاطرنشان کرد: در سال نود بیش از 150 میلیون ریال برای مرمت و بازسازی رواق ها هزینه شده است و مرمت  رواقهای اطراف میدان نزدیک 60 درصد پیشرفت داشته است و برای سال 91 نیز درخواست 400 میلون ریال برای ادامه فعالیت داشتیم. وی ادامه داد:اعتباری نزدیک به 800 میلون ریال در مجموع برای  تکمیل این طرح مورد نیاز است.
قدیریان یادآور شد: چند مغازه تا کنون اعلام آمادگی نموده اند و یکی، دوتایی هم شروع به فعالیت کرده اند البته مطابق خواسته ما برای فعالیت در زمینه صنایع دستی نبوده ولی امیدواریم مالکین بیشتری اعلام آمادگی کنند و گرایش به سمت صنایع دستی صورت پذیرد.
وی در خصوص نمایشگاه واقع در کاروانسرای میدان خان، گفت: صنایع دستی در این محل به معرض نمایش عموم گذاشته شده و برنامه و طرحی داریم تا بطور تخصصی کاروانسرای خان  را به موزه مردم شناسی تبدیل شود
وی تاکید کرد: با توجه به اینکه میدان خان بالای 30 سال متروکه بوده است و کشش جمعیت به این سمت کمی مشکل است، از کلیه شهروندان بافقی و بویژه مالکین، مسئولین و ادارت دست اندرکار دعوت می کنم همکاری بیشتری را در زمینه رونق بخشیدن به این مجموعه داشته باشند


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها: