درد دلهای یک هنرمند بافقی برای گوشهایی که می شنوند

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی
۴ دیدگاه
پنج شنبه - ۱۷ فروردین ۱۳۹۱

 

آرزو طالعی بافقی از دانشجویان کارشناسی صنایع دستی دانشگاه پیام نوریزد است.وی برخی دست ساخته هایش را در نمایشگاه صنایع دستی کاروانسرای خان بافق به نمایش گذاشته است و بخشی از مراحل ساخت کارهایش را نیز در محل نمایشگاه انجام می دهد.

بدلیل نبود رشته هنری، ادبیات خواندم
آرزو طالعی در گفتگوی با خبرنگار ما گفت: علاقه داشتم در مقطع متوسطه در رشته های هنری تحصیل کنم که بدلیل نبود این رشته مجبور شدم ادبیات بخوانم ولی فعالیت هنری خودم را شروع کردم و در دانشگاه، رشته صنایع دستی را که مورد علاقه ام بود انتخاب کردم.وی ادامه داد: رشته «صنایع دستی» رشته ای است که در آن هنر و کابرد در کنار هم قرار می گیرد و در آن وسایل هنری که کاربرد روزمره دارد مورد توجه قرار دارد.

 

طالعی با بیان این نکته که رشته اش تلفیقی از هنر و صنعت است، تشریح کرد: دانشجویان این رشته طی 4 سال اطلاعاتی درباره 24 گروه بزرگ انواع صنایع دستی ایران که شامل 152 شاخه می شود بدست آورده و در یکی از چهارگرایش؛ صنایع چوب، سفال، نگارگری و طراحی فرش، از نظر اجرا و کارشناسی آثار صاحب تخصص شده و مهارتهای لازم را برای تولیدآثار دستی در گرایش خود بدست می آورند.

 

وی با اشاره به تنوع آثار هنری دست ساز، اضافه کرد: طراحی پایه، خوشنویسی و طراحی حروف، صنایع دستی یک؛ شامل همه کارگاه ها، رنگرزی پشم و الیاف، آبگینه، سفال و سرامیک، مینیاتور و تذهیب، مرمت و نگه داری آثارهنری از جمله درسها و کارگاه هایی است که باید هنرجویان این رشته بگذرانند.

 

احساس تولیدواقعی با ساخت آثاردرنمایشگاه

 

وی ادامه داد: تجربه نمایشگاه های قبل نشان داد ساخت بخشی از دست ساخته هایم در محل نمایشگاه، احساس واقعی تولید هنر و توانستن را به بازدید کنندگان بویژه نوجوانان و جوانان علاقه مند به هنر و صنایع دستی انتقال می دهد.

 

طالعی با اشاره به علاقه مندی بازدید کنندگاه جوان و نوجوان، خاطرنشان کرد: برای ایجاد کارگاه هنری مثل سفال گری در شهرستان به حداقل یک کوره سنتی و چرخ مخصوص و سایر تجهیزات نزدیک 7 میلیون ریال نیاز است که در صورت فراهم شدن این امکانات و فضای لازم می توان پذیرای علاقه مندان به این رشته بود.

 

هنر وهنرمندآنطور که شایسته است در جامعه جایگاه ندارد

 

آرزو طالعی با انتقاد از عدم شناخت و توجه کافی و لازم به هنر بویژه در شهرستان، گفت: آنطور که شایسته است هنرمندو هنر در نزد مردم و جامعه جایگاه ندارد

 

وی با بیان این مطلب که برخی مسئولین از نمایشگاه بازدید نموده اند، ابراز داشت: این موضوع باعث دلگرمی هنرمندان شرکت کننده است ولی کافی نیست و باید برنامه ریزی مناسبی برای توسعه و گسترش هنر ها و صنایع دستی مختلف صورت پذیرد.

 

دانشجوی رشته صنایع دستی دانشگاه پیام نوریزد، یادآورشد: هنر و هنرمندان هنوز از جایگاه واقعی خود برخوردار نیستند و باید برای این موضوع فکر اساسی شده و گامهای عملی برداشته شود.

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
ماه عسل جمعه ۱۸ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۲:۰۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

درسته

علی جمعه ۱۸ فروردین ۱۳۹۱ - ۵:۵۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام سرکار خانم طالعی
خسته نباشید و امیدوارم موفق باشید.
اگه فقط هفت میلیون ریال نیاز است تا کوزه گری را احیا کنید بهتر است سراغ فرماندار محترم بروید و مطمئن باشید ایشان کمکتان میکنند.
در ضمن اگه میگین هنر و هنرمند در بافق جایگاه ندارد همه اش تقصیر کارگروه فرهنگی شهرستان است.

همشهری شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۲ - ۴:۳۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام خانم مهندس طالعی
بوجود افرادی همچون شماافتخار میکنیم بافق باتمام وجود خواستار افردی چون شماست تا مانند نخلهای پرابهتش باوقار بایستد

دوستارهنر سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۲ - ۶:۱۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
کاش بجای پیشنهادمحیط را فراهم کنیم تاداشته های خودمان را از دیگران طلب نکنیم بافق زیباست چون انسانهای بزرگی در ان رشد میکنندولی جایی را انتخاب میکنند که حداقل هنرشان پایمال نشود هنرمند که خود…