توضیحات سازمان تأمین‌ اجتماعی درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

دسته: اخبار ایران , اقتصادی , عمومی
بدون دیدگاه
پنج شنبه - ۲۱ شهریور ۱۳۹۲
خبرگزاری پانا: براساس اعلام نظر سازمان تأمین اجتماعی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان که خبر آن در رسانه‌ها منتشر شده مربوط به کارکنان بازنشسته سازمان تأمین ‌اجتماعی است.
به گزارش خبرگزاری پانا، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران نیازمند طی مراحل قانونی و تصویب دولت و مجلس و همچنین تأمین بار مالی است و سازمان تأمین اجتماعی از زمان طرح موضوع همسان‌سازی از سال 83 تاکنون همواره بر اجرای این موضوع تأکید کرده است.

به دنبال طرح مباحث جدید در رابطه با همسان‌سازی حقوق بازنشستگان طی روزهای اخیر در رسانه‌های مختلف تأکید می‌شود که سازمان تأمین‌اجتماعی بنا به ماهیت و وظایف ذاتی خود همواره در پی تأمین و ارتقاء وضعیت معیشتی مستمری‌بگیران بوده و تاکنون در این زمینه اقدامات متعددی در چارچوب قوانین و مقررات و با توجه به امکانات مالی سازمان انجام داده است.

از جمله این اقدامات می‌توان به اجرای چندین مرحله همسان‌سازی مستمری‌ها به روشهای مختلف طی سالهای 83 تا کنون اشاره کرد که طی آن با استفاده از منابع مالی داخلی سازمان، میزان پرداختی به مستمری‌بگیران هدف تا حد قابل قبولی افزایش یافت. این ترمیم‌ها گرچه در زمان اجرا رضایت نسبی مخاطبین را به همراه داشت، اما در طول زمان و به دلیل افت ارزش در حال حاضر اثربخشی مناسب خود را از دست داده است.

با توجه به تجارب سنوات قبل و نیاز احساس شده برای ارتقاء وضعیت معیشتی مستمری‌بگیران، اجرای مرحله دیگری از همسان‌سازی مستمری‌ها در دستور کار سازمان قرار گرفته و توسط مجموعه سازمان مجدانه پیگیری می‌شود. هدف از اجرای این مرحله از همسان‌سازی، ترمیم مستمری‌هایی است که طی سالهای گذشته برقرار شده و در طول زمان به دلایل مختلف با افت ارزش واقعی مواجه شده‌اند.

بدین منظور چندین روش مختلف برای تعیین مبلغ جدید مستمری مشمولین مورد بررسی قرار گرفته و سعی شده است که در روش‌های پیشنهادی جایگاه واقعی افراد متناسب با میزان مشارکت آنان در پرداخت حق بیمه براساس 2 شاخص قانونی سابقه و دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه شود.

البته بدیهی است هرگونه حرکت در این زمینه نیازمند وجود مبانی قانونی لازم و مشخص شدن محل تامین منابع مالی مورد نیاز است که مهر سالجاری لایحه پیشنهادی به هیئت دولت ارائه خواهد شد، تا اقدامات آتی آن برای تصمیم‌گیری به مجلس شورای اسلامی ارجاع شود.

سازمان تأمین‌ اجتماعی مجری قوانین ابلاغ شده از سوی مراجع تصمیم‌گیر کشور است و نحوه تعیین و شرایط پرداخت مزایای قانونی توسط این سازمان را قانون مشخص می‌کند و منابع مالی این سازمان نیز در ایجاد هرگونه تعهد جدید برای سازمان تأمین‌اجتماعی لحاظ خواهد شد.

ارتقاء حقوق بازنشستگان و بهبود شرایط زندگی و افزایش رضایتمندی بازنشستگان و بیمه‌شدگان همواره از خواسته‌ها و دغدغه‌های سازمان تأمین‌اجتماعی بوده است، اما توجه به جوانب گوناگون تصمیم‌گیری‌ها و لحاظ نمودن بار مالی و لزوم تعادل مالی سازمان تأمین‌اجتماعی نیز باید در تمام تصمیمات مورد توجه قرار گیرد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۸
برچسب ها: