دفترچه راهنماي همسرداري

دسته: مقالات
۴ دیدگاه
سه‌شنبه - 2 مهر 1392
اين روزها قافله تمدن و تكنولوژي با سرعتي عجيب و باورنكردني به پيش مي رود هر روز شاهد كشفي جديد اختراعي نو يا پيشرفتي تازه در زمينه ي علوم و صنعت و … هستيم اما نكته ي غريب و عجيب اين ماجرا اين است كه گويي پيشرفت علم و تكنولوژي رابطه ي معكوس با روابط انسان ها و عواطف آنها دارد
چرا كه هر چه ما به سمت جامعه اي مدرنتر پيش مي رويم بيشتر از هم دور مي شويم و عاطفه ها و رفت و آمدها و صله ي رحم ها و ديد و بازديدها كم رنگ تر مي شود.
مدرنيته در تمام جنبه هاي زندگي بشري رسوخ كرده و او را از خود بيخود كرده است انسان هوشمند و نابغه پاي در ساير كرات عالم گذاشته و درياها را درنورديده و در اعماق زمين نفوذ كرده ولي مدت هاي مديد است كه از همسايه، فاميل، برادر و دوست خود خبري ندارد.
بيگانگي نگر كه من و يار چون دو چشم           همسايه ايم و خانه ي هم را نديده ايم
اين روزها زياد اين جمله به گوش ما مي خورد كه: يادش بخير قديم ها و هر بحث و گفت وگويي پيش ميايد از قديم ياد مي شود حالا بايد ببينيم ياد چه چيز قديم ها بخير، ياد اتاق هاي دود گرفته و سياه شده؟؟ ياد فقر و گرسنگي و بيماري بي طبيبي؟؟ ياد بي وسيلگي و نبود امكانات رفاهي امروز؟؟ خير اينها چيزي نيست كه از آنها به خير و خوبي ياد شود پس ياد چه چيز بخير؟؟ بله ياد روابط عاطفي في مابين فاميل و آشنا و خواهر و بردار بخير. ياد احترام به بزرگتر بخير. ياد درهاي باز خانه ها بخير. و ياد يكرنگي يكدلي صداقت صفا و صميميت قديم ها بخير كه اگر اينها به قوت قديم باقي بود اين قدر ياد قديم ها را نمي كرديم.
 خوب بگذريم ما الان در حال زندگي مي كنيم و مجبوريم خرك لنگ خود را با اسب راهوار تمدن و تكنولوژي همراه سازيم و جهت رسوا نشدن همرنگ جماعت شويم.
پس حالا كه همه چيز ماشيني و برقي و اتومات شده ما هم بياييم مثل ماشين شويم و روابط و كارهايمان را مطابق با آن ماشين كنيم چون زندگي ما كاملاً ماشيني شده پس روابط بين همسران را نيز از نگاه ماشين بررسي كنيم ببينيم هيچ فرقي در كاهش تنش و اختلاف بين همسران دارد يا خير؟
اين روزها واژه ي طلاق ديگر كراهت و منفوريت سابق را ندارد همسران با كوچكترين اختلاف نظر و سليقه اي از هم قهر كرده و پس از مدتي برگه احضاريه براي يكديگر مي فرستند در حالي كه با كمي صبر و حوصله و مديريت و تفكر و سليقه به خرج دادن مي توان از وقوع خيلي از اين طلاق ها جلوگيري كرد چطور؟
برگرديم به زندگي ماشين
هر كارخانه اي كه وسيله اي مي سازد و راهي بازار فروش مي كند تا سر از خانه هاي ما در بياورد به همراه آن بك دفترچه راهنماي استفاده بهينه از دستگاه مي فرستد و تمام نكات ايمني و راهكارهاي استفاده از دستگاه و مواردي كه باعث آسيب و خسارت به دستگاه را مي شود در دفترچه راهنما ذكر مي كند حال به نظر شما چه مي شود اگر والدين داماد و عروس در جلسه خواستگاري به عنوان پرورش دهندگان دختر و پسر و كساني كه از تمام خصوصيات خلقي و خلقي فرزندشان آگاه هستند در كمال صداقت و راستي دفترچه راهنماي فرزندشان را باز كنند و هر اخلاق نيك و بد و هر عادتي و هر سليقه و ذائقه اي كه دارد براي طرف مقابل بازگو كنند تا دختر و پسر با شناسايي كامل از يكديگر پاي در خانه ي بخت گذارند نه اينكه مادر پسر فقط از محسنات نداشته پسرش بگويد و مادر دختر از كمالات ناكامل دختر و بعد از مدتي زندگي بفهمند كه هندوانه كال بوده و يا زيادي رسيده و ترش شده است و زندگي را به كام خود و ديگران تلخ كنند.
خوب اين زوج هم پس از عقد و مراسم ازدواج پاي در خانه اي مي گذارد كه پر از وسايل برقي و ماشيني است و اينجا است كه رفتار عجيب انسان ها نمايان مي شود خانم خانه مي خواهد لباس ها را در ماشين لباس شويي بريزد ابتدا دفترچه راهنماي دستگاه را با دقت مي خواند و ظرفيت ماشين را مي سنجد و اگر ماشين 5 كيلويي باشد، 5 كيلو و 200 گرم  لباس نمي ريزد و زيادي آن را برمي دارد تا مبادا به دستگاه فشار بيايد و عمرش كم شود يا خراب شود دستگاهي كه نهايتاً مي توان يكي ديگر خريد و جايگزين كرد.
اما اين خانم هيچ به ظرفيت شوهرش توجه ندارد اصلاً نگاهي به دفترچه راهنماي او نيانداخته است فقط از او كار مي خواهد و بس بدون استراحت بدون خنك شدن بدون لحظه اي تمدد اعصاب. شوهري كه اگر خراب شد و يا سوخت، جايگزين كردنش خيلي سخت است.
مطلب زياد است حال بهتر است كاپوت آقايان را بالا بزنيم و قدري آچاركشي كنيم.
آقاي محترم، شما كه خانمت تا به حال قبل از آمدن به خانه شما به برق 220 ولت ( مادرش) وصل بوده و شارژ كامل بوده حالا چرا نمگذاري سري به شارژر ( مادرش ) بزند و مي خواهي با باتري قلمي از او كار بكشي بگذار گاه گداري سري به خانه مادرش بزند و با روحيه اي بالا و شارژ كامل به خانه برگردد شما هم دفترچه راهنماي خانم را گاهي ورق بزن ببين خواسنه هايش چيست چه چيزي به او فشار مياورد؟ و چه چيز او را قوي و با نشاط مي كند؟ طبق دفترچه با او رفتار كن تا زندگي سراسر شادي و نشاط و خرمي داشته باشيد.
رضا كارگران بافقي

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
علیرضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 6 مهر 1392 - 11:44 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام واقعا مقاله زیبا و مفیدی بود دستتون درد نکنه

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 6 مهر 1392 - 11:49 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اگه بتونیم طبق دفترچه راهنمامون برخورد کنیم دیگه کسی با مشکل مواجه نمیشه ولی حیف که گاهی خودمون هم نمیدونیم چطور باید باهامون برخورد بشه. مقاله قشنگی بود ممنون

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 7 مهر 1392 - 12:04 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مطلبی بسیار شیوا و دلنشین بود ازنویسنده تشکر میکنم

ندا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 8 مهر 1392 - 9:49 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

افسوس که اقایان حوصله خواندن هیچ دفترچه راهنمایی را ندارند مطلب جالبی بود