میدان چهارده معصوم (ع) و مجسمه شیر سنگی!!!

دسته: عمومی
۱۱ دیدگاه
سه شنبه - ۲۲ فروردین ۱۳۹۱
اگر فقط گشت و گذاری در شهرستان های استان خودمان داشته باشیم با گشتن در شهر و بدون هیچگونه سوالی از دیگران به وجود شخصیت هایی در آن منطقه پی خواهیم برد. آن هم فقط با دیدن نام آنها در ورودی میادین شهر یا بر روی تابلوهایی که نشاندهنده مکانی به نام آن عزیزان است مانند مصلای بزرگ آیه الله اعرافی در میبد و میدان آیه الله خاتمی در اردکان و بلوار آیه الله واعظ طبسی در طبس و …
البته  اینها را فقط در گذر از آن شهرهای مذکور می توان دید حال اگر در خیابانهای آنها هم گذری داشته باشید متوجه می شوید نام بلند آوازه بزرگان خود را بر سردر بسیاری از اماکن عمومی که در معرض دید افراد بومی و مسافران عزیز است نصب کرده و بدین صورت از آنها با افتخار یاد می کنند.
اما شهرستان بافق !
باید از مسافرین نوروزی سوال کرد که آیا با گذر از شهرستان بافق با چند شخصیت این شهر آشنا شدند؟ آیا با ورود به این شهر جز مجسمه پیر مردی تنها که خوشه خرمایی را در حسرت یک مشتری به دست گرفته است مشاهده کردند؟
یا در حال خروج از شهر چشمشان جز به مجسمه یک بسیجی غریب افتاد؟
یا اینکه برای مجسمه یوزپلنگ ایرانی در کنار پارک بازی آهنشهر هم دستی تکان داده اند؟
آیا از میدانی به نام میدان بزرگ مجاهد بافقی مرحوم حاج شیخ محمد تقی بافقی (ره) هم عبور کردند؟ یا فقط خیابانی را به نام ایشان دیدند که آن هم به خیابان ایستگاه معروف شده است؟
آیا از بلوار آیه الله میرغنی زاده که آنها را به راه آهن می رساند استفاده کردند؟ یا این بلوار فقط در کنار گذر قرار گرفته و شاید یک کشاورز بافقی برای رفتن به کنار زمین خود از آن استفاده کند؟
آیا مسافرین عزیز متوجه شدند نام وحشی بافقی شاعر پرآوازه شهرمان بر کدامین خیابان زینت بخشیده است؟
آیا تصویری از بزرگان شهر ما را در تابلوها و بنر ها تماشا کردند یا فقط تبلیغ رستوران ها و آثار باستانی بر در و دیوار شهر نقش بسته بود؟
چرا، چرا و چرا؟
چرا در ورودی شهر فقط نقشه گردشگری را به میهمانان عزیز تحویل داده و بروشورهایی را جهت  معرفی شخصیت های بافق تهیه ندیده بودند؟
آیا نوشتن تابلو در ورودی شهر تحت عنوان ” به دارالشجاعه بافق خوش آمدید” گویای وجود شخصیت های شجاع و حاکمانی قدرتمند در تاریخ بافق خواهد بود؟
مگر نام آنهمه شخصیت های بافقی چه مشکلی داشت که نام بهارستان را بر یکی از میدان های بلوار انقلاب بگذارند؟
از همه عجیبتر و شگفت انگیز تر اینکه میدانی را هم که با نام  مبارک چهارده معصوم (ع) زینت گرفته است با چند مجسمه شیر  سنگی تزیین می کنند! آیا شیر سنگی شایسته میدان چهارده معصوم (ع) است؟ آیا بین مجسمه شیر با نام چهارده معصوم (ع) می توان تناسبی برقرار کرد؟
ای کاش مسئولین فرهنگی بافق به این مسائل نیز توجه می کردند تا جوانان عزیز دیارمان با شنیدن و خواندن تاریخ شخصیتهای شهر خود بر خود ببالند و بدانند چه الگوهایی در دیار  خود دارند که از آنها غافلند.
ای کاش در ایامی که مسافران زیادی به بافق تشریف می آورد به هر خانواده ای که وارد می شد کتاب” مفاخر بافق” نوشته برادر ارجمند جناب آقای میرسلیمانی هدیه داده می شد تا علاوه بر دیدن مکانهای تاریخی و باستانی شهر از بزرگان این دیار هم اطلاعاتی به دست بیاورند و نام بزرگان ما زنده شود.
ای کاش اماکن عمومی و بزرگ و میادینی شایسته و خیابانهایی در شان بزرگان را همراه با نام آنان در شهرمان ببینیم.
و هزاران ای کاش دیگر….
سید عباس حسینی باقرآبادی

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس سه شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۱:۱۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای حسینی مگر شیر چه اشکالی دارد مطمن باشید اگر مر مجسمه ای با هر عنوانی باشد امثال شماها گیر میدهند شیر نشان ایران زمین است زیبا سازی شهر هر جور که باشد جالب است شیر باشد یا عقاب یا مجسمه وحشی بافقی

سید عباس حسینی سه شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۱:۴۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام خدمت نویسنده عزیز
شیر به خودی اشکالی ندارد اما در میدانی که به نام چهارده معصوم است مجسمه شیر چه مفهومی دارد؟
هر سخن جایی و هر نقطه مکانی دارد

saeed سه شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۱:۵۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
حضرت آقا خدا خیرتون بده.جانا سخن از زبان ما می گویی…
مسئولان بافقی اگر به فکراین چیزا بودن الآن وضعیت بافق اینجوری نبود!!!!!
تـــــادرودی دیــــــــگــــر بــــــــــــدرود

محمد سه شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۱:۵۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقاي حسيني اگر مشكل با حذف دو تا مجسمه شير حل مي شود خوب اون را هم برداريد و خيال همه را راحت كنيد عزيز من تا كي بايد ما خودمان را درگير اين مسائل كنيم. بابا؛ دنيا وارد مرحله جديدي از زندگي شده و شما هنوز در اين مسائل غوطه ور هستيد خجالت داره به خدا.

تفکری سه شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۲:۰۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام./ اقای ناشناس به نظر شما اگر مجسمه شیرجلو اورزانس قدیم میخورد و میدان چهارده معصوم راباطرحی بهتر یا مانند میدان روبروی ورزشگاه پیاده میکردندجالب تر ودر شان نامشان نبود.

مجید سه شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۱ - ۱:۵۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

لطفا مسئولان شهرداری به جای خرید مجسمه شیر از تندیس وحشی بافقی یا شیخ محمد تقی استفاده کنند بهتر است . باز هم از زحمات شهردار تشکر میکنم

دایی رضا سه شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۱ - ۷:۰۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آی گفتی!!!! واقعاً اگه به جای مجسمه شیر سنگی مجسمه وحشی بافقی را میذاشتن چه اشکالی داشت حالا مسافرهای نوروزی هیچی همین بچه های خودمون بشناسن بزرگای شهر رو .وحشی بافقی که داره تبدیل میشه به وحشی کرمانی

سهیل چهارشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۱ - ۲:۰۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

به نظرم اگه کارهای مثبت رو تشویق کنید بهتره تا اینکه با خشک مقدس بازیهاتون کلا جلوی هر کاری رو بگیرین.

حمید ح چهارشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۱ - ۹:۱۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

همین که شهرداری بالاخره به فکر زیباسازی شهر افتاده،جای تقدیر و تشکر دارد.اما زیباسازی فقط به گذاشتن مجسمه و کشیدن دیواربتونی نیست.باید طراحی متناسب با بافت شهر،تاریخ وفرهنگ شهر،و ویژگی های مکتن موردنظر صورت گیرد.

دای منصور چهارشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۱ - ۱:۰۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

به نظر من جای تشکر دارد از شهردار که قصدش زیبا سازی بود ولی به نظر من اینطور برداشت کنید که شهردار این شیرها را گذاشته تا بگوید مردم بافق شیر هستند ونشان دادند

مهدی چهارشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۱:۱۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باید از شهرداری تشکر کرد؟
میخواسته زیبا سازی کنه حالا زیبا سازی ناهماهنگ کرده بد ه

شهردار جان از جوانها مشورت بیشتر بگیر آنها که مشورتت می دهند اگر درست مشورت می دادند تا حالا بافق گلستان شده بود .