بازپرداخت ۲۰ساله اقساط مسکن مهر لغو شد

دسته: اخبار ایران , عمومی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۷ مهر ۱۳۹۲
خبرگزاری تسنیم: وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر “در هیچ‌کدام از مصوبات قبلی تجدیدنظر نکرده‌ایم” گفت: اما بازپرداخت اقساط تسهیلات مسکن مهر همان ۱۵ساله است و دولت حق ندارد برای بانک مرکزی تعیین تکلیف کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عباس آخوندی در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل سازمان ملی زمین و مسکن اظهار کرد: در پروژه‌های مسکن مهر مردم باید حق انتخاب داشته باشند، البته این حق انتخاب هزینه‌هایی را به‌دنبال دارد که مردم باید آن را بپردازند. یکی از اولویت‌های ما در پرو‌ژه‌های مسکن مهر تعیین تکلیف همه واحدهای این طرح است.

وی ادامه داد: ما در حوزه مسکن مهر به‌دنبال این هستیم که با سیاست‌های مکمل کیفیت زندگی را ارتقا دهیم و حق انتخاب‌های جدید برای مردم قائل شویم.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه آیا براساس مصوبه دولت قبلی بازپرداخت اقساط تسهیلات مسکن مهر ۲۰ساله شده است، گفت: در هیچ‌کدام از مصوبات قبلی تجدیدنظر نکرده‌ایم اما دولت حق ندارد برای بانک مرکزی تعیین تکلیف کند. بنابراین بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر با دوران مشارکت همان ۱۵ساله است.

آخوندی با بیان “ما دولت قانون هستیم” در رابطه با برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی در خصوص بازار اجاره نیز گفت: طولانی‌ شدن مدت اجاره‌بها یکی از سیاست‌های ما است. اجرای این سیاست هم به‌نفع مالک است و هم به‌نفع مشتری چرا که کسب و کار پایداری برای موجر و رفاه را برای مستأجر به‌همراه دارد.

وی با بیان “یکی از برنامه‌های ما در حوزه اجاره‌بها اخذ مالیات از خانه‌های خالی است” افزود: بر این اساس با کمک وزارت دارایی سیاست مالیاتی را تدوین خواهیم کرد تا افرادی که بیش از یک واحد مسکونی دارند و در واقع خرید و فروش زمین و مسکن کسب و کار آنهاست مالیات بپردازند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه توسعه شهری موضوع پویایی است که باید به آنها توجه شود، گفت: باید طرح‌های جدیدی در حوزه توسعه شهری تهیه شود و هیچ‌وقت توسعه شهری به صفر نمی‌رسد.

آخوندی در بخش دیگری از سخنانش از تأمین منابع مالی پروژه‌های عمرانی از طریق فاینانس خبر داد و گفت: این منابع از طریق درآمدهای نفتی ایران که در چین بلوکه شده تأمین می‌شود. در این راستا مذاکراتی صورت گرفته تا در قالب فاینانس پروژه‌های عمرانی اجرا شود و در این راستا توجه ویژه‌ای به اجرای پروژه‌های ریلی خواهیم داشت.

وی همچنین در رابطه با آزادسازی قیمت‌های حمل و نقل گفت: در قانون برنامه پنجم پیش‌بینی لازم برای آزادسازی قیمت حمل و نقل هوایی و ریلی صورت گرفته است که باید به‌سمت آنها حرکت کنیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: کیفیت حمل و نقل و ایمنی و تنوع خدمات حمل و نقل از جمله موضوعاتی است که در آزادسازی قیمت‌ها باید مورد توجه قرار گیرد.

آخوندی تصریح کرد: آزادسازی قیمت‌ها در حمل و نقل هوایی باعث می‌شود تا حمایت‌های کنونی دولت در ایرلاین‌ها حذف شود و شرکت‌های هواپیمایی مختارند خدمات متنوع با قیمت‌های مختلف به مردم ارائه کنند.

به گزارش تسنیم، علی نیکزاد وزیر سابق راه و شهرسازی دستور ۲۰ساله شدن پرداخت اقساط مسکن مهر را برای تسهیل در بازپرداخت اقساط داده بود.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۷
برچسب ها: