تصویر روی اسکناس تاجیکستان، ابن سیناست نه سعدی

دسته: اخبار ایران , عمومی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۰ مهر ۱۳۹۲

رکز سعدی‌شناسی با انتشار توضیحی، خبر برخی سایت‌های داخلی را در خصوص انتشار اسکناس‌هایی با تصویر سعدی در تاجیکستان تصحیح کرد.

08-17

به گزارش خبرنگار ادبیات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در متن توضیح مرکز سعدی‌شناسی آمده است: «در چند روز اخیر خبری با تیتر «تصویر «سعدی» روی پول ملی تاجیکستان» به صورت گسترده در فضای مجازی منتشر شده و ده‌ها سایت خبری نیز این مطلب را منعکس کرده‌اند.

این در حالی است که در همان نگاه اول و با کمی دقت می‌توان دریافت که تصویر مورد اشاره بر روی اسکناس 20 سامانی مربوط به شیخ اجل، سعدی شیرازی، نیست.

اسکناس ۲۰ سامانی کشور تاجیکستان مزین به تصویر «ابوعلی سینا»، پزشک، شاعر و دانشمند بزرگ ایرانی، است که تاجیک‌ها نیز او را به عنوان یک شخصیت تاریخی می‌شناسند.

با مراجعه به سایت‌های مرجع در حوزه بانکداری به راحتی می‌توان شرح تصویر این اسکناس را مشاهده کرد. از این‌رو دقت و حساسیت خبرنگاران، دروازه‌بانان خبری و سردبیران سایت‌ها، درباره اخباری که در خصوص مفاخر بزرگ کشورمان ایران منتشر می‌کنند، امری درخور توجه است.

«سامانی» واحد پول رسمی تاجیکستان است که به تصاویری از چهره‌های ادبی و تاریخی مانند «ابوعبدالله رودکی»، «میرسیدعلی همدانی»، «میرزا تورسون‌زاده» و… مزین شده‌ است. اسکناس 20 سامانی هم با تصویر ابوعلی سینا در سال 1999 در این کشور به چاپ رسیده است.»

 

انتهای پیام


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۵
برچسب ها: