نوبخت: وقتی آمارها مطلوب ما نیست، نباید مهر محرمانه به آنها بزنیم

دسته: اخبار ایران , اقتصادی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۳۰ مهر ۱۳۹۲

تهران- معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با انتقاد از محرمانه اعلام کردن برخی آمارها در گذشته ،گفت: وقتی آمارها مطلوب ما نیست نباید مهر محرمانه به آنها بزنیم .

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈ محمدباقر نوبخت ˈ روز سه شنبه در مراسم روز ملی آمار و برنامه ریزی درمحل وزارت کشور ، با اشاره به تجربه هشت سال گذشته گفت: متاسفانه در این دوره آمارها بسته بود و دسترسی به بسیاری از آمار میسر نبود.

وی با انتقاد از این که چرا آمار باید محرمانه باشد، گفت: وقتی که می خواهیم بخش خصوصی دراقتصاد حضور فعال داشته باشد، چرا نباید آمار و اطلاعات در اختیار فعالان این بخش قرار گیرد.

نوبخت گفت : اطلاعات صندوق توسعه ملی معنی ندارد که محرمانه باشد، زیرا بخش خصوصی باید از این منابع استفاده کند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ، در این مورد که ˈ آیا آمارهای موجود از صحت و دقت برخوردارند؟ ˈ گفت: آمارهای ارایه شده از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران اندکی تفاوت دارد ، به طوری که نرخ رشد اقتصادی کشور در سال 1391 بین این دو نهاد حدود 0.4 درصد تفاوت داشت .

نوبخت ادامه داد: این اختلاف شاید از تفاوت در سبد کالا یا نحوه پردازش باشد، به همین دلیل باید استاندارد سازی صورت بگیرد که دیگر اختلافی در این خصوص مشاهده نشود .

وی با بیان این که نه تنها مرکز آمار بلکه دست اندرکاران دستگاه های مختلف باید در تولید آمار فعال باشند، تاکید کرد: آمارها باید برای اینکه در عرصه اجرا تاثیر مثبت داشته باشد، یک متولی می خواهد که همان مرکز آمار است .

**نباید ذهن جامعه را درگیر یارانه ها می کردیم

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در زمینه قانون هدفمندی یارانه گفت: در زمینه یارانه ها نباید ذهن جامعه را پیش از آنکه به نتیجه مطلوب برسیم ، درگیر می کردیم .

نوبخت با بیان این که باید فکر کنیم روش جایگزین قانون هدفمندی یارانه ها اگرمطلوب نیست ،کدام است ؟، افزود: صاحب نظران باید در خصوص هدفمند کردن یارانه ها فکر می کردند و بعد که به نتیجه رسیدند، پرده برداری می شد .

وی کاری که سرعت دست اندرکاران در تصمیم گیری را کاهش می دهد ، فقدان آمار دانست.

وی همچنین در خصوص نرخ ارز تصریح کرد بانک مرکزی در تعیین قیمت ارز ، باید واقع بینی داشته باشد.

نوبخت در مورد بودجه سال 1393 کل کشور گفت: پس از دریافت اطلاعات دستگاه ها، این اطلاعات در ستاد بودجه معاونت برنامه ریزی تلفیق و در زمان قانونی به شکل لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد .

به گفته وی قانون بودجه سال 1393 به همراه آیین نامه اجرایی آن آماده و از روز اول فروردین سال آینده به دستگاه ها ابلاغ خواهد شد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۳
برچسب ها: