سیاست اشتباه کاهش جمعیت را تکرار نکنیم/ افزایش جمعیت عامل حرکت چرخه زندگی است

دسته: اخبار ایران , فرهنگی، هنری، مذهبی
یک دیدگاه
جمعه - ۱۰ آبان ۱۳۹۲

خبرگزاری رسا ـ حضرت آیت‌الله سبحانی در پیامی نسبت به نرخ کاهش جمعیت کشور هشدار داد و گفت: مبادا در داخل کسانی باشند که بخواهند بار دیگر این موضوع را تمدید کنند و بر خلاف منویات مقام معظم رهبری و خواسته همه علما و روحانیان آن سیاست قبلی را ادامه دهند.

IMAGE634177449402031250

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت‌الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید در پیامی به همایش ملی تغییرات جمعیتی و نقش آن در تحولات مختلف جامعه که امروز در دو نوبت صبح و بعدازظهر در سالن همایش‌های مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌(ره) قم در حال برگزاری است، نسبت به نرخ کاهش جمعیت کشور هشدار داد.

 وی از همه شخصیت‌های علمی که این فضای روحانی را پدید آوردند تا درباره یکی از مسائل مهم کشور بحث و گفت‌وگو شود، تشکر کرد و گفت: مسأله کنترل جمعیت، تنظیم خانواده و یا سیاست‌های مربوط به جمعیت از جهات گوناگونی مایه بحث و بررسی است، چه بهتر نخست دیدگاه وحی الهی را در این‌باره بازگو کنیم و سپس به جهات دیگر بپردازیم.

 این مرجع تقلید افزود: از نظر قرآن اگر جامعه خود را از گناه و آلودگی پاک سازد، مشمول الطاف الهی می‌شود، که یکی از آنها فزونی اولاد است، و وحی الهی وجود فرزندان را زینت انسان دانسته و می‌فرماید «المال و البنون زینة الحیاة الدنیا».

 وی با بیان اینکه رسول خدا‌(ص) پرفرزندی را یکی از صفات زن و فزونی امت اسلامی را مایه مباهات خویش در روز رستاخیز می‌شمارد، ابراز کرد: قرآن آشکارا می‌گوید که خداوند ضامن روزی هر جنبنده است و در جایی که او ضامن هر جنبده است طبعا روزی هر انسان را که برای هدف خاصی آفریده شده به طریق اولا ضامن است.

حضرت آیت‌الله سبحانی تصریح کرد: اگر در برخی از جوامع فقر دیده می‌شود ناشی از سوء مدیریت آن جامعه یا جوامع بشری است، آنجا که گروهی همه چیز را تحت سیطره خود گرفته و برای گروه‌های دیگر هیچ ارزشی قائل نیستند.

وی با بیان اینکه مزایای فزونی جمعیت بیش از آن است که در این پیام کوتاه یادآور شوم، رونق اقتصادی و نشاط تجارت، صنعت و کشاورزی و دیگر فعالیت‌های درآمدزا را مرهون رشد جمعیت دانست و افزود: هرگاه جمعیت رشد منفی به خود بگیرد و اکثریت اعضای جامعه را پیران از کارافتاده تشکیل دهند رونق اقتصادی از دست رفته و چرخه اقتصاد دچار رکود می‌شود.

این استاد خارج فقه حوزه علمیه قم ادامه داد: جوامعی که امروز با کاهش روبه‌رو هستند برای مهاجرت جوانان کشورهای دیگر برنامه‌ریزی کرده‌اند تا آنجا که کانادا درهای خود را برای مهاجرت گشوده و حتی برای هر فرزندی هفت هزار و پانصد دلار نقد در نظر گرفته است، درست بر خلاف کشور ما که برای کاهش جمعیت جایزه تعیین کردیم.

حضرت آیت‌الله سبحانی متذکر شد: نظام ما اسلامی است که برای جهان استکبار قابل پذیرش نیست و لذا پیوسته برای ما ایجاد دردسر کرده و دائما اوباما می‌گوید گزینه حمله نظامی روی میز من است، پاسخ‌گوی این حمله کیست آیا با جمعیتی پیر و فرسوده می‌توان پاسخ حمله دشمنان را داد.

وی با بیان اینکه نشاط خانواده بستگی به فزونی اولاد دارد، گفت: تک اولادی یا جفت اولادی تا مدتی نشاط‌بخش زندگی زوجین است، پس از رشد، هر یک جدا شده محیط خانواده یک محیط خاموش و مرده به نظر می‌رسد و از این رو در گذشته نشاط خانواده حتی بر تهی‌دستان بیشتر حاکم بود، اما اکنون پدر و مادر باید به خانه سالمندان منتقل شوند.

این مرجع تقلید مسأله معیشت و پیامدهای آن، به رایگان در اختیار نهادن وسایل کنترل جمعیت، اشتغال زنان در نهادها و کارگاه‌ها و سرگرمی‌های متنوع را از عوامل کاهش جمعیت برشمرد و افزود:‌ در بحث کنترل جمعیت، استان‌های شیعی از مسأله کاهش جمعیت استقبال کردند اما استان‌های دیگر چنین نبود بلکه خواستار فزونی جمعیت شدند.

وی با بیان اینکه گزارش‌های رسمی حاکی از آن است که از هر دو نفر که دعوت حق را لبیک می‌گوید 1/7 درصد جانشین دارند و این نشان می‌دهد که رشد جمعیت منفی است، ابراز امیدواری کرد که در کمیسیون‌های همایش راهکارهای جبران این رشد منفی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

حضرت آیت‌الله سبحانی نقش کلیدی وزارت بهداشت و درمان را در این زمینه یادآور شد و تذکر داد: مسؤولان مراقب باشند مبادا در داخل وزارتخانه کسانی باشند که بخواهند بار دیگر این موضوع را تمدید کنند و بر خلاف منویات مقام معظم رهبری و خواسته همه علما و روحانیان آن سیاست قبلی را ادامه دهند.

وی تصریح کرد: فزونی جمعیت نه تنها ملازم با فقر نیست بلکه مایه حرکت چرخه زندگی است؛ به طوری که کشور چین با یک جمعیت یک میلیارد و دویست میلیونی زندگی آبرومندی دارد و کشورهای صنعتی را به واسطه فراوانی تولیدات خود به مخاطره افکنده است./920/پ202/ج


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲ - ۸:۲۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام خدمت آیت الله سبحانی از ایشان سوال کنید با وضع امروز کی میتواند دو یا بیشتر فرزند داشته باشد آیا من کارگر با حقوق 500هزارتومان میتوانم دو تا فرزند داشته باشم مگر من فرزند دوس ندارم بخدا نمیتوانم از زیر خرجشون بلند شم یه فکر اساسی بکنید بخدا مردم خسته شدند
مجلس یه طرحی را تصویب کرد که کسانی که صاحب فرزند میشوند آقایان دوهفته و خانم نه ماه میتواند از مرخصی با حقوق و تمام مزایا استفاده کند مگر اجرا میکنند یا برای حقوق سال 92 گفتند هر کس کمتر از 800 هزار تومان دریفت کند زیر خط فقر است مگر پایه حقوق چند شد چرا اینها را نمیگویند که مردم بیچاره میشوند!!1
بخدا یه فکر اساسی بکنید همه الان شرکتی هستند و دوماه یا سه ماه یه بار حقوق میگیرند این هم یا از سرو ته آن میزنند
بخدا رویی که شب بیاییم خونه نداریم خجالت میکشیم
5ساله ازدواج کردم ولی هنوز به فکر فرزند نیستم چون که نمیتوانم از عهده خرجش بر بیایم
خداوند انشالله خودش به داد ما برسد