نذورات عاشورا را ساماندهی کنید

دسته: عمومی
یک دیدگاه
چهارشنبه - ۲۲ آبان ۱۳۹۲

نذری دادن و نذری گرفتن یکی از موضوعاتی است که در ایام ولادت یا شهادت اهلبیت عصمت و طهارت  علیهم السلام در بین مردم رواج دارد و چه بسیارند کسانی که با لقمه ای یا جرعه ای از نذری مورد توجه واقع شده و به عبارتی شفای مریضی خود را از خداوند متعال گرفته اند.

استفاده از نذورات روز عاشورا برای تبرک و بهره بردن از سفره مادی ابی عبدالله(ع) علاوه بر سفره معنوی عزای حسینی در شهرهای مختلف و با شیوه های متفاوت انجام می شود . بد نیست بدانید این تنها شیعیان نیستند که در روز عاشورا یا ایام عزاداری امام حسین(ع) بانی پخت و توزیع نذورات برای عزاداران حسینی می شوند بلکه بسیارند افرادی از مسلمانان اهل تسنن و حتی ادیان دیگر که نذورات عظیمی برای این روز دارند و با اعتقادی راسخ به این امر مبادرت می ورزند.

مسلما قاطعانه می توان گفت تنها پادشاهی در عالم که در یک روز میلیونها نفر برسفره طعام او می نشینند سید الشهدا حسین ابن علی(ع) سومین امام ما شیعیان است آن هم نه تنها برای رفع گرسنگی بلکه برای تبرک و شفا.

بافق ما هم به همت مردم خیر حسینی سالهاست در اطعام عزادارن روز عاشورا پیشتاز بوده و هست .هیاتهای مختلف مذهبی برای عزادارن تدارک ناهار یا شام می بینند و نذورات مختلف مردم از اقلام گرفته تا احشام توفیق گذاشته شدن بر سفره حسینی را پیدا می کند.

اما آنچه موجب شد این سطور را برای خوانندگان عزیز بنویسم پیشنهاد یکی از دوستان هیاتی ام بود که سالهاست دست اندر کار تهیه و توزیع ناهار ظهر عاشوراست.

وی معتقد بود در روز عاشورا نزدیک به 50 هزار پرس ناهار در بافق طبخ می شود اما پس از مراسم عزاداری عاشورا هستند کسانی که نتوانسته اند از این سفره بهره مند گردند و چه بسا این افراد مهمانی باشند که برای عزاداری روز عاشورا به بافق مسافرت کرده اند.

دوست هیاتی ام می گفت اگر هیئات مذهبی شهر برای ناهار ظهر عاشورا با هم هماهنگ می شدند و این توزیع غذا به جای تکیه ها و حیسنه ها  بصورت برنامه ریزی شده و مرتب در مکانهای از قبل تعیین شده در طول اصلی ترین خیابان شهر و حوالی امامزاده عبدالله صورت می گرفت مسلما بهره بردن از این نذری مورد قبول بهتر صورت می پذیرفت و دیگر شاهد این نبودیم که برخی از عزاداران  یا میهمانان شهرمان از سفره طعام بهره نبرده باشند و هنوز باشند تکیه هایی که تا عصر عاشورا غذای طبخ شده داشته باشند و برای توزیعش غذا را درب منازل افراد بفرستند.

به امید قبولی نذورات و عزاداریها

محمد علی قاسم زاده


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
حيران این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۲ - ۳:۳۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با تشكر از آقاي قاسم زاده
اگر به هر دليلي پيشنهاد خوب شما عملي نگشت بنده پيشنهاد ديگري دارم. از هر هيئت نفراتي تعيين شوند تا درحيني كه از صبح تا ظهر عاشورا در سطح شهر در حال عزاداري هستند از هر طريقي متوجه شدند كسي يا خانواده اي مهمان شهرمان هستند آنها را به محل حسينيه و يا هيئت دعوت كنند و يا با هماهنگي با ايشان در ساعتي معين غذاي نذري را برايشان ببرند(چيزي شبيه غذاي حضرتي آستان مقدس امام رضا(ع)).تشخيص اينكه كسي مهمان شهرمان است زياد دشوار نيست.از پلاك ماشين،لهجه و …
اميد كه خداوند قبول فرمايد.