متاسفانه در برخی زمینه ها مانند مساعدت در خصوص ازدواج موقوفه ای نداریم

دسته: عمومی
۴ دیدگاه
سه شنبه - ۵ آذر ۱۳۹۲

 رئیس اوقاف بافق با اشاره به موقوفات جدیدی چون وقف سرمایه گذاری وجوه بانکی، خاطرنشان کرد: متاسفانه  در برخی زمینه ها مانند مساعدت در خصوص ازدواج  موقوفه ای نداریم.

IMG_10005912

حجت الاسلام محمدعلی فلاح، در گفت و گو با خبرنگار « بافق فردا»، اظهارکرد: بحث سامانه جامع موقوفات و اماکن متبرکه از دغدغه های اصلی سازمان اوقاف بود و ثبت موقوفات شهرستان بافق در این سامانه از فروردین ماه 91 بطور جدی در دستورکار قرار گرفت.

رئیس اوقاف بافق، ادامه داد: اطلاعات؛ حقوقی، ثبتی، بقاع و اماکن متبرکه و موقوفات  باید هر کدام جداگانه در این سامانه ثبت و کلیه اسناد مالی  نیز باید تحت این سامانه انجام می گرفت.

وی با اشاره به وجود 7 بقعه و اماکن متبرکه در شهرستان از جمله امامزاده عبدالله، پیرمراد، قاضی میرجعفر و غیره، اضافه کرد: اطلاعات اصلی بقعه ها شامل؛ شهرت، نسب، نوع مدیریت، موقعیت و اطلاعات شهری، دوره حکومتی، شجره نامه، و در بخش دیگری نیز رقبات و وقفیات، متصدیان، هیئت امنا، مدیر اجرایی، اولویت دفن، و مبالغ غبار روبی و درآمدها و سایر موارد بطور دقیق در این سامانه ثبت می شد.

وی به طرح حفظ قرآن کریم در بقاع متبرکه اشاره و بیان کرد: در این طرح نام و نام خانوادگی، جنسیت، تاریخ ثبت نام، و سایر اطلاعات شرکت کنندگان در این سامانه ثبت شد.

رئیس اوقاف بافق با اشاره به 614 موقوفه انتفاعی و منفعتی در شهرستان، اظهارکرد: اطلاعات این موقوفات بر اساس دسته بندی های مختلف و باجزئیاتی مانند؛ متصرفی و غیرمتصرفی، رقبات ملکی و غیرملکی، زمان وقف، وقف نامه، و غیره مشخص شد.

وی با اشاره به اسکن تصاویر و بازنویسی وقف نامه ها و نیت واقفین،افزود: برای نخستین بار تمامی وقف نامه بطور دقیق و سطر به سطر خوانده و نیت واقف بر اساس اولویت بندی، درصد بندی و جزئیاتی چون زمان و مکان و غیره مشخص شد.

IMG_100005920

تعداد 390 موقوفه متصرفی و140 فقره غیرمتصرفی

حجت الاسلام فلاح، در زمینه مدیریت این موقوفات، ادامه داد: تعداد 390 موقوفه تحت نظارت مستقیم اوقاف (متصرفی) و 140 فقره غیرمتصرفی و تحت نظر متولی اداره می شود.

رئیس اوقاف بافق در زمینه اطلاعات و اسناد اجاره موقوفات، خاطرنشان کرد: نحوه اجاره املاک وقفی نسبت به گذشته متفاوت شده و ابتدا کارشناس مربوطه نظر کارشناسی را بر اساس تمام جزئیات و امتیازات ارایه و در سامانه اسکن و ثبت و سپس باقی تشریفات اداری انجام می شود.

وی با اشاره به تخصیص کد اختصاصی به هر یک از موقوفات کشور، بیان کرد: این کد برای هر موقوفه مشخص و در سراسر کشور با این شماره شناخته و اطلاعات بر اساس آن قابل رویت می شود.

وی در زمینه موقوفات غیرمتصرفی که متولیی از سوی واقف مشخص گردیده، عنوان کرد:  سامانه موقوفات غیرمتصرفی زیرمجموعه این سامانه راه اندازی و برای هریک از متولیان نام کاربری و رمز ورود تخصیص یافت و متولی از طریق هر یک از اداره های اوقاف کشور می تواند اطلاعات موقوفه و کلیه مسایل مالی و موقعیت موقوفه را مشاهده نماید.

 وی افزود: افزایش سرعت عملکرد و اعتماد سازی متولیان از ثمرات ایجاد این سامانه است.

وی گزارش گیری در زمینه های مختلف را از امتیازهای این سامانه برشمرد و گفت: کارشناس فرهنگی اوقاف در گذشته باید در پرونده ها و یا سیستم تحت داس نسبت به بررسی وقفنامه و نیت واقف اقدام نماید، ولی الان بلافاصله از طریق سامانه می تواند در این زمینه اقدام نماید، بطورمثال؛ در زمینه موقوفات ماه محرم و صفر، می تواند مقدار و محل هزینه و سایر جزئیات را برای هر یک از موقوفه ها مشخص نماید.

وی با بیان این نکته که ثبت تمام موقوفه های شهرستان که اسناد آنها تکمیل است در این سامانه انجام شده، خاطرنشان کرد: فقط نزدیک به 25 مورد از موقوفاتی که تازه کشف شده و در دست بررسی و تحقیقست هنوز ثبت نگردیده است.

وی با اشاره به انجام عمل بررسی و صحت آزمایی  نیات واقفین، گفت: نیات واقفین در 6 جایگاه بررسی و به ترتیب از سوی؛ کارشناس و رئیس اوقاف شهرستان، مسئول نیات استان، مدیرکل و مسئول سازمان و خود سازمان تایید می شود.

وی با اشاره به دشواری انجام این عمل، بیان کرد: بطور مثال واقف موقوفه ای را با نیت سقایت در حرم شاه نجف  معین نموده که منظور واقف بطور دقیق مشخص نبود که این عمل باید توسط چه کسی و چگونه انجام شود.

رئیس اوقاف بافق، در زمینه این سوال که چند درصد موقوفات شهرستان درآمدزا نیست، گفت: موقوفات به 2 دسته تقسیم بندی می شوند که گروه نخست شامل موقوفات انتفاعی مانند مساجد و حسینه و غیره که بطور طبیعی درآمدزا نیستند و برای نفع و استفاده مستقیم مردم وقف شده اند.

حجت الاسلام فلاح، دسته دوم را موقوفه های منفعتی دانست و گفت: وقف های منفعتی بافق اکثرا زمین ها مزروعی و متاسفانه بدلیل خشکسالی و خشک شدن قنوات، قطع مسیرآب، و محصور شدن زمین های مزروعی توسط ساخت و سازهای مسکونی، چندان درآمدزا نیست.

وی ادامه داد: چند نقطه را جهت سرمایه گذاری به بنیاد توسعه موقوفات معرفی نموده ایم که در حال بررسی است.

وی با اشاره به برنامه مدنظر برای تبدیل موقوفات مزروعی به حالت سود ده، بیان کرد: اخیرا در شرف عقد قرارداد موقوفه 15 هکتاریی برای کاشت درخت پسته و خرما به منظور درآمدزایی در آینده هستیم.

حجت الاسلام فلاح، قدیمی ترین و بزرگترین موقوفه منفعتی متصرفی بافق را موقوفه مرحوم آقا محمدمهدی بافقی و مربوط به بیش از 190 سال قبل دانست و اضافه کرد:  متاسفانه در طرح توسعه و تعریض خیابان مهدیه در گذشته 3 خانه از این موقوفه تخریب و اثری از آن نیست و مقداری نیز در دیگر طرح های عمرانی شهرداری تخریب شده که برای دریافت معوض اخیرا صحبت هایی با شهرداری داشته ایم.

 رئیس اوقاف بافق ادامه داد: موقوفه غیر متصرفی حاج حسین کرمانی که آقای سرایانی متولی این موقوفه بوده و مجموعه پارک کودک و مدرسه و مجتمع تجاری جنب آن از نظر درآمدزایی با اهمیت است.

وی خاطرنشان کرد: البته موقوفه های انتفاعی مانند؛ مسجد جامع و برخی حسینه ها و غیره نیز متعلق به قرن ها پیش از این است.

حجت الاسلام محمدعلی فلاح، در زمینه رقبات 614 موقوفه بافق، خاطرنشان کرد: کارشناسان اوقاف تا کنون بیش از 2 هزار و 290 رقبه شناسایی نموده اند و امکان افزایش این تعداد وجود دارد.

این مسئول، در زمینه مباحثی در خصوص افزایش اجاره بها و بروز کردن موقوفات، تصریح کرد: بر اساس فرمایش رهبر معظم انقلاب صلاح وقف باید رعایت شود و اوقاف وظیفه شرعی در خصوص حفظ و احیای اوقاف و نیت واقفین دارد.

رئیس اوقاف بافق با تاکید بر مشارکت و توجه خیرین و واقفین در مسایل و موضوع های اجتماعی، خاطرنشان کرد:  موقوفات اجتماعی شهرستان مانند کمک به ایتام، فقرا، ساخت مراکزآموزشی، و دیگر زمینه ها بسیار کم و انگشت شمار است.

وی افزود: در مقاطعی در سالهای دور گذشته بدلیل  قحطی و خشکسالی و گرسنگی و نیاز آن زمان وقف هایی برای طبخ آش انجام گرفته ولیکن الان باید برای مسایل روز وقف کرد.

وی با اشاره به بازدید از خانواده ای با 4 فرزند معلول و مشکلات نگهداری از فرزندان ، اضافه کرد: ایجاد مکان هایی برای نگهداری و مساعدت در زمینه معلولین یکی از نیازهای جامعه است.

حجت الاسلام محمدعلی فلاح، با اشاره به موقوفات جدیدی چون وقف سرمایه گذاری وجوه بانکی، خاطرنشان کرد: متاسفانه  در برخی زمینه ها مانند مساعدت در خصوص ازدواج  موقوفه ای نداریم.

رئیس اوقاف بافق گفت: وقف های مشارکتی که با مساعدت و همراهی چندنفر انجام می شود را از دیگر گونه های مساعدت است.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
جواد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۲ - ۱:۳۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باتشکر ازجناب آقای فلاح ریاست محترم اوقاف بافق که از بدو تصدی این پست فعالیت زیادی داشته اند
خواستم بدینوسیله نکته ای را مطرح کنم وآن اینکه بازار قدیم امام زاده عبدا…از زیبایی وقدمت خوبی برخورداره ودربهای قدیمی وچوبی مغازه ها زیبایی بیشتری به بازار داده .درحالی که بعضی از فروشندگان اقدام به تعویض دربها با طرحها وجنسهای مختلف ( مانند فلزی شیشه ای کرکره ای )نموده اند و زیبایی بازار را خدشه دار تموده
لذا خواهشمندیم در صورت امکان نسبت به سامان دادن این نقیصه دستورات لازم را مبذول فرمایید
باتشکر فراوان

محمود این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۲ - ۹:۰۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای فلاح چرا نماز جماعت مسجد حاجی حسین را که آشیخ حسن چهل سال نماز می خواندند به هم ریخته وایشون خانه نشین ومردم بی امام جماعت شده اند؟.

خادم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۲ - ۷:۳۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام جهت ترمیم وبهسازی دربهای مغازه هادرخواست اعتبارازفرمانداری گردیده تاتمامی دربهابه شکل سنتی ویکدست تغییرپیداکنندوکف سازی وبدنه سازی تنهابازارچه نعلی شکل کشوربه شکل زیبایی بازسازی شودکه هنوزجوابی نگرفتیم .باتشکرازنظرجنابعالی

ناصر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۲ - ۱:۲۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

نکته خوبی گفتن جواد