اعتیاد بیماری خانوادگی3

دسته: علمی - پزشکی
یک دیدگاه
سه شنبه - ۵ اردیبهشت ۱۳۹۱

بعنوان آخرین قسمت از بحث بیماری اعتیاد وتاثیر آن بر اعضای خانواده به تعدادی دیگر از فاکتورهایی که خانواده را به چالش می کشد می پردازم.
خشم درونی
اعضای خانواده سعی می کنند این مشکل غیر قابل کنترل(اعتیادآن عضو خانواده)را کنترل کنند.اما متاسفانه شکست می خورند وبه خاطراین شکست از خودشان ودیگران خشمگین می شوند.تکرار این شکست ها باعث می شود این ناراحتی بصورت یک خشم درونی زندگی آنها را تحت تاثیر قرار دهد.
نا امیدی وخلاء معنوی
خشم ، آسیب و شکست های متوالی طی این مدت باعث از بین بردن هر گونه امید ، ایمان ، ووحدت شده است.اعتیاد نیز مثل هر بیماری کشنده دیگر همه جنبه های زندگی را نابود می کند .
نا امیدی وایمان ضعیف باعث ایجاد یک خلاء معنوی درونی شده که کم کم فرد معتاد وهر کس که با او در ارتباط است را ازخداوند دور میکند.
میل به مجازات
اعضای خانواده تمایل زیادی برای مجازات کردن فرد معتاد پیدا می کنند .آنها او را برای اینکه باعث آسیب رسیدن به آنها شده است ، مقصر وگناهکار می دانند،معمولا افراد آسیب دیده خود شروع به آسیب رساندن به دیگران می کنند.
حس تاسف فردی
همسران ، والدین ، وبچه های فرد معتاد ، معمولا برای خود احساس غم واندوه می کنند.اعضای خانواده معمولا بطورنادرستی تبدیل به مادر ، فدایی یا مدیر خانواده می شونند .آنها احساس مسئولیت کامل کرده وبرای خود متاسف اند.
بی اعتمادی همه گیر
سالهای متمادی شکسته شدن عهد ها وبر هم پاشیده شدن رویاها وآرزوها باعث ایجاد بی اعتمادی عمیقی برای خود ونسبت به دیگران خواهد شد.معمولا همه آن
چیزهایی که تصور می شد برای ترک اعتیاد فرد موثر باشد(مثل ماشین جدید ، کار جدید ، خانه جدید ،و…) شکست خورد
ناراحتی در برابر تغییر
وقتی اعضای خانواده یاد می گیرنند که چطور در برابر این اعتیاد مقاومت کنند وراه زندگی کردن خود را ادامه دهند ، معمولا قبول نمی کنند که خودشان هم در طی این مشکل تاثیر گرفته اند وباید برای خود وبچه ها کمک بگیرند.
آموزش
اعضای خانواده باید حقیقت این بیماری ، تاثیر آن بر روی خود فرد معتاد وتاثیر آن بر روی خانواده را درک کنند.برای آگاهی یافتن در مورد این مسائل تنها راه حل گروهای پشتیبان است که در هر اجتماعی مشغول به فعالیت هستند .
بیماری اعتیاد یک بیماری جهانی وهمه گیر است که فاکتورهایی که ذکر شد تنها بخش کوچکی از تاثیرات مخرب این بیماری کشنده بود.
شناخت بیماری اعتیاد وراههای درمان آن نیاز به یک تلاش همه جانبه دارد انشاءا…تمام کسانی که دستی بر آتش دارند ودر رابطه با بیماری اعتیاد تجربه ویا دانشی دارند ،ترتیبی اتخاذ نموده تا بتوانیم این بیماری خطرناک را به جامعه معرفی کرده وراههای درمان آنرا نیز آموزش دهیم..


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
مرتضی پنج شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۰:۳۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای حاجی محمود ملاحیدری از مطالب ارزنده شما در رابطه با مواد افیونی استفاده وافر بردم .خداوند خیرتان دهد