روحانی درگذشت نلسون ماندلا را تسلیت گفت

دسته: اخبار ایران
بدون دیدگاه
جمعه - ۱۵ آذر ۱۳۹۲
رییس جمهور طی پیامی درگذشت نلسون ماندلا را به رئیس‌جمهور و ملت آفریقای‌جنوبی تسلیت گفت.

به گزارش گروه سیاسی «خبرگزاری دانشجو»، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در پیامی درگذشت نلسون ماندلا را به رئیس‌جمهور آفریقای‌جنوبی و ملت بزرگ این کشور تسلیت گفت.

 

متن پیام روحانی به این شرح است:

 

جناب آقای جاکوب زوما

 

رئیس‌جمهور محترم آفریقای‌جنوبی

 

با نهایت تأسف و تأثر از درگذشت عالی جناب نلسون ماندلا رئیس‌جمهور پیشین کشور دوست، آفریقای‌جنوبی مطلع شدم.

 

نلسون ماندلا به آزادی و برابری انسان‌ها نه تنها در کشورش آفریقای‌جنوبی بلکه در پهنه جهان، باور شک‌ناپذیری داشت و در این باور راستین هیچگاه به خود تردید راه نداد.

 

او در این راه پر فراز و نشیب و سراسر رنج، با تحمل آوارگی، دوری از خانه و خانواده و زندان‌های طویل‌المدت “راه طولانی آزادی” را شکوهمندانه معنا بخشید.

 

او بی‌تردید شخصیت ممتازی بود که پس از پیروزی و به بار نشستن مبارزات، با پیوند اخلاق و سیاست، شیرینی بخشش در عین فراموش نکردن را حتی به زندانبانان و به بند کشندگان خود چشانید و از خود خاطره کم‌نظیری برای جهان بشریت به جا گذاشت.

 

شگفتی زندگی او در آن بود که می‌دانست چگونه زندگی کند.

 

امروز ما نه فقط شاهد نتایج سیاست‌های خردمندانه او در یک‌دلی نژادها و یک‌رنگی رنگ‌های مختلف در تلاش برای ساختن آفریقای‌جنوبی هستیم، بلکه آثار گران‌سنگ این زندگی پر امید و نشاط را در کل قاره آفریقا برای کسب آزادی و برابری و زدودن آثار شوم به جا مانده از دوران استعمار و استثمار و دمیدن تدبیر در حیات مردم می‌توان نظاره کرد.

 

سوگمندانه فقدان این شخصیت بزرگ جهانی را به جنابعالی، خانواده ایشان و ملت بزرگ آفریقای‌جنوبی تسلیت می‌گویم و برای آن فقید آرامش ابدی مسألت دارم.

 

حسن روحانی
رئیس‌جمهوری اسلامی ایران


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۸
برچسب ها: