ایجاد اشتغال، منابع پایدار مالی و مناسب سازی فضاهای شهری برای معلولان بافق

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۷ آذر ۱۳۹۲
 رئیس هیئت مدیره جامعه معلولان بافق، ایجاد اشتغال، منابع پایدار مالی و مناسب سازی فضاهای شهری را برای معلولان بافق خواستار شد.
IMG_10008251

ابوالفضل شاهپورزاده، با گرامی‌داشت روز معلولین، اظهار کرد: بیش از ۷۵۰  نفر از معلولان شهرستان بافق عضو این جامعه هستند.

وی با اشاره به این نکته که تعداد واقعی معلولان شهرستان بیش از این رقم است، اضافه کرد: فرار از معلولیت، عدم نیاز به خدمات و نبود منبع اطلاعاتی مناسب ۳ عامل مهم در زمینه عدم ثبت نام برخی معلولان در این جامعه است.

رئیس هیئت مدیره جامعه معلولان بافق افزود: معلولان در ۵ گروه جسمی، بینایی، شنوایی، ذهنی و روحی روانی، دسته بندی می‌شوند که هر کدام نیازها و ضرورت‌های خاصی دارند.

 نگاه ترحم‌آمیز به یک معلول آزاردهنده است

شاهپورزاده با آزاردهنده دانستن نگاه ترحم‌آمیز به یک معلول، گفت: نباید به یک معلول به دلیل محدودیتی که دارد ترحم کرد بلکه باید شرایطی فراهم شود تا برای زندگی و انجام فعالیت‌ها نیازی به کمک دیگران نداشته باشد.

وی بیان کرد: اشتغال، تسهیلات، عدم مناسب سازی فضاهای عمومی و شهری، برخی از عمده‌ترین مشکلات جامعه معلولان است که سبب ایجاد مشکلات متعددی برای آنها شده است.

رئیس هیئت مدیره جامعه معلولان بافق استقلال مالی معلولین را با اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: برخی معلولان توانایی‌های خوبی در زمینه تحصیل و مهارت‌های مختلف دارند و از این رو نیاز چندانی به مساعدت‌های مالی مستقیم ندارند.

شاهپورزاده با اشاره به فضاسازی نامناسب شهری، افزود: بعضی از معلولان با همت و تلاش نسبت به ایجاد کارگاه‌هایی اقدام و نیروهای را هم بکار گرفته‌اند ولی برای انجام امور روزانه مانند مراجعه به بانک‌ها و ادارت با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند.

وی با انتقاد از عدم توجه جدی به مقوله مناسب‌سازی مکان‌های عمومی برای این قشر، خاطرنشان کرد: نیاز این گروه برای حضور در اجتماع بیشتر با مناسب سازی برخی فضا و مکان‌های عمومی مرتفع می‌شود.

انتقاد از عدم اقبال کافی از کارگاه‌های جنبی این جامعه

رئیس هیئت مدیره جامعه معلولان بافق، با انتقاد از عدم اقبال کافی از کارگاه‌های جنبی این جامعه و ضرورت حمایت و اولویت خرید از این مجموعه‌ها، افزود: به طور مثال در ۲ سال فعالیت تعاونی توپ طلایی این جامعه کمتر از ۵ درصد توپ‌های تولیدی این شرکت تعاونی از سوی اداره‌ها و نهادهای مختلف و بازار شهرستان خریداری شده که این امر سبب شده کارگاه صنایع دستی نیز به صورت نیمه تعطیل درآید.

وی با دعوت از کار فرمایان برای ایجاد کارگاه‌های مناسب برای معلولان، تصریح کرد: وجدان کاری، تعهد، پایبندی به نظم از خصوصیات بهره از نیروهای معلول است.

شاهپورزاده، با ضروری دانستن برنامه‌ریزی برای ایجاد منابع مالی پایدار برای نیل به سوی اهداف این جامعه، ادامه داد: ایجاد منابع پایدار برای انجام امور پیشگیری، درمان و سایر برنامه‌های جامعه معلولین ضروری است.

سوق دادن خیرین و واقفین برای اختصاص موقوفاتی برای نیازهای ضروری درمانی و زندگی معلولان

رئیس هیئت مدیره جامعه معلولان بافق، با اشاره به جمعیت نزدیک به ۳ هزار نفری معلولین و خانواده‌هایشان، پیشنهاد کرد: مسئولان و دست‌اندرکاران در زمینه ایجاد منابع مالی پایدار از طریق اختصاص بخش از بودجه‌های شهری مساعدت کنند.

شاهپور زاده، با اشاره به نقش مسایل مالی در برخی معلولیت‌ها، خاطرنشان کرد: درمان برخی معلولیت‌ها باید در بازه زمانی مناسب انجام گردد، به‌طور مثال عدم اقدام در زمان نیاز به کاشت حلزون در یک کودک نیازمند باعث ناشنوایی دائم می‌گردد.

وی با اشاره به نبود موقوفه‌ای در این زمینه، گفت: سوق دادن خیرین و واقفین برای اختصاص موقوفاتی برای تامین نیازهای ضروری درمانی و زندگی معلولان از دیگر برنامه‌های قابل توجه است.

رئیس هیئت مدیره جامعه معلولان بافق، عنوان کرد: بسیاری از معلولیت‌ها با پیشگیری و درمان به موقع قابل جلوگیری هستند و باید برنامه‌های جدی‌تری در این زمینه مدنظر قرار گیرد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۵
برچسب ها: