یک فوریت طرح تبدیل وضعیت کارکنان رسمی – کارگری به رسمی و یا پیمانی تصویب شد

دسته: کارگری
۲ دیدگاه
پنج شنبه - ۲۱ آذر ۱۳۹۲

یک فوریت طرح تبدیل وضعیت کارکنان رسمی – کارگری به رسمی و یا پیمانی تصویب شد

خبرگزاری تسنیم: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با فوریت دار شدن طرح تبدیل وضعیت استخدامی کارکنان رسمی – کارگری به رسمی و یا پیمانی موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس طرح فوریت‌دار تبدیل وضعیت استخدامی کارکنان رسمی – کارگری به رسمی یا پیمانی را ارائه کردند و احمد شوهانی نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی در توضیح این طرح اظهار داشت: تعدادی از هموطنان در برخی ادارات شاغل هستند که وضعیت استخدامی آنها ابهام دارد. در حالی که این عزیزان مستخدم دولت هستند و احکام کارگزینی نیز دارند و براساس این طرح که ارائه شده شغل جدیدی به وجود نمی‌آید، لذا به کسب مجوز از معاونت نیروی انسانی ندارد و همچنین بار مالی ایجاد نمی‌کند.

وی با بیان اینکه سطح علمی این افراد از فوق دیپلم به بالاست، گفت: براساس قانون خدمات کشوری، استخدام‌ها به دو صورت رسمی در زمان ثابت و یا پیمانی در مدت معین است. لذا هر فرد استخدامی طبق قانون خدمات کشوری یا باید پیمانی و یا رسمی باشد و یا باید تابع قانون کار باشند. اما متاسفانه در احکام آنها عبارت پرابهام رسمی – کارگری ذکر شده که این عبارت در هیچ قانونی وجود ندارد و آنها نه رسمی هستند و نه کارگر و هم رسمی هستند و هم کارگر که نه تابع قانون کار و نه تابع خدمات کشوری می‌شوند. لذا گلایه دارند که از حقوق مختلف خود محروم شده‌اند.

نماینده ایلام تصریح کرد: در بین این افراد حتی یک عده از خانواده‌های شهدا، جانبازان و ایثارگران وجود دارند و درخواست دارند با مشخص شدن تکلیف خود از حقوق خود بهره‌مند شوند و اگر واژه کارگری از احکام آنها برداشته شود، این نیروها یا رسمی می‌شوند و یا اینکه وضعیت آنها به پیمانی تبدیل شود.

محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با فوریت‌دار شدن این طرح گفت: حدود ۷ هزار نفر در دولت قبل استخدام شدند و تعهدی پیش آمده، اما دولت جدید اعتباری برای این افراد در نظر نگرفته است. لذا مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی است و بار مالی دارد.

وی ادامه داد: اگر این طرح را در دستور کار قرار دهیم و مصوبه‌ای داشته باشیم، شورای نگهبان آن را به علت مغایرت با اصل ۷۵ رد می‌کند و دولت نیز زیر بار مالی آن نمی‌رود، چرا که با مشکل بودجه مواجه هست و فقط انتظار و توقع برای مردم ایجاد می‌کند که در ادامه منجر به نارضایتی می‌شود. هنوز مطالبات ایثارگران پرداخت نشده است و امکان اجرایی شدن به علت مشکلات بودجه ندارد و این مورد نیز با توجه به این شرایط اجرا نخواهد شد. لذا اجازه بدهید فوریت‌دار نباشد تا وضعیت آن در کمیسیون مشخص شود.

سیدشکرخدا موسوی نماینده مردم اهواز در موافقت با کلیات فوریت‌دار شدن این طرح گفت: ما به عنوان نمایندگان ملت سوگند یاد کردیم که از حقوق مستضعفین و مردم دفاع کنیم، اما وقتی یک طرح دوفوریتی مطرح می‌شود که موضوع آن در ارتباط با حقوق کارگران و کارمندان است، یک عده سریعا اصل ۷۵ را مطرح می‌کنند و می‌گویند این طرح مغایر با قانون اساسی است. پس کجا قرار است از حقوق کارگران و کارمندان دفاع کنیم؟

وی تصریح کرد: ده‌ها نوع ردیف استخدامی از دولت‌های قبل ایجاد شده است و متاسفانه یکی از معضلات و دغدغه‌های کارگران و کارمندان عدم تعیین تکلیف آنهاست و به خاطر اینکه از حق و حقوق این عده دفاع کنیم، باید عنایتی در حقوق آنها داشته باشیم. خواهشم این است که از حق و حقوق این کارگران و کارمندان دفاع کنیم، چرا که چرخه تولید کشور در دست آنهاست.

پس از سخنان موافقین و مخالفین فوریت دار شدن طرح تبدیل وضعیت استخدامی کارکنان رسمی – کارگری به رسمی یا پیمانی به رای نمایندگان مجلس گذاشته شد که وکلای ملت با ۱۰۴ رای موافق، ۳۱ رای مخالف و ۲۰ رای ممتنع از مجموع ۲۰۷ نماینده حاضر در صحن به فوریت دار شدن این طرح رای مثبت دادند و فوریت دار شدن این طرح به صورت لب مرزی تصویب شد.
منبع:http://operatortrec.blogfa.com/post-149.aspx

امیدواریم این طرح به تصویب برسد و کارگران تبدیل وضعیت در سراسر کشور علی الخصوص در شرکت سنگ آهن مشمول این طرح قرارگیرند. به امید آنروز

رضا دهقانزاده بافقی(رخصت)


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
سعید فتوحی بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام جا دارد اینجا یادی هم از عزیزان پیمانکار شود.به امید تبدیل وضع این عزیزان.

منصور حیدری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۲ - ۷:۰۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مشکل در نیشکر7 تپه خیلی حادتر است ببنید من درمقطع کارشناسی ارشد دارم فارغ اتحصیل میشم حدود 17سال سابقه دارم و بر روی سمت های کارشناسی و بالاتر کار میکنم 12 سال هم که رسمی هستم اما از تبدیل وضعیت خبری نیست