آداب معاشرت در روابط اجتماعی (2)

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی
یک دیدگاه
جمعه - ۲۲ آذر ۱۳۹۲
125100_..90.5.11+5196..
سلام کردن:
 و چه بسیار زیبا گفت پیامبر مکرم اسلام (ص):
ای انس! هر کس را ملاقات کردی به او سلام کن خداوند حسنات تو را افزون می کند، و در خانه خود نیز سلام کن خدا برکت تو را افزایش می دهد(بحار الانوار ج 76 ص 3)
یکی از عوامل مهم آداب معاشرت، سلام کردن می باشد. سلام کردن در آموزه های دینی و در تمام جوامع به نشانه دوستی و صمیمیت است. که در آیات قرآن و احادیث ائمه اطهار (ع) به این موضوع مهم اشاره گردیده است که خداوند در سوره یس آیه 58 می فرمایند : سَلَامٌ قَوْلًا مِن رَّبٍّ رَّحِیمٍ با سلام، که گفتار پروردگار مهربان است. و همچنین  در حدیثی گهربار امام صادق (ع) می فرمایند اَلسَّلامُ قَبلَ الكَلامِ؛ نخست سلام، سپس كلام) تحف العقول ص)246
سلام واژه‌ای عربی است و دارای معانی مختلفی منجمله درود، سلامتی و صلح می باشد. یکی از معجزات قرآن قانون سلام است.سلام نامی از نامهای خداوند است که ما در ورود به هرجایی به زبان می آوریم.
سلام کردن غالبا مقدمه ای برای پیوند عاطفی و قلبی خود به طرف مقابل است. سلام كوتاه‌ترین كلمه است ولی بیشترین معنا را در خود دارد نشانه علاقه و شادی نسبت به یکدیگر و ارزان‌ترین و باارزش‌ترین هدیه به دیگران است که سبب زیاد شدن و محكم شدن محبت‌ها بر یکدیگر می شود و نشانه‌ی آن است كه در انسان تكبر و بخل نیست وکلید امنیّت و باز شدن راه برای كمك به یكدیگر است.
پس دوستان وعزیزان بیائیم با سلام كردن به به هم بگوئیم كه شما نزد من عزیز هستید، قلب و روح من نسبت به شما سالم است و  از شما كینه‌ای به دل راه نداده ام.
بیائیم در سلام كردن فرقی میان افراد نگذاریم و بلند سلام كنیم و جواب سلام مردم را خوب بدهیم و سلام كردن را در جامعه رواج بدهیم.
و بیائیم عزیزان هنگامی كه وارد كلاس یا  محل کار خود  و یا هر جای دیگر می‌شویم، با چهره گشاده رو سلام كنیم. به كوچكترها و زیردستان و افراد گمنام سلام كنیم. هنگامی كه گوشی تلفن را برمی‌داریم، بجای «الو» یا هر كلمه دیگر سلام كنیم. و هزاران مورد دیگر ………………….
و سلام بهونه ای قشنگ برای زندگی
پس دوستان بیائید سلام كردن را در خود به صورت یك عادت درآوریم.
ادامه دارد….
گردآوری : محمد هادی فتاحی

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
حسن غصه خور (ح ب ب ) یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

من هم از متر ها راه دور بر شما همشهري بزرگوار درود مي فرستم