به فرض که صورت مسئله را پاک کردیم، خرجش چه؟

دسته: علمی - پزشکی , مقالات
۲ دیدگاه
دوشنبه - ۲۵ آذر ۱۳۹۲

 

IMG_4196-80x80

امسال هفته دوم آذر ماه مقارن با هفته جهانی ایدز بود به این بهانه لازم دانستیم مجدداً در ارتباط بااین معضل اجتماعی با اهمیت اما مخفی و ناپیدا با هم به صحبت بنشینیم ایدز مخفف کلماتی است که ترجمه آن به زبان فارسی بیماری نقص ایمنی اکتسابی نامیده می شودو معنی و مفهومش این است که فرد دچار نقصان سیستم دفاعی در بدن خود شده که قبلاً نداشته و اکنون آن را کسب کرده. ایدز یک بیماری است که توسط ویروس ایجاد می شود. برآوردهای علمی نشان می دهد ویروس ایدز در اوایل قرن بیستم ناشی از یک جهش ژنتیکی در قاره افریقا ایجاد شده و در سال ۱۹۸۱ کشف گردیده است و به طور متوسط از سال کشف این ویروس تا کنون هر سال یک میلیون نفر را به کام مرگ کشانده است. نحوه عملکرد ویروس در بدن تضعیف سیستم ایمنی بدن است. می دانیم که ایمنی بدن انسان توسط گلبولهای سفید پشتیبانی می شود. ویروس ایدز به تدریج باعث تخریب این سیستم شده و پس از گذشت چند سال بدن همانند یک شهر بی دفاع آماده حمله و تاخت و تاز انواع عوامل عفونت زا خواهد شد. و نهایتاً فرد آلوده به علت ابتلا به عفونت های مکر و سرطانهای متعدد از پا در خواهد آمد. زمان ورود تا زمان مرگ در افراد مختلف متفاوت است اما به ندرت به ۱۰سال می رسد و معمولاًاز چند ماه تا چند سال متغیر است.
راه ورود ایدز به بدن کدام است؟ تنها راه ورود ویروس ارتباط خون فرد بیمار با خون فرد سالم است. این راهها می تواند انتقال خون، آلوده شدن از طریق سرسوزن آلوده در زمان تزریق ، الودگی ناشی از وسایل خوب استریل نشده دندانپزشکی، استفاده از تیغ مشترک صورت تراش، ضد سرفه خوردن با یک چاقوی الوده و وسایلی از این قبیل باشد.
اما مهمترین و شایع ترین راهی که منجر به انتقال ویروس ایدز می گردد تماس جنسی است. ممکن است این سوال بلافاصله در ذهن خواننده ایجاد شود که مگر نگفتیم تنها راه ورود ویروس ایدز تماس خون فرد بیمار با خون فرد سالم است؟ پس انتقال از طریق تماس جنسی چگونه میسر می شود. در جواب باید گفت ویروس ایدز در ترشحات جنسی فرد الوده وجود دارد و در زمان مقاربت از طریق رگهای خونی منطقه مقاربت وارد بدن فرد سالم می شود که منجر به گرفتاری او خواهد شد. خطر انتقال در هنگام مقاربت معقدی اندکی بالاتر از مقاربت واژینال است.
لذا شیوع ایدز در افراد هم جنس گرا تا اندازه ای بالاتر است. برخی از بررسیها در ایران آمار ایدز را تا نود هزار نفر تخمیم می زند این در حالی است که اگرجمعیت کشور را ۸۰میلیون بدانیم تقریباً به ازای هرهشتصد نفریک نفر آلوده به ایدز است. و اگراین آمار صحیح باشد فاجعه ای بس بزرگ به حساب می اید. پژوهشگران معتقدند این رقم بالا موج سوم شیوع ایدز در کشور ایران است. و ما وظیفه داریم دوستان، اطرافیان و فرزندانمان را نسبت به عاقبت امر مطلع نماییم.
ایدز درمان قطعی ندارد با وجودپیشرفت های شگرف دانش پزشکی تنها درمان فعلی به تعویق انداختن کوتاه مدت زمان مرگ افرادی است که با بیماری دست و پنجه نرم می کنند این خرید زمان هم درحال حاضر حداکثربه شماره تعداد انگشتان یک دست است . به علت عدم درمان قطعی پیشگیری از اهمیت بالایی برخوردار می گردد. پیشگیری عبارتند از پایبندی به اصول اخلاقی و نظام خانواده و تعالیم شریعت و در مرحله بعد پیشگیری شامل استفاده از کاندم در تماس های جنسی در افرادی که به علت عدم وجود شرایط جهت تشکیل خانواده به ازدواج موقت روی می اورند!!! و گام مهم دیگر در زمینه پیشگیری و اطلاع رسانی به مردم از طریق اصحاب رسانه است که متاسفانه این مقوله نیز در کشور ما چنگی به دل نمی زند.
با آرزوی سلامتی

دکتر محمد رضا آیت اللهی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
رضايي دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۲ - ۸:۳۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقاي دكتر دست مريضاد.عالي بود ممنون از تذكرات شما وتلاشتان جهت بالابردن بهداشت جامعه.مطمئنا با مشغله كاري كه شما داريد دست به قلم شدن وتذكر .وقت زيادي از شما ميگيرد.اين لطف ومهرباني شماست كه دراين راه قدم برميداريد.بازم ممنون

رنجبر شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۲ - ۸:۴۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

حضور شما باعث دلگرمي ماست ممنونم