بی انگیزگی تحصیلی را چاره ای باید

دسته: مقالات
۳ دیدگاه
چهارشنبه - ۲۷ آذر ۱۳۹۲

IMG_1491

نزدیک به 3 ماه از آغاز سال تحصیلی 93-92 می گذرد و تقریبا تعلیم و تریبت آینده سازان ممکلت روی ریل افتاده و امید اولیاء و مربیان این است که حاصل زحماتشان تربیت فرزندانی باشد مفید برای خود و جامعه.

مسلما یکی از دلائل رنجوری بافق در امروز عدم اهتمام به تعلیم و تعلم در سالیان دور است آن روزهایی که برخی از شهرهای همجوارمان دنبال ایجاد دبیرستان و دانشگاه در شهرشان بودند محرومیتها و گاه خودخواهی برخی که علم را برای طبقه خانوادگی خود می خواستند شهر ما را از برخورداری از دانایی و توانایی بازداشته و امروز که موسم چیدن میوه درختان تحصیل است ما مانده ایم و کم ثمری و حتی حسرت و افسوس از گذشته.

در اینکه بافق تحصیلکرده و فرهیخته کم ندارد شکی نیست اما به نسبت آنها که چند قدمی جلوتر رفته اند و کیلومترها پیش افتاده اند عقب افتادگی ای داریم که برای جبرانش باید همتی کرد مضاعف.

برعکس این موضوع وقتی با برخی از دانش آموزان شهرمان از رغبت و تلاششان برای تحصیل می پرسیم در لفافه سخنشان بی رغبی ای برای درس خواندن موج می زند.

به این جمله یکی از مسؤلان شهرمان در حوزه تعلیم و تربیت دقت کنید:برای کلاس کنکور تابستان گذشته فقط 3 دانش آموز ثبت نام کردند.

به نظرتان با وجود امکانات آموزشی امروز که برای موفقیتهای تحصیلی وجود دارد چرا در بین دانش آموزانمان عزم جدی برای فتح قله های دانش در سطوح عالی دیده نمی شود؟چرا انگیزه دانش آموزانمان برای کسب رتبه های یک یا دورقمی کنکور پایین و تا حدی دور از دسترس است؟ اگر رشد قبولی در کنکور سراسری که گذشت را بپذیریم آیا رشته های قبولی و دانشگاههای انتخاب شده در برآوردن نیازهای آتی شهرمان کارساز خواهد بود؟

به نظر می رسد آسیب شناسی علت بی انگیزگی ای که برای تحصیل دامنگیر دانش آموزان شهرمان شده است و پیدا کردن راهکار برای ایجاد روحیه آموختن و یقین به این نکته که «العلم سلطان» و «تلازم توانایی با دانایی» نیازمند کار پژوهشی است که اگر امروز به آن نپردازیم فردا بسیار دیر خواهد بود.

محمد علی قاسم زاده


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
سید علی چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با عرض سلام :
من دانش آموز پیش دانشگاهی دبیرستان شاهد هستم .
من بایستی بگویم که قبول نشدن دانش آموزان بافقی بخصوص پسران دلایل گوناگونی دارد که برای پسرا دلایلی مانند : وجود پاتوق ، دوستانی که در دانشگاه های سطح پایین درس میخوانند که باعث بی انگیزه ای میکنند ، جو بد کلاس و … که مهم ترین دلیل وجود پاتوق است .

حق گو یکشنبه ۱ دی ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

يكي ازدلايل بي انگيزه بودن دانش آموزان اينه كه:وقتي مي بينن بعضي ازآدمايي كه درس خوندن ومدرك گرفتن دارن بيكارميگردن وخيلي ازنورچشميها كه بي سوادن داراي شغل وحقوق بالا هستن.منم كه باشم ديگه انگيزه اي ندارم

بافقی جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۲ - ۶:۱۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آ قای قاسم زاده صدات از جای گرمی بیرون می ادوقتی با پارتی می تونی بری معدن وبعدش هم دردانشگاه آزاد بافق وعلمی کاربردی وپیام نور مدرک هم بگیری برای چی خودمون را اذیت کنیم ومثلا بریم علم وصنعت تهران ووقتی هم مهندسی گرفتیم بیائیم زیر دست کسی که توی مدرسه شاگرد تنبل بوده(تازه اگر درمعدن کار بهمون بدن)ضمنا مگر مدرک بالا واونهم از دانشگاه های معتبر ارزشی داره ؟

آقای قاسم زاده اگر علم در شهر ما ارزشی داشت نباید مسئولین مابا این مدارک پائین ورشته های نامربوط بعنوان مدیر عامل، مشاور ،فرماندار وسایر پست های اداری داشته باشند .بررسی کنید واگر جرات دارید نتیجه انرا در سایت بزنید .