شب یلدا و صله رحم

دسته: مقالات
۳ دیدگاه
جمعه - ۲۹ آذر ۱۳۹۲
125100_..90.5.11+5196..
یلدا یعنی یادمان باشد که زندگی آن قدر کوتاه است که یک دقیقه بیشتر با هم بودن را باید جشن گرفت
شب یَلدا یا شب چلّه یکی از جشن‌های کهن ایرانی است. در این جشن،طی شدن بلندترین شب سال در نیم کره شمالی گرامی داشته می‌شود. این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر آخرین روز پائیز تا طلوع آفتاب در اول ماه دی نخستین روز زمستان اطلاق می‌شود. ایرانیان و بسیاری از دیگر اقوام شب یلدا را جشن می‌گیرند. این شب در نیم‌کره شمالی با انقلاب زمستانی  مصادف است و به همین دلیل از آن زمان به بعد طول روز بیش‌تر و طول شب کوتاه‌تر می‌شود.
واژه «یلدا» ریشه سریانی دارد و به‌معنای «ولادت» و «تولد» است. ایرانیان نزدیک به چند هزار سال است که شب یلدا آخرین شب پاییز را که درازترین و تاریکترین شب در طول سال است تا سپیده دم بیدار می‌مانند و در کنار یکدیگر خود را سرگرم می‌دارند تا اندوه غیبت خورشید و تاریکی و سردی روحیه آنان را تضعیف نکند و با به روشنایی گراییدن آسمان به رخت خواب روند و لختی بیاسایند.
اسلام  هم تحكیم پیوندهای خویشاوندی واستحكام روابط خانوادگی را به شدت مورد تأكید و توجه قرار داده و صله رحم و رسیدگی به بستگان را به عنوان یك ارزش الهی واجب كرده است و خدای متعال آن را در ردیف پرستش خویش قرار داده، می فرماید:
وَ اعبُدوا اللهَ وَ لاتُشركُوا بِهِ شَیْئاً وَ بالوالِدینِ احساناً و بِذِی القُربی
خدا را بپرستید و هیچ چیز را شریك او قرار ندهید و به پدر و مادر و خویشان نیكی كنید.
صله در لغت به معنای احسان و دوستی آمده است و مراد از «رَحِم» خویشاوندان و بستگان می باشد در اصطلاح، صله رحم محبت و سلوك داشتن با خویشان و نزدیكان است
به هر حال آدابي چون صله رحم از مهمترين کارکردهاي شب يلداست. تا يلدا زیاد نمانده است تا شبي که همه چشم به راه خورشيد بيدار بمانند و از صندوقچه قديمي تاريخ قصه هاي کهن را بيرون بکشند.آن هم در شبي که مرکز قوي و جاذبش را وجود پر مهر والدين پر مي کند و اين يعني تلنگري که مبادا دير بشود! مبادا اين شب تاريخي و به ياد ماندني بگذرد و به دست بوسي والدين نرويم و اگر آن ها به ديار باقي شتافته اند، از آن ها با فاتحه اي ياد نکنيم و یا مبادا دیر بشود از دوست یا آشنائی که کدورتی بین ما پیش آمده است دلجوئی نکنیم
پس دوستان وعزیزان بیایید در این شب با بیرون راندن کينه ها، دلتنگي ها و کدورت ها از یکدیگر با  حفظ حرمت عزای حسینی که امسال شب يلدا مقارن با اربعين سالار شهيدان ابي عبدا… (ع)  شده است شب خوشی را در کنار هم بگذرانیم.
ضمناً عزیزان من امسال که شب یلدا  با اربعین حسینی و ماه صفر هم زمان شده است، بزرگ ترها مي توانند قصه هايي از عاشورا و فداکاري ياران امام حسين(ع) بگويند تا جوانان به فلسفه قيام عاشورا پي ببرند.
پس یلدا یعنی بهانه ای برای در کنار هم شاد بودن و زندگی یعنی همین بهانه های کوچک گذرا
یلدایتان مبارک باد
گردآوری و تحقیق : محمد هادی فتاحی

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
پورامینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱ دی ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بسیار زیبا و مفید بود

شهاب این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۲ - ۸:۴۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام مطالب شما خیلی زیبا وجالب است.خواهش میکنیم مطالبی هم درباره بهتر زندگی کردن وروحیه بهتر برا زندگی منتشر کنید.ممنون

هادی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۸ دی ۱۳۹۲ - ۱:۰۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

هادی جون آی لاویوووو
این پیام رو شخصأ به هادی جون برسونین
با تشکر