پژوهش ها باید منجر به حل یک مشکل از صنعت گردد

دسته: علمی - پزشکی
۳ دیدگاه
دوشنبه - ۱۶ دی ۱۳۹۲

رئیس دانشگاه علمی کاربردی بافق، با انتقاد از رابطه ضعیف صنعت و دانشگاه، گفت: آموزش ها باید منجر به تولید کار و تجاری سازی شود.

53
 حمیدرضا قنبری زاده،  عنوان کرد: بررسی شده در کشورهای پیشرفته 80 درصد آموزش ها از نوع علمی کاربردیست که منجر به سود و تجاری سازی محصول شده و برای فراگیر سودآوری حاصل می شود و این در کشورهای کمتر توسعه یافته  30 درصد و بقیه آموزش ها بصورت پایه است.
رئیس دانشگاه علمی کاربردی بافق، با انتقاد از رابطه ضعیف دانشگاه و صنعت، افزود: آموزش ها باید بتواند منجر به تولید کار و تجاری سازی شود نه اینکه فقط به دریافت مدرک ختم شود.
وی با اشاره به پیشرفت های پزشکی ایران، بیان کرد: یکی از دلایل این پیشرفت ها قرار گرفتن بیمارستان های کشور زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی است به نحوی که دانشجوی پزشکی و انترن ها همزمان با تحصیل علم نسبت به انجام تجربه عملی و آشنایی با محیط کار زیر نظر استاد خود که جراح یا متخصص پزشکی در همان بیمارستانست اقدام می کنند.
وی افزود: متاسفانه این رابطه در سایر بخش ها وجود ندارد و دانشگاه و صنعت هر کدام راه خودشان را می روند و دانشگاه ها اعتقاد دارند صنعت اصولی کار نمی کند و صنایع نیز علوم دانشگاهی را تئوری و غیر کاربردی می دانند.
قنبری زاده، با اشاره به ضرورت تلفیق صنعت و دانشگاه، بیان کرد: هر کارخانه باید دانشگاهی برای دانشجویان باشد و مهندسین با تجربه در جایگاه یک استاد برای دانشجویان تدریس کنند.
حمیدرضاقنبری زاده، با بیان این مطلب که دانشگاه علمی کاربردی با آموزش در محیط کار به این هدف نزدیک می شود. خاطرنشان کرد: کشوری مانند آلمان یا ژاپن 80 درصد ظرفیت شان را روی اموزش و پژوهش های علمی کاربردی قرار می دهند.
 وی با اشاره به تلاش و کوشش ها برای ارایه مقالات ای اس ای، تصریح کرد: مقالات و پژوهش های اینگونه چندان کاربردی نیست و بیشتر برای کشورهای خارجی و اروپایی استفاده دارد.
این استاد دانشگاه، با اشاره به این مطلب که مقالات باید کاربردی و منجر به رفع یک مشکل شود، تصریح کرد: پژوهش ها باید منجر به حل یک مشکل از صنعت گردد ولیکن الان این مقالات چندان برای کشور سودی در بر ندارد و بیشتر خوراکی برای کارخانه های غرب می شود.
رئیس علمی کاربردی بافق، خاطرنشان کرد: مقالات غیر کاربردی باعث عدم بهره صنعت و پر شدن قفسه های کتابخانه ها از این مقالات می شود.
قنبری زاده، با بیان این مطلب که کشور ایران از نظر بهره ظریب هوشی بهترین های دنیاست و شرایط جنگ را نیز به خوبی کنترل کردیم، افزود: پیدا نمودن حلقه های گمشده صنعت و دانشگاه می تواند به موفقیت بیشتر در این زمینه منجر گردد.

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
ghfjyth دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۲ - ۶:۲۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دانشگاه شما چه مشکلی از صنعت بافق را حل کرده؟ تا حالا چند تا پروژه از سنگ اهن و راه اهن اومده ؟ از خودتون شروع کنید

حیران دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۲ - ۹:۳۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

البته این ایراداتی که بیان شده نوعا همه واقفند.بهتر بود بیان می کردند دانشگاه علمی کاربردی بافق در رابطه با این معضل چه اقدام موثری انجام داده؟چند تا مقاله یا پایان نامه این دانشگاه منجر به رفع یک مشکل شده؟

عباس یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۲ - ۸:۴۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای قنبری عزیز!میشه بگین با چه نوع فارغ التحصیلانی میخاین با صنعت ارتباط برقرار کنید؟تاجایی که من خبردارم و دانشجوی دانشگاتون بودم بجز درسهای تئوری اصلا ما درسهای کارگاهی را بصورت غیرحضوری پاس کردیم.مثلا آز برق فشارقوی داشتیم ولی چون کارگاهی نبود فقط یکروز مارومیبردید سنگ آهن بازدید.اینجوری میخاین ارتباط برقرارکنید باصنعت؟لطفاجواب بدید؟؟