صدا و سیما در برنامه‌سازی فرهنگ بومی و لهجه یزدی را مدنظر قرار دهد

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی
۴ دیدگاه
دوشنبه - ۲۳ دی ۱۳۹۲
معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد:
صدا و سیما در برنامه‌سازی فرهنگ بومی و لهجه یزدی را مدنظر قرار دهد
IMG_10008688

معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد بر توجه ویژه به فرهنگ بومی و لهجه یزدی در برنامه سازی در صدا و سیمای مرکز یزد تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، محمدعلی طالبی عصر امروز در نشست هم‌اندیشی چگونگی افزایش شور و نشاط در برنامه‌های رسانه ملی در استان یزد اظهار داشت: هر چند بر اساس تحقیقات مرکز پژوهش استانداری یزد، مردم دارالعباده در جایگاه متوسطی از لحاظ نشاط و شادی قرار دارند اما با توجه به اینکه مردم یزد در امور خیریه همچنین رتبه کنکور در کشور سرآمد هستند، باید این مسائل در برنامه‌های صدا و سیما بیشتر مطرح شود.

وی بیان کرد: سخاوت یزدی‌ها در امور خیر همچنین موفقیت‌های علمی آنها، خود عاملی برای نشاط و افزایش روحیه در آنهاست.

طالبی، توجه به فرهنگ بومی و استفاده از لهجه یزدی در برنامه‌های صدا و سیما را یکی از عوامل نشاط در بین مردم دانست و عنوان کرد: باید با استفاده از نظرات کارشناسان و علما در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی، شور و نشاط را به کانون خانواده‌های یزدی ببریم.

معاون پژوهشی انجمن خانواده کشور نیز در این جلسه با بیان اینکه سالم‌ترین خانواده‌ها متعلق به یزدی‌هاست، اظهار داشت: مردم دارالعباده مردمی پرنشاط در عرصه‌های اجتماعی، مذهبی و علمی هستند که همین امر باعث شده در کشور از لحاظ علمی و تعداد خیران در رتبه نخست قرار بگیرند.

عبدالرضا کردی ادامه داد: مردم، طالب شور و نشاط پایدار هستند و هر نوع نشاطی که با شعور مردم همراه نباشد، پایدار نیست.

وی از رسانه ملی خواست که تا در برنامه سازی‌های خود به این امر اهمیت بیشتری داده شود.

کردی همچنین مردم یزد را درون‌شادترین مردم ایران خواند و یادآور شد: به دلیل فرهنگ دینی قوی که در مردم یزد وجود دارد، این مردم از شادی معنوی برخوردارند و می‌توان آنها را درون‌شادترین مردم کشور خواند.

وی با بیان اینکه یزد به عنوان حسینیه ایران مطرح شده است، عنوان کرد: با توجه به روحیه مذهبی مردم یزد و برگزاری مجالس عزاداری ائمه اطهار (ع)، این گونه مجالس را می‌توان تحولی مثبت در روحیه مردم دانست.

کردی با بیان اینکه نتیجه تحقیقی را که بیان می‌کند یزدی‌ها شاد نیستند را قبول ندارم، بیان کرد: این تحقیق قابل بازنگری است زیرا یزد از آرام‌ترین، امن‌ترین و مردم آن درون شادترین مردم ایران هستند و امید به زندگی و میل به پویایی و حرکت در زندگی آنها موج می‌زند.

به گزارش فارس، نشست هم‌اندیشی افزایش شور و نشاط در برنامه‌های رسانه ملی با حضور کارشناسان، مدیران فرهنگی، سیاسی و اجتماعی استان در صدا و سیمای یزد برگزار شد.

در این جلسه معاون سیاسی امنیتی استانداری یزد، مدیرکل و معاونان و مدیران صدا و سیما، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد، معاون پژوهشی انجمن مطالعات خانواده کشور، مشاور فرهنگی صدا و سیمای یزد و تعدادی از اساتید دانشگاه در زمینه افزایش شور و نشاط در برنامه‌های رسانه ملی با یکدیگر به بحث و تبادل نظر پرداختند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
منصور دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۲ - ۷:۳۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
ایا میدانید استان یزد که در اینهمه اول است در افزایش کشته های رانندگی در یکسال گذشته هم در کشور اول بوده است؟
بروید ببینید از کی به یزد لقب دارالعباده و حسینیه داده اند حالا هم دارالعباده است؟شور و نشاط به خانه مردم بردن کار یک صداو سیمای کوچک نیست.کار دولت و رسانه ملی است.دولت که روزی هزار بار یارانه میدهد و یارانه قطع میکند چطور به مردم شادی بدهد.رسانه ملی هم که با سریالهای اعصاب خرد کن

ناشناس دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بنده شخصا از لهجه یزدی متنفرم وبه همین دلیل هرگز شبکه یزد رو تماشا نمیکنم
یعنی چه عّلُک -مّمّلُک

بزرگ مهر دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب اقاي دكتر طالبي عزيز سلام
صدا و سيما وكلا رسانه بايد ببيند مخاطب چه مي خواهد
نظر معاون استاندار و مدير كل صدا و سيما شايد كار ساز نباشد
در كل مردم استان يزد خيلي لهجه يزدي را نمي پذيرند

رسانه محلي
بايد براي ذائقه يزدي برنامه به سازد

محمد علی فتاحی سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۲ - ۹:۵۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دوستان عزیز سلام همانطور که در ایات وروایات زیادی امده ما نبایستی هیچ قوم وقبیله ای را یه خاطر فرهنگ وزبان ورنگ مورد ملامت قرار دهیم که گرامی ترین مردم نزد خدا باتقوای ترین انها هستند و در قران بدین مظمون امده است که ما شما را از اقوام وزبانهای مختلف افریدیم که همدیگر را شناسائی کنید درضمن اقای طالبی به این نکته ظریف اشاره کرده اند که اگر مد نظر قرار نگیرد در اینده نزدیکی از فرهنگ و اصالت ما هیچ باقی نمی ماند