12 بهمن لباس بازیکنان تیم ملی با لوگوی یوزپلنگ ایرانی رونمایی می‌شود‌

دسته: اخبار ایران
۲ دیدگاه
شنبه - ۵ بهمن ۱۳۹۲
12 بهمن لباس بازیکنان تیم ملی با لوگوی یوزپلنگ ایرانی رونمایی می‌شود‌

مدیر ملی پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی گفت: پیرو موافقت فیفا در مورد نقش بستن تصویر یوزپلنگ ایرانی بر لباس فوتبالیست‌های ایرانی در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۴، قرار است روز ۱۲ بهمن ماه این لباس رونمایی شود.

‌هومن جوکار بعد از ظهر امروز در جریان بازدید از سایت یوزپلنگ میاندشت در گفت و گو با ‌خبرنگار فارس در بجنورد اظهار کرد: انتخاب نماد یوز پلنگ آسیایی برای تیم ملی فوتبال در جام جهانی ‌برزیل به دو دلیل اتفاق افتاد.

وی افزود: یکی اینکه زمینه احساس این بازی‌های فوتبال و اکولوژیک است از این رو ما نمی‌توانیم یک نماد غیر اکولوژیک انتخاب کنیم و دلیل بعد این بود که  فوتبال به خاطر محبوبیتی که در بین اقشار مختلف مردم داشته یعنی از شهرهای بزرگ تا دور افتاده‌ترین روستا به این ورزش اقبال دارند به همین خاطر  این ورزش از ابزار سازی برای آگاه‌سازی برخوردار بوده و به همین خاطر این  الگو یوزپلنگ را به فدراسیون فوتبال معرفی کردیم.

مدیر ملی پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی گفت: همچنین به پلاتر رئیس جهانی فوتبال یوز و نماد آن برای حضور تیم ملی فوتبال در برزیل را معرفی کردیم و این مورد قبول وی هم قرار گرفت که قرار شده تا این نماد یوزپلنگ به صورت تصویری و یا به هر شکل دیگر در عرصه جام جهانی استفاده شود.

وی همچنین درباره پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی هم گفت: این پروژه از سوی سازمان حفاظت محیط زیست جزو برنامه‌های توسعه ملل متحد یو ان دی پی است که این پروژه 10 سال است که برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی تلاش می‌کند.

به گفته  جوکاریکی از برنامه‌هایی که این پروژه دنبال می‌کنند موضوع  آگاه سازی عموم مردم نسبت به حفاظت از این گونه نادر است.

وی تاکید کرد: یوزپلنگ گونه در خطر انقراض است و این گونه در ایران  است و این واقعیت به مردم گفته شود تا به بهترین شکل در کنار محیط زیست از این گونه نادر مراقبت کنند.

به گزارش فارس، یوزپلنگ یا یوز جانوری مهره‌دار و پستاندار از راستهٔ گوشت‌خواران، خانوادهٔ گربه‌سانان است؛ این جانور در گذشته در بیشتر مناطق آفریقا و گستره وسیعی از آسیای مرکزی و شبه‌قاره هند یافت می‌شد، اما امروزه با کاهش شدید جمعیت روبه‌رو شده است در ایران هم یوز صرفاً در هفت استان در سایت‌های حفاظت شده زیست می‌کنند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
ابراهیمی شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام : خوبه عالیه میدانیم که نسل یوزپلنگ فقط در آسیا ودر کشور ما ایران وجود دارد و تنها در کوه بافق و دشت شیطور تولید مثل دارد وبه دره انجیر ،نایبندان و شاهرود وسمنان میرود ما باید با این لوگو شهرمان را توریستی کنیم با تشکر ابراهیمی

حامد یکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۲ - ۶:۳۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای ابراهیمی چرا راجع به چیزی که از آن اطلاع درستی ندارید صحبت میکنی . کی کفته یوز فقط در بافق تولید مثل دارد و به جا های دیگر میرود . خواهشا کمی مطالعه بفرمایید بعد نظر بدهید . یوز ها در چند نقطه از ایران بطور ثابت شده وجود دارند که یکی از آنها منطقه حفاظت شده کوه بافق است . نقاط دیگری مثل دره انجیر اردکان – منطقه توران در استان سمنان – خراسان جنوبی – خراسان رضوی ( طبس ) – راور کرمان – نایین اصفهان و غیره . . . محل تولید مثل و زیستگاه یوز بشمار میرود .