یزدی‌ها از مسئولانتان آب نخواهید و اگر بخواهید، خیانت است

دسته: عمومی
۷ دیدگاه
شنبه - ۱۲ بهمن ۱۳۹۲

پروفسور کردوانی ( پدر علم کویر شناسی ایران) در طرح این پرسش که مهم‌ترین دغدغه یزد در حوزه منابع طبیعی چیست، این گونه پاسخ می‌دهد: آب، هوا، خاک، مرتع و حیات وحش؛ که از این میان معضل اصلی استان یزد، آب است. وی ادامه می‌دهد: گله دارم از مسئولان و دانشمندانی که واقعیت‌ها را نمی‌گویند. مسئولان یزدی، همان موقع که اجازه حفر چاه‌ها از سوی وزارت نیرو داده شد باید به این معضل می‌اندیشیدند. اکنون دیگر دیر شده است؛ چراکه یزد آب ندارد و هیچ کجای ایران هم آب اضافی ندارد که بخواهد به یزد بدهد. آب کوهرنگ تا چند سال دیگر تمام می‌شود و سایر نقاط هم همین طور است. من همیشه معتقدم و همواره همه جا گفته‌ام که هر استانی را می‌خواهید نابود کنید به آن آب بدهید و این در مورد یزد هم صادق است؛ چراکه یزد از همان هنگام در حال نابودی است که به آن آب دادند و این گونه زمینه حفر بی رویه چاه‌ها در یزد فراهم شد.

وی با بیان اینکه بارندگی ایران یک سوم دنیاست و بارندگی یزد یک سیزدهم، از فرهنگ درستِ استفاده از آب می‌گوید و در این مورد مردمان لندن را مثال می‌زند؛ چراکه لندن با وجود بارندگی مناسبی که دارد ولی مردمانش نصف لیوان آب که می‌نوشند مابقی را نگه می‌دارند و به این طریق مانع از هدر رفتن آب می‌شوند. وی ادامه می‌دهد: یزدی‌ها باید یک به یک خود را اصلاح کنند و فرهنگ درست استفاده کردن را بیاموزند.

پروفسور کردوانی، خطاب به یزدی‌ها می‌گوید: شما یزدی‌ها می‌توانید تا 50 درصد هم در مصرف آب صرفه‌جویی کنید. در غیر این صورت باید وضعیتی را برای 50 سال آینده خود پیش‌بینی کنید که در همه توالت‌های شهرتان دستگاه تصفیه کننده آب قرار گرفته باشد و شما نیز مجبور هستید از آب تصفیه شده فاضلاب برای وضو گرفتن و همچنین آشامیدن استفاده کنید و در عین حال خدا را هم شاکر باشید.

کردوانی معتقد است استان یزد در عین کم آبی باید به سراغ صنعت و مهم‌تر از آن گردشگری برود. البته این را هم باید در نظر گرفت که مناطقی مانند « دبی » نه آب دارند و نه خاک ولی چگونه است که در بسیاری از موارد پیشرفته هستند؟ اگر در یک جمله بخواهم بگویم، باید بگوییم آنها مدیریت دارند.

کردوانی که از هر دری سخن می‌گوید، در پاره‌ای از سخنان خود با بیان اینکه ما عملا کاری برای کاهش آلودگی نمی‌کنیم، در خصوص صنایع آلاینده یزد به ویژه صنایع مستقر در دشت یزد- اردکان می‌گوید: صنایع آلاینده اصلا مهم نیستند چراکه ما می‌توانیم از صنعتی استفاده کنیم که کم آب خواه باشد و مهم تر از آن اینکه مجهز به دستگاه کنترل آلودگی هوا باشد چراکه در استانی مانند یزد، آنچه مهم است و باید در اولویت قرار بگیرد، آب است.

وی در پایان، در حالی که به گفته خودش دارد داد می‌زند، خطاب به مردمان یزد می‌گوید: یزدی‌های عزیز! از مسئولانتان آب نخواهید چراکه آن‌ها آب ندارند که به شما بدهند و شما خود باید آب را برای شهرتان بسازید، شما رفته رفته باید به سراغ زندگی غیرمتعارف بروید و از آب‌های غیر متعارف مانند تصفیه آب فاضلاب استفاده کنید؛ چراکه این کار در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا نیز در دست انجام و به خوبی جواب داده است. وی در حالی که با صدای بلندتری داد می‌زند، می‌گوید، یزدی‌های عزیز! از مسئولان استانتان دریا نخواهید، جنگل نخواهید و از این پس آب هم نخواهید و در حالی که برای چندمین بار تکرار می‌کند « یزدی با لیاقت است »، می‌گوید: یزدی‌ها از مسئولانتان آب نخواهید و اگر بخواهید، خیانت است.http://yazdinews.ir


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
قاسم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۲ - ۱:۰۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
یک روزی هم اومد دانشگاه آزاد بافق در زمان دکتر طالبی. گفت چمن نکارید و اون رییس هم اوفتاد تو گوشش . از ان روز تمامی چمن ها را شخم زدند و یا ابش ندادند. خشک خشک شد. به نظر من نظرات او به درد لای جرز دیوار می خوره. مشنگ این همه آب داره تو اروند به خلیج فارس می ریزه خب هدایت کنند داخل کشور و یا آب شورخلیج فارس را تصفیه کنند بیاورند داخل . مگر کشور دوبی و عربستان و کویت چه کار می کنند. مگر پدران ما آب قنات را به کویر نمی اوردند! حالا یه مجوز حفر چاه نمی دهند.

همشهري این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۲ - ۲:۳۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام تاموقعي که خداراداريم به مسئولين دل نمي بنديم
ان الله علي کل شيء قدير

دلدار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۲ - ۲:۳۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اين حرفها را آدمهاي لائيک وبي دين مي زنند اگه خداوچهارده معصوم را داشته باشيم همه چي داريم وگرنه….

تقی خان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۲ - ۲:۴۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آوازه خان بزرگ یزد رو نداری!!؟

شوخ طبع این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۲ - ۳:۳۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دوباره یه تقی خان دیگه از بافق میفرستیم اونجا تا مسئله آب اونها را نیز مانند مسائل گذشتشون حل کنه.

ali این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۲ - ۹:۲۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

هدفت از زدن این مطلب چی بود من خودم این مصاحبه رو از شبکه آموزش(برنامه صبحی دیگر ) دیدم اینجوری لحنی که نوشتی آقای پروفسور صحبت نکرده بود لطفا امانتداری در مطالبتان را رعایت کنید

اکبر پور این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۲ - ۸:۱۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

متاسفانه تقی خان در قدیم شاید توانست کاری بکند ولی شما باید مسائل خودتان را حل کنید وقضیه اب را هم یزدیها برایتا ن حل کردند پس به فکر شهر تان باشید