بعد مسافت، مکان، تجهیزات و نیروی انسانی مشکل های ایجاد مرکز انتقال خون در بافق

دسته: علمی - پزشکی
۶ دیدگاه
سه شنبه - ۱۵ بهمن ۱۳۹۲

نقی تقوائی، درباره ایجاد مرکز انتقال خون در شهرستان بافق و مباحث مطرح شده در خصوص آلودگی خون بافق، اظهار داشت: اصلا واقعیت اینگونه نیست که بدلیل آلودگی خون در شهرستان بافق خونگیری نمی کنیم.

مدیرکل انتقال خون استان یزد، با بیان این مطلب که خون مردم بافق خوب بوده و مشکلی ندارد، ادامه داد: خواهش دارم رسانه ها به این موضوع بپردازند و این تصور را برای همیشه پاک کنند.

وی با بیان این مطلب که باید بطور کارشناسی این مسئله بررسی شود که چرا در نقاط دور از مرکز استان پایگاه انتقال خون ایجاد نمی گردد، افزود: ما در استان فقط یک مرکز آزمایش خون در شهر یزد داریم و ایجاد یک مرکز دیگر در جاهای دیگر مقرون به صرفه نیست و بدین خاطر مجبوریم در شهر یزد و اطراف آن خونگیری نماییم تا ظرف ساعت و نیم  بدین مرکز انتقال داده شود.

تقوائی بااشاره به محدودیت های فنی، عنوان کرد: تصورکنید بخواهید خونی را در شهرستان های دور مانند بافق، بهاباد، ابرکوه و شهرستان های دور بگیرید و بدین مرکز انتقال دهید بعد از مدتی بسیاری از فاکتورهای قابل برداشت را از دست می دهد.

وی افزود: پس از گذشت 2 تا 3 ساعت از گرفتن خون محدودیت هایی در گرفتن پلاسما، پلاکت و یکسری دیگر آیتم ها ایجاد می شود.

وی با بیان این مطلب که روند فرایندهای انتقال خون تحت نظارت مستقیم و دقیقی است، تصریح کرد: هرکیسه خون برای آزمایش 100 و پنجاه هزارتومان هزینه و بیش از 20 آزمایش بر روی خون انجام تا از سلامتی آن اطمینان حاصل گردد.

وی در بیان نحوه امتیاز بندی برای ایجاد مرکز انتقال خون در یک شهرستان، عنوان کرد: در ایجاد مراکز خونگیری شاخص هایی چون مسافت، جمعیت، وجود بیمارستان، عمل جراحی، تعداد تصادفات و بسیاری دیگر مسایل مورد توجه قرار می گیرید.

مدیرکل انتقال خون استان یزد، بیان کرد: علاوه بر شاخص های ذکر شده در شهرستان بافق اکنون مسایل زیادی پیش روی تحقق این خواسته قرار دارد که تامین مکان، تجهیزات و نداشتن چارت سازمانی و نیروی انسانی برخی از این مشکلات است.

وی خاطرنشان کرد: بطور مثال برای تامین و تجهیز دستگاه های نگهداری خون به حداقل یک میلیارد تومان نیاز است و همچنین ایجاد یک فضا و مکان مناسب نیز از دیگر ضروریات است.

نقی تقوائی،  درباره میزان اهدای خون بانوان اظهارکرد: اهدای خون بانوان در استان از دو و 6 دهم به 3 و نیم درصد که نزدیک به یک درصد افزایش یافته است.

این پزشک، با اشاره به برخی تصورات نادرست درباره اهدای خون در خانم ها، ادامه داد: میزان آلودگی در  بانوان کمتر است ولیکن بدلایل و تصورات مختلف کمتر برای این مهم اقدام می کنند.

مدیرکل انتقال خون استان یزد خاطرنشان کرد: برای حفظ سلامت اهدا کننده های خون ابتدا آزمایش های لازم از داوطلب انجام و پس از اطمینان از صحت و سلامت نسبت به دریافت خون اقدام می گردد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ - ۹:۰۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

دروغ گویست

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ - ۹:۴۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مرد حسابی مجبوری دروغ بگی؟؟؟

محمود این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بگو یید خون نمی خواهیم دیگه این همه صغری وکبری نمی خواهد

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خون نیازتونه اگه سالم بود میبردید

u این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ - ۲:۱۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.بافقی جان. اول بگو چرا اصرار داری که الوده بودن خون بافقیهارا ثابت کنی؟؟؟مسئولین باید مقدمات اهدائ خون را برای بافقیها فراهم نمایند.

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۲ - ۹:۲۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای ریس مگر مجبورید دروغ بگوییدما تا چند سال قبل که یادمان است در هفته یک روز دربیمارستان بافق خونگیری با همین نیرو وتجهیزات انجام می شدولی چه شدکه یک دفعه تعطیل شدوهیچ مسولی پیگیری نکردخدا می داند………