تصور عامه مردم از مالیات بر ارث اشتباه است

دسته: عمومی
یک دیدگاه
سه شنبه - ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۱
رئیس اداره امورمالیاتی بافق در گفتگوی اختصاصی با بافق فردا با بیان این نکته که تصور عامه مردم از مالیات بر ارث اشتباه است، گفت: برخلاف تصور عامه مردم، هشتاد درصد وجوه نقد و سپرده های متوفی در بانکها و موسسه های اعتباری غیربانکی مجاز، از پرداخت مالیات معاف است و همچنین 50 درصد ارزش سهام متوفی در شرکت هایی که سهام آنها در بورس پذیرفته شده باشد و نیز چهل درصد سهم الشرکه یا ارزش سهام در سایر شرکتها و غیره نیز از معافیت برخوردارهستند.
کاظم شهیدزاده ادامه داد: بطور مثال فرد متوفی، اگر دارای 3 فرزند  سالم و بالای هیجده سال و 100 میلیون تومان وجه سپرده باشد(پس از کسر هزینه های کفن و دفن در حد عرف جامعه)، در مرحله اول؛ 80 میلیون تومان(80 درصد) این مبلغ از پرداخت مالیات معاف است و در مرحله دوم؛ از 20 میلیون تومان باقیمانده به ازای هر فرزند نیز مبلغ 3 میلیون تومان معافیت دارد. یعنی از 20 میلیون باقی مانده نیز 9 میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف است و از 11 میلیون باقی مانده ابتدا بین سه نفر وارث تقسیم شده و در صورتیکه سهم الارث هریک از وراث به حدنصاب مالیاتی برسد تا مبلغ 5 میلیون تومان( 50 میلیون ریال) آن 5 درصد مالیات و از 50 میلیون ریال به بالا نسبت به مازاد تا مبلغ 200 میلیون ریال 15 درصد مالیات اخذ می گردد.وی یادآورشد: اگر فرزند محجور، نابالغ یا معلول از کارافتاده باشد این رقم 5 میلیون تومان می شود
وی بیان کرد: مانده سپرده پس از کسر معافیت 80 درصد و همچنین معافیت به تعداد فرزندان متوفی بر اساس جدول ماده 20 قانون مالیات های مستقیم دریافت می گردد.
وی افزود: بستگان درجه یک متوفی شامل؛ پدر و مادر، زن و شوهر، اولاد واولاد اولاد می شوند و همچنین بستگان درجه دو مانند؛ اجداد و برادر و غیره و بستگان درجه سه متوفی نیز مثل؛ عمو و عمه و غیره است.
وی خاطرنشان کرد: البته بر اساس جداول موجود نحوه مالیات بر ارث برای هریک از این طبقات از قوانین مختلفی تبعیت می  کند که علاقه مندان می توانند از اداره مالیات شهرستان جدول مربوط را تهیه کنند.
رئیس اداره امورمالیاتی بافق، یادآورشد: وجوه بازنشستگی و وظیفه، پس اندازخدمت و مزایای پایان خدمت، بازخرید و مرخصی استحقاقی و بیمه های اجتماعی و نیز وجوه پرداختی توسط موسسات بیمه یا بیمه گذار و یا کارفرما از قبیل بیمه عمر، خسارت فوت و همچنین دیه و مانندآنها حسب مورد که یکجا و یا بطور مستمر به ورثه متوفی پرداخت گردد، از جمله موارد معاف از مالیات بر ارث است. وی اضافه کرد: اموال وقف یا نذر یا حبس به شرط تائید سازمان یا موسسه مربوط نیز معاف است.
کاظم شهیدزاده تصریح کرد: بسیاری از شهروندان گرامی بدلیل عدم آشنایی با قوانین مالیاتی بدون دلیل در انجام امور انحصار وراثت تعلل نموده و خود را درگیر مشکلات عدیده ای چون عدم امکان انتقال اسناد رسمی متوفی می نمایند که با توجه به مطالبی که در بالا گفته شد و سایر قوانین معافیت، این موضوع بی مورد است. وی افزود: البته اگر 6 ماه در خصوص انجام امور انحصار وراثت کوتاهی کنند مشمول جریمه پرداخت می شوند.

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۳۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۴ - ۷:۰۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

شخصی که بعد فوت همسر اول با زن دیگر ازدواج کندوبعد 4 ماه فوت کند ایا این زن دوم یک هشتم اموال او را به ارث خواهد برد