کوچ بانوئی از جنس بهار

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی
۳ دیدگاه
دوشنبه - ۲۱ بهمن ۱۳۹۲
hadifattahi
حضرت فطمه معصومه(س) فلسفه شيدايى است و غزل ماندن و بودن،معصومه نگين ايران است كه درقم، شهر اقامه مى درخشد. و معصومه، معصومه است. فاطمه، كريمه اهل بيت، كوثر كوير و قبله همه دل هاى شيفته ولايت، آشناى دور و نزديك و بزرگ و كوچك. زيارتش بهانه نمى خواهد كه حرمش خانه محبان است و حريمش كعبه عاشقان.
درباره گوهر وجودى والاى حضرت فاطمه معصومه (س) همين بس كه در زيارت مأثوره آن حضرت او را دختر امام، خواهر امام،عمه ولى خدا مى خوانيم و در زيارت نامه اش مى خوانيم كه:«اى فاطمه! مرا در بهشت شفاعت كن كه همانا در نزد خدا براى تو منزلتى است بس والا.» و اين فراز از زيارت گوياى شأن و منزلت او در نزد خداست.در فضيلت زيارت او سعدبن سعد مى گويد:از امام رضا(ع) در مورد فاطمه دختر امام موسى كاظم (ع) پرسيدم،فرمودند:
«كسى كه او را زيارت كند،بهشت جاى اوست.»
واز حضرت جوادالائمه(ع)روايت است كه فرمود: هر كس عمه مرا در قم زيارت كند،بهشت جايگاه اوست.
حضرت فاطمه معصومه (س) در روز اول ذيقعده سال ١٧٣ هجرى قمرى در مدينه منوره چشم به جهان گشود . در همان سنين كودكى با مصيبت شهادت پدر گرامى خود که در حبس هارون در شهر بغداد بود مواجه شد. لذا از آن پس تحت مراقبت و تربيت برادر بزرگوارش حضرت على بن موسى الرضا (ع) قرارگرفت.
در سال ٢٠٠ هجرى قمرى در پى اصرار و تهديد مأمون عباسى سفر تبعيد گونه حضرت رضا (ع) به مرو انجام شد و آن حضرت بدون اين كه كسى از بستگان و اهل بيت خود را همراه ببرند راهى خراسان شدند. يك سال بعد از هجرت برادر، حضرت معصومه)س) به شوق ديدار برادر و اداي رسالت زينبي و پيام ولايت به همراه عده اى از برادران و برادرزادگان به طرف خراسان حركت كرد و در هر شهر و محلى مورد استقبال مردم واقع مى شد.
اين جا بود كه آن حضرت نيز همچون عمه بزرگوارشان حضرت زينب(س) پيام مظلوميت و غربت برادر گراميشان را به مردم مؤمن و مسلمان مى رساندند و مخالفت خود و اهلبيت (ع) را با حكومت حيله گر بنى عباس اظهار مى كرد. بدين جهت تا كاروان حضرت به شهر ساوه رسيد عده اى از مخالفان اهلبيت(ع) كه از پشتيبانى مأموران حكومت برخوردار بودند،سر راه را گرفتند و با همراهان حضرت وارد جنگ شدند، در نتيجه تقريباً همه مردان كاروان به شهادت رسيدند، حتى بنابر نقلى حضرت(س) معصومه را نيز مسموم كردند.
به هر حال ، يا بر اثر اندوه و غم زياد از اين ماتم و يا بر اثر مسموميت از زهر جفا، حضرت فاطمه معصوم(س)بيمار شدند و چون ديگر امكان ادامه راه به طرف خراسان نبود قصد شهر قم را نمود. پرسيد: از اين شهر«ساوه» تا «قم» چند فرسنگ است؟ آن چه بود جواب دادند، فرمود: مرا به شهر قم ببريد، زيرا از پدرم شنيدم كه مى فرمود: شهر قم مركز شيعيان ما است.
بزرگان شهر قم وقتى از اين خبر مسرت بخش مطلع شدند به استقبال آن حضرت شتافتندو  حدوداً در روز ٢٣ ربيع الاول سال ٢٠١ هجرى قمرى حضرت وارد شهر مقدس قم شدند. سپس در محلى كه امروز «ميدان مير» ناميده مى شود شتر آن حضرت در جلو در منزل «موسى بن خزرج» زانو زد و افتخار ميزبانى حضرت نصيب او شد. آن بزرگوار به مدت ١٧ روز در اين شهر زندگى كرد و در اين مدت مشغول عبادت و راز و نياز با پروردگار متعال بود.
سرانجام در روز دهم ربيع الثانى و «بنا بر قولى دوازدهم ربع الثانى» سال ٢٠١ هجرى پيش از آن كه ديدگان مباركش به ديدار برادر روشن شود، در ديار غربت و با اندوه فراوان ديده از جهان فروبست و شيعيان را در ماتم خود به سوگ نشاند.و مدفنش در قم سالهاست که زیارتگاه عاشقان ودلباختگان اهل بیت (ع) می باشد
از پربارى حيات 28 ساله حضرت معصومه(س)و اقامت هفده روزه اش در قم همين بس كه به رغم مناسب نبودن موقعيت جغرافيايى اين شهر، حوزه علميه قم بقاى جاودانه يافت و هزاران فرهيخته و دانش پژوه از اين مركز علم فارغ التحصيل شدند. بركت وجود عالمه آل رسول(ص)،حوزه علميه قم را مركزيت داده و با پرتو افشانى خويش آن را به مدينه فاضله اسلامى تبديل نموده است.
«یا فاطمه اشفعی لنا فی الجنه»
گردآوری : محمد هادی فتاحی بافقی

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
ebrahem این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

هادی جان سلام
بانو معصومه بر گردن ما حق زیادی دارد از ت منونم التماس دعا

روح الله این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۲ - ۱:۲۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

هادی جان سلام …
به نقل ازاما: رضاهرکس که به دلایلی نمی تواندبه زیارت امام رضابرودبه زیارت حضرت معصومه برودکه شفیع اودرروزرستاخیزاست…
باتشکر

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۲ - ۲:۰۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

هادی خان خیلی خوب بود تشکر التماس دعا (رنجبر )