اقدامی ماندگار: برگزاری جلسات مشاوره کارکنان شرکت سنگ آهن

دسته: مقالات
۱۱ دیدگاه
جمعه - ۲۵ بهمن ۱۳۹۲

DO3P0551-copy2-228x300

حسین میرزایی، معاون منابع انسانی و امور اجتماعی شرکت سنگ آهن مرکزی، دست به اقدام ماندگاری در این زمینه زد که تا سالها، از وی و اندیشه اش به نیکی یاد خواهد شد و خانواده های بسیاری، گرمی کانون خانواده خود را به یادگار، از این اقدام وی دارند.

باتوجه به شیوه های زندگی مدرن امروزی و مسایل و مشکلات تازه ظهور پیدا کرده عصر حاضر، انسان ها بیشتر در معرض مقابله با ناهنجاری های رفتاری هستند. از طرفی فشارهای کاری، مشکلات اقتصادی، استرس های مختلف، افسردگی ها و معضلات روحی و روانی، همه و همه بر این پیچیدگی ها دامن زده و انسان معاصر را بیش از پیش، به تجزیه و تحلیل شرایط زندگی خود و راهکارهای رفع مشکلات اخلاقی، رفتاری، اجتماعی ، زناشویی و خانوادگی توسط یک متخصص روان و رفتار، نیازمند کرده است.

شاید در گذشته ای نه چندان دور، و حتی هم اینک در برخی از تفکرات متحجر، مراجعه به پزشک روانشناس یا روانکاو و یا حتی مشاور خانواده، بدین معنی است که فرد یا روانی است و یا دیوانه! در صورتیکه امروز، اندیشمندان، به این نتیجه رسیده اند که بدلیل پیچیدگی روابط، افزایش جمعیت، مشکلات اقتصادی ـ اجتماعی، تضاد فرهنگ ها، ارتباطات مجازی و خارج از احساسات انسانی، و بسیاری از عوامل دیگر، فردی که برای بهتر شدن رابطه اش با همسر، فرزند، همکار، همسایه، هم شهری و … به متخصصین رفتاری و روانشناسان و مشاوران خانواده، مراجعه می کند، نه تنها دیوانه نیست، بلکه انسانی عاقل، عملگرا و آینده نگر است. این متخصصین، راهکارهای مناسب را برای سازگاری شخص با شرایط مختلف زندگی و مدیریت استرس به او می آموزند.

با نگاهی به پیرامون خودمان (در شهر بافق) می بینیم که هستند بسیاری از افراد که صرفاً به دلیل عدم آشنایی با نحوه برخورد با شرایط مختلف و افراد گوناگون، یک زندگی، یک عمر و یک انسان را به هدر می دهند. به دلیل سنتی بودن فرهنگ مردم بافق، نبود امکانات فراگیر و در بن بست قرار داشتن این شهر و خصوصاً کم کاری متولیان فرهنگی در این سالها و همچنین روحیه محجوب کویرنشینی ، بسیاری از مشکلات خانوادگی مردم، در فقدان مراکز مشاوره خانواده ، حل نشده باقی می ماند و اکثراً یا عمری را با این مشکلات کنار می آمدند و یا کانون خانواده و یا آینده جوانی را از هم می پاشیدند. وقتی می توان با تغییر نگاه و تغییر رفتار، یک زوج ناسازگار را به زوجی خوشبخت و سازگار تبدیل کرد، آینده فرزندان این زوج و والدین آنها و بسیاری از افراد آن خانواده را نجات خواهیم داد. بحران های روحی و روانی ناشی از عدم آگاهی از نوع رفتار و برخورد با شرایط مختلف  و افراد با فرهنگ ها و اخلاقهای گوناگون، می تواند بسیار مخرب باشد.

خوشبختانه در کشور ما ، امروزه، مشاوره خانواده، هم از بعد تولید متخصصین این رشته و هم مراجعه کنندگان، بسط و گسترش روز افزون یافته و مردم اطلاعات بیشتری در زمینه انواع مشکلات خانوادگی و رفتاری از قبیل: ازدواج، همسرداری، مسایل جنسی، تربیت فرزندان، نحوه برخورد با فرزندان در سنین کودکی، نوجوانی و جوانی، اعتیاد، اموزش و پرورش فرزندان، ارتباط دختر و پسر، معضلات ارتباطی از قبیل اینترنت، موبایل و ماهواره ، برخورد با مشکلات اقتصادی، و … بدست آورده اند و به انجام مشاوره تمایل بیشتری نشان می دهند.

حسین میرزایی، معاون منابع انسانی و امور اجتماعی شرکت سنگ آهن مرکزی، دست به اقدام ماندگاری در این زمینه زد که تا سالها، از وی و اندیشه اش به نیکی یاد خواهد شد و خانواده های بسیاری، گرمی کانون خانواده خود را به یادگار، از این اقدام وی دارند.

روزی جمله ای از وی شنیدم که سالها بود، در روحیه و تفکر هیچ مسئولی در بافق، نیافته و نشنیده بودم :” باید در کنار افزایش سطح کمی زندگی کارکنان شرکت و همشهریان از لحاظ مادی، به ارتقای سطح کیفی زندگی انها از لحاظ نحوه برخورد با شرایط و مشکلات مختلف خانوادگی و رفتاری بپردازیم.” این تفکر باعث شد تا به کمک دکتر حسن زارعی، دکترای مشاور خانواده، که پیش از این نیز تجربه برگزاری چنین جلسات مشاوره ای را در شهر میبد ـ اما نه در این سطح وسیع ـ داشته، دست به اقدام بزرگی بزند : ” برگزاری جلسات مشاوره کارکنان شرکت سنگ آهن مرکزی”.

این جلسات به مدت 6 ماه، به کمترین هزینه، به صورت پله ای، از ازدواج تا تربیت فرزندان و مشکلات جنسی و اعتیاد و … ادامه یافته و آنچنان که از زبان خود وی شنیدم در سال آینده نیز کماکان به قوت خود باقی است. نکته مهم در کنار جلسات عمومی، برگزاری جلسات مشاوره خصوصی در روزهای پنج شنبه و جمعه و همچنین ارتباط دوسویه با سامانه پیام کوتاه و همچنین دانلود سخنرانی ها و ارتباط از طریق سایت مشاوره سنگ آهن است.

شاید بتوان گفت یکی از بزرگترین اقدامات چند سال اخیر، در کنار تمامی طرح های بزرگ و کوچک صنعتی ـ معدنی بافق، ک شاید بیشتر از همه آنها، در بلند مدت بر نوع نگاه و رفتار و سطح زندگی و فرهنگ مردم سختکوش این منطقه تاثیر خواهد گذاشت، همین اقدام بوده است. برای وی و همکارانش که بدون هیچ چشمداشتی، در این کار پیشقدم شده و توانسته نظر بسیاری از خانواده ها را به خود معطوف کند و مورد استقبال و مقبولیت عمومی قرار گیرد، موفقیت آرزومندم.

همچنین امیدوارم با اجرای طرحی که خود پیشنهاد داده و در زمینه آن تحقیق کرده و تلاش نموده تا مقدماتش را فراهم آورد و موافقت های آنرا نیز اخذ کرده، بتواند مشکلات فیزیکی و کمبود جای شرکت کنندگان را مرتفع سازد. بدون شک، تلاش برای خشنودی خلق خدا و نشاندن لبخند رضایت بر لبان خانواده های بی آلایش و پاک بافقی، اجری خواهد داشت به ماندگاری نامش.

سید امین رضوی  (s.amin_razzavi@yahoo.com)


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
دهستاني این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۲ - ۷:۱۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

كمك به مردم چه مادي چه معنوي خود سعادتيست كه نصيب هر كسي نمي شود جناب آقاي ميرزائي خدا به همراتون كاري كه انجام مي دهيد بسيار بزرگه كه قابل مقايسه نيست
فقط فضاي سالن بسيار كمه اگر برنامه اي ريخته شود بهتره است.
موفق باشيد

محقق این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
بنظر می رسد جناب آقای رضوی با داشتن مدرک دانشگاهی که اقتضاء میکند قبل از نگارش مطلبی یا بیان کلامی پیرامون آن مطلب تحقیق نماید در این فقره بدون اطلاعات مکفی قلم زده است . و لذا جهت تنویر افکار عمومی عرض میکنم که شرکت سنگ آهن مرکزی دارای کمیته پژوهشی است که کلیه طرح های پژوهشی قبل از اجراء در آن کمیته مورد کنکاش و بررسی قرار می گیرد و در نهایت با موافقت مدیر عامل محترم شرکت و تخصیص اعتبار اجراء و تعیین یک مدیر پروژه جهت اجراء طرح مصوب از قوه به فعل در خواهد آمد ولذا برگزاری جلسات مشاوره تحت عنوان ” سلسله مباحث مرتبط با بهبود کیفیت زندگی کارکنان شرکت سنگ آهن مرکزی ” بعنوان یک طرح پژوهشی در کمیته با نظر جناب آقای عسکری و تأکید ایشان بر اجراء هر چه بهتر آن مصوب شد و مثل هر طرح پژوهشی دیگر که یک مدیر اجرائی برای آن انتخاب می شود آقای مهندس محمد حسین میرزائی نیز بعنوان مدیر این طرح با توجه به اینکه این مقوله در حوزه منابع انسانی بوده انتخاب شده اند که البته از زحمات ایشان باید تقدیر شود اما شایسته بود آقای رضوی پایه گذاران این طرح ماندگار را هم که در رأس آنها مدیر عامل بی ادعا و تلاشگر شرکت یعنی حاج آقای عسکری بودند را فراموش نمی کردند زیرا این طرح پژوهشی بدون نظر موافق و حتی تأکید ایشان و تخصیص اعتبار اجراء هرگز حتی شروع هم نمی شد چه رسد به ادامه داشتن .
جناب آقای رضوی ! البته من نمیدانم شما دلتان از چه شخصی و از کجا پر است که مدتی است قلم فرسائی می کنید و از محتوای متن های شما فریاد دلخوری بلند است . شما از شرکت سنگ آهن ارتزاق می کنید ، از امکانات شرکت استفاده می کنید و می بینید و نادیده می گیرید و کذا و کذا . نکند خدای نا خواسته با دامن زدن به اینگونه مباحث بدنبال این باشید که وحدت و انسجام موجود را خدشه دار کنید بهر حال گفته اند ” یک ساعت فکر از هفتاد سال عبادت بالاتر است ” و صد البته در این خصوص باید روابط عمومی شرکت پاسخگو باشد و من امیدوارم مدیر روابط عمومی به وظیفه خود عمل و پاسخ مناسب به این موضوع بدهد

هاشم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۲ - ۷:۲۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سيد بابا كشتي ما رو. چند بار گفتيم يه مقاله واسه حقوق بالاي سنگ آهني ها و آثار مخرب ان بر روي مابقي كاركنان شهرستان بنويس . نكنه خودتم حقوق بالائي ميترسي

سید امین رضوی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۲ - ۸:۳۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

از جناب آقای محقق تعجب می کنم که نامش را ننوشته است با اینهمه تعریف و تمجید و دلخوری از نیاوردن نام کمیته پژوهش و مدیرعامل و …. و انتقاد از بنده. ننوشتن نام، خود موضوعی است که کاش رسمش از میان می رفت و دوستان نظراتشان را با نام می نوشتند. آنچه که بنده نوشتم، از گفته های خود آقای میرزایی بود که به واقع آغاز کننده و پیشنهاددهنده این مبحث بوده است و بعد از آن موافقت های اصولی و موافقت های رده بالای سازمان، در درچه دوم است. درست است که اهمیت دارد اما باید این تفکر در مردم ما روشن شود که یک صاحب منصب، به دلیل اینکه چیزی را تصویب کرده یا امضا می کند، ارزش کارش از پیشنهاد دهنده و پیگیری کننده بالاتر نیست. این رسم باید از میان برود که اگر کسی کاری می کند، مدیر مربوطه اش پز و افتخارش را بدهد چرا که موافقت کرده است!!!! آنچه که بنده نوشتم، زحماتی است که آقای میرزایی کشیده و حالا که موفقیت خوبی برای سنگ آهن شده است، همه خود را در آن دخیل می دانند. دوماً بنده مدتهاست که نویسنده ام و فریاد دلخوری ام از کسی یا شخصی بلند نیست و مثل آقای محقق، بدلیل اینکه از امکانات شرکت استفاده و ارتزاق می کنم، چشمم را روی همه چیز نمی بندم تا در ان دنیا هم بتوانم جوابگوی آنچیزی باشم که می نویسم. از نوشتن شما آقای محقق که صفات گوناگون برای مدیران خود ، بکار می برید مشخص است که از چه راهی ارتزاق می کنید نه بنده که حرف حق می زنم!!!!

ماشاالله شمس الدینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
اقدام بسیار ارزنده ولازمی بود که جادارد از کلیه دست اندر کاران خوصوصأ جناب آقای عسکری ودیگرعوامل برگذاری چنین جلسات پرباری تشکر وقدر دانی نمایم با تمام توان ادمه بدهید. خدا قوت

سید امین رضوی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۲ - ۲:۰۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دوست عزیز آقای هاشم، همانند شما هستند برخی دیگر از دوستان که اعتقاد دارند در مورد تاثیر حقوق بالای سنک آهنیها بر دیگر کارکنان شهرستان مقاله بنویسم. البته نمی دانم این اصرار شما و دیگران و استفاده زا لفظ “نکنه می ترسی” بابت چیست؟ بنده گفته ام برای خوش آمد و یا ناخوش آمد کسی قلمی نزده ام و خداوند را شاهد می گیرم که آنچه می نویسم، از سر دلسوزی است. اما هستند افرادی که خیال دیگر می کنند و شاید می خواهند بنده را بهانه ای قرار دهند که حرفی، حدیثی و یا اختلافی را دامن زنند. همینجا به همه دوستان بگویم که با همین چندمقاله، بارها از طرف همکاران، دوستان و مدیران در شرکت سنگ آهن، مورد عنایت! قرار گرفته ام و به قول معروف نه با گفتن آنها دست از نوشتن حرف حسابی و حق برداشته و برمی دارم و نه با این طرز سخنها، شاخ توی جیبم می رود. بنده به هیچ وجه به صورت سفارشی مطلبی نخواهم نوشت. در مورد تاثیر حقوق های بالای سنگ آهن نیز دوستان می توانند، نظر دهند تا به یک جمع بندی برسیم. البته مقاله چشم و همچشمی بنده می تواند به برخی از این تاثیرات اشاره کند.

سید امین رضوی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۲ - ۹:۲۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

دوستان عزیز و خوانندگان عزیز می توانند آرشیو مطالب نوشتاری بنده رو در وبلاگ AMINRAZZAVI.BLOGFA.COM مشاهده کنند. منتظر نظرات صائب شما دوستان هستم تا بتوانیم نوشته های پربارتری را بنویسیم..

جواد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

هاشم جان شما چرا از ایشان توقع داری در باره تاثیر حقوق بالای کارکنان سنگ آهن بر معیشت کارمندان ودیگر اقشار جامعه دارد مطلب بنویسند .ایشون که خودش جزو همون حقوق بگیران هست باید از کسی درخواست کنی که این تفاوت را حس کرده باشه مگر نه هیچ سیری فکر گرسنه نیست
(در هر مغازه کفش فروشی میری نوشته بن کفش سنگ آهن پذیرفه میشود ،در هر مغازه پوشاک میری نوشته بن لباس سنگ آهن پذیرفه میشود
حتی در هر رستورانی رد میشی نوشته بن غذای سنگ آهن پذیرفه میشود)
یکی از تاثیرات آن اینه که ازقضا روزی بنده کارگری را از میدون معلم برای کار سر زمینم بردم وقتی از دست مزدش سئوال کردم تقریبا 2 برابر حقوق روزانه من بود که با اعتماد به نفس بالایی گفت 40 تومن و وقتی اعتراض کردم گفت شما توی معدن چند میلیون حقوق داری این که چیزی نیست (البته فکر نمیکرد که من کارمند باشم)
همه چیز توی بافق گرونتره به خاطر حقوق سنگ آهنه اونوقت اکثرشون از یزد خرید میکنند

محمود این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب آقای رضوی عزیز خود شما نویسنده قهاری هستی و نیازی به کمک نداری ولی حالا:
دوستی را میشناسم که دیپلم است و تبدیل وضعیت سنگ آهن ، و از قضا پدر خانمش لیسانس و رئیس یه اداره و نزدیک بازنشستگی ولی حقوقش از دامادش کمتره ، حالا خداوکیلی انگیزه ای برای کار براش میمونه
هیچ کارآفرینی تو بافق نمیشه چون جونها فقط دنبال کار توسنگ آهنند .
هیچکس درست دنبال درس نمیره چون هم منتظر ورود به سنگ اهنند
هم چی تو بافق گرونه چون قدرت خرید سنگ اهنی ها بالا است
اکثر کارگاه های بافق ورشکستند. چون کسی براشون کار نمیکنه و همه منتظر سنگ آهنند .
بچه ها ی غیر سنگ آهنی سرخورده میشن چون باباشون نمیتونه همه اون چیزایی که سنگ آهنی ها داران براشون فراهم کنه .
همسر غیر سنگ آهنی ها فقط حسرت دارن چون شوهراشون نمیتواند مثل سنگ آهنی ها خرج کنه .
و و و

خوسفی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای دکتر حسین میرزایی اگر می خواست کار ماندگاری کند پیگیری می کرد از جون مایه می گذاشت و یک بیمارستانی مجهز برای شرکت می ساختند نه این درمانگاه معذرت می خوام زپرتی! داشتن یک بیمارستان برای شرکتی که بیش از 4 هزار پرسنل جذب شده دارد واجب است. الان این هتل ساخته شد خوب یا بد به هر حال میلیاردها تومان دادند و تمام شد و چند تا مدیرعامل هم امدند و رفتند. الان به فکر ساخت بیمارستان باشند چگونه است که توی تهران و شهرهای دیگر سپاه بیمارستان دارد ارتش دارد شرکت نفت دارد تامین اجتماعی دارد اما شرکت سنگ اهن نباید داشته باشد. هی جیب پزشکهای یزد و بیمارستان مرتاض و اینا پر بشه. بابا دستخوش!…ت.

سعيد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۲ - ۵:۰۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خدمت محقق سلام
حالا چرا ناراحت مي شوي اصل نفس كار بوده كه خدا مزد زحمتهاي آقاي ميرزايي را مي دهد شما هم برويد طرحهايتان را اجرا كنيد!!!!
خداوكيلي تا حالا چه كار مثبتي از شما ” محقق” انجام شده بگوئيد ما هم بدانيم.
جناب رضوي شما هم خسته نباشيد من كه به نوبه خودم مي خواستم تشكري از باني آن داشته باشم
قابل توجه محقق”””””

پيامبر صلى‏ الله‏ عليه ‏و ‏آله:

مَن قالَ: اِنّى خَيرُ النّاسِ فَهُوَ مِن شَرِّ النّاسِ وَ مَن قالَ: اِنّى فِى الجَنَّةِ فَهُوَ فِى النّارِ؛

هر كس بگويد: من از همه مردم بهترم، او بدترين مردم است و هر كس بگويد: من بهشتى هستم، او جهنمى است.