علل عدم توسعه و پیشرفت بافق۱

دسته: مقالات
۹ دیدگاه
سه شنبه - ۲۹ بهمن ۱۳۹۲

سید-حسین-ضیایی-100x100
عدم پیشرفت و توسعه همه جانبه بافق موضوعی است که از دیرباز بر زبان تمامی مردم و نخبگان این دیار بوده و هست. بافق به عنوان شهری معدنی و ثروتمند چرا نتوانسته در گذر زمان پیشرفتی متناسب داشته باشد. در اینجا دلایل متفاوتی را می توان بر شمرد و به نظری جامع و کاربردی رسید.
عدم وجود جامعه مدنی قدرتمند
برخی بر این باورند که عدم وجود جامعه مدنی قدرتمند و گپ زیاد میان مردم و مسولین علت عقب ماندگی شهر شده است. عدم حضور احزاب و جمعیت های رسمی و فعال برای پیگیری خواسته ها و انتقال مواضع طرفین سبب دوری هرچه بیشتر مردم از مسولین شده و در این فاصله ایجاد شده مافیاها و لابی هایی تشکیل شده که برای تامین منافع خود تلاش می کنند وهمچو احزاب و گروه ها هیچ نظارتی بر مجریان ندارند. تشکیل مافیاها باعث زد و بند  های پشت پرده و عدم توجه به خواسته ها شده است.
عدم حضور فعال رسانه ها
در جوامع مدرن رسانه را ذیل جامعه مدنی تعریف می کنند اما برخی معتقدند در جامعه هایی که در حال گذار از سنت به مدرنیته هستند رسانه هویتی مستقل در ارتباط میان جامعه و قدرت سیاسی است. در شهر به دلیل وجود باندها و مافیاها, رسانه ها نیز از آبشخور همین ها نغذیه کرده و موجب می شود تا به جای رابط بودن میان مردم و مسولین و نظارت مستمر بر قدرت سیاسی تنها آلت دست باندها باشند و بر اساس نگاه و منافع آن ها عمل نمایند.
بی توجهی به الیت ها
در جامعه اگر الیت ها به گوشه ای رانده شوند و به آن ها بی توجهی شود قدرت سیاسی به دست کسانی می افتد که از لحاظ نخبگی بهره کمی برده اند و این مهم سبب دور شدن جامعه شهری از مهارت و تخصص کافی برای توسعه می شود. در صورت برخورد صحیح با نخبگان و جذب آن ها می توان با استفاده از مهارت نخبگان شهر را به سوی توسعه و پیشبرد همه جانبه برد.
نگاه تک بعدی به توسعه
از دیگر عواملی که موجب عدم توسعه در بافق شده است نگاه تک بعدی به این مسأله بود به طوری که برخی پیشرفت را تنها در پیشرفت صنعتی می بینند و برخی در توسعه اقتصادی حال آنکه برای موفقیت در این زمینه باید به یک توسعه همه جانبه دست زد. باید قبول کرد توسعه فرهنگی و توسعه شهرسازی و عمرانی نیز به اندازه توسعه صنعتی مهم بوده و هریک تکه ای از پازل پیشرفت شهری است. عدم توجه به این مسأله موجب رشد نامتوازن و ایجاد مشکلات فرهنگی و سیاسی زیادی خواهد شد.
تصلب و عدم اعتقاد به پلورالیزم سیاسی
تصلب سیاسی در قدرت سیاسی موجب شده تا با روی کار آمدن فکر و باند سیاسی خاص تمامی منتقدان و نخبگان گروه های دسگر با داس درو می شوند و این سبب می شود تا نیروی تخصصی عظیمی از شهر سوخته و به هدر رود. همچنین به وسیله این نگرش نیرو های سیاسی در پی حذف یکدیگرند که این درگیری های پشت پرده توان و تخصص ها برای پیشرفت شهر را به هدر می دهد.
گذار از سنت به مدرنیته
جامعه شهری بافق در حال گذر از فضای سنتی به فضای مدرن است و این,سبب شده تا تعارض های زیاد فرهنگی, سیاسی, اقتصادی و … به وجود آید. با توجه به تبدیل جایگزینی طبقه سنتی مذهبی توسط طبقه متوسط شهری فرهنگ و اقتصاد شهری در حال تغییر بوده و این تغییر اگر به درستی مدیریت نشود باعث سقوط بنیان های جامعه می شود. این گذار و ایجاد نگاه های مدرن شاید سبب ایجاد پیشرفت هایی شود اما این توسعه از جنس موج اول است که ده ها سال است که در غرب نیز شکست خورده است. البته برخی این گذار را مقدمه لازمی برای پیشرفت می دانند
عدم برنامه ریزی برای پیشرفت با توجه به ویژگی های بومی
عدم وجود آینده نگری و مشغولیت به مسایل موجود و پیش پا افتاده سبب شده تا قدرت سیاسی و نخبگان از برنامه ریزی برای پیشرفت همه جانبه و متوازن با نگاهی به آینده و بر اساس مسایل بومی غافل بمانند. این غفلت علت های مختلفی از جمله مشغولیت های سیاسی و باندبازی دارد. که حتی مسولین شهری را وا میدارد تا برای مدت کوتاهی مسولیت سرمایه های شهری را بر باد دهند از جمله عوارض, خام فروشی و …. .

سید محمد حسین ضیائی بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
تنها این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۲ - ۱:۲۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای ضیایی از نگاه علمی و دقیقتون همچنین دلسزی برای شهر متشکریم

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۲ - ۲:۰۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام یکیش …… شما

محمد رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۲ - ۸:۱۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام علی
یکی هم که علمی بحث میکنه اینجوری میزنینش
شما مصداق همون هایید که به خاطر تهدید منافعتون نخبگان رو خونه نشین میکنین

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر دنبال قوم بنی اسرائیل چدید می گردید همون …. هستند.با تشکر

علی رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۲:۲۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بنده برخلاف شما اعتقاد دارم وجود این احزاب بود که این وضعیت را بوجود آورده و تا جایی که به قول یکی از دوستان بعضی از حزبی های باقق از مرکز و روسای اصلی در تهران هم متعصب ترند!

معین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۲ - ۸:۵۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

رسانه های وابسته به مافقا ها رو جالب اومدی
عسکری هم چند تاشو خریده

سید امین رضوی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۹:۱۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

نویسنده محترم به خوبی بر برخی از دلایل اشاره کرده است. نکته جالب اینه در هشت سال گذشته، این نکته ها به خوبی مشاهده شده و ملموس بوده است. اما اکنون که دولت تدبیر و امید بر حاکمیت عقلانبت تاکید می کند، منتظریم تا حضور رسانه ها ريال بی توجهی به نخبگان و تصلب سیاسی که در این روزگار، پس از هشت سال بسیار به چشم می خورد، مرتفع شود و البته با حضور نخبگان و جوانان با ارزش فارغ از گرایش سیاسی، هر سه را حل کند که این هر سه زمینه رشد همه جانبه را فراهم می کند. البته صرف جوان بودن و در یک ستاد رئیس جمهور فعال بودن، زمینه نخبگی را فراهم نمی کند بلکه به تصلب سیاسی دامن می زند در جهت حذف مخالف. باید صبر کرد و دید.

رنجبر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ایمیلتون را بگذارید

ضیایی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۷:۰۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه