پرداخت بدهی های ایمیدرو با واگذاری

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۹ بهمن ۱۳۹۲

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، “مهدی کرباسیان”درحاشیه امضای تفاهم نامه قرارداد مشارکت ایمیدرو و شرکت فولادگستر غدیر در طرح فولاد تبریز درگفت و گو با اکونیوز،در خصوص میزان بدهی ایمیدرو به پیمانکاران افزود:  ایمیدرو مانند همه شرکت ها و سازمان ها بدهی هایی دارد و ما برای پرداخت بدهی های خود طرح هایی را برای واگذاری داریم که در آینده انجام خواهد شد.
وی درمورد اینکه برای قیمت گذاری سنگ آهن در بورس مشکلات بسیاری وجود دارد و برنامه ایمیدرو برای شفاف سازی در خرید و فروش سنگ های معدنی گفت: برای شفاف سازی در فروش سنگ آهن و هم چنین فروش سنگ های معدنی باید خود وزیر صنعت اطلاع رسانی کند.
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در ادامه افزود: ایجاد 8 طرح فولادی به ظرفیت 800 هزار تن، تنها در مورد یکی از طرح‌ها موفق بود و 7 طرح در مالکیت ایمیدرو قرار داشت و از شهریور تا به حال توانستیم قراردادهای جدیدی را با تامین کنندگان منابع مالی نهایی کنیم.
وی تصریح کرد: تا به امروز برای 2 طرح از 8 طرح فولادی گشایش ال سی صورت گرفته و 4 طرح به دلیل مشکلات در بانک‌های عامل هنوز عملیاتی نشده است. کرباسیان در ادامه از برگزاری جلسه خود با رئیس کل بانک مرکزی و مدیرعامل بانک صنعت، معدن و تجارت خبر داد و اظهار داشت: در این جلسه، توافق شد تا مشکلات این 4 طرح حل شده و در مسیر گشایش اعتبار قرار گیرند.
وی اظهار داشت: فراخوانی از سوی ایمیدرو منتشر شده است که در راستای آن، گروه سرمایه گذاری غدیر 65 درصد مالکیت طرح فولاد نیریز را به عهده گرفته و 35 درصد مالکیت آن دراختیار ایمیدرو قرار دارد.
به گفته کرباسیان، تا چند روز آتی اعتبار فولاد نیریز باز خواهد شد که امید می رود ظرف 36 ماه به بهره برداری رسد.
مدیرعامل ایمیدرو ادامه داد: یکی دیگر از سیاست‌های این سازمان توسعه ای اعلام فراخوان برای سایر طرح‌های سرمایه گذاری است که یکی از این طرح‌ها، ایجاد و احداث نیروگاه 500 مگاواتی در منطقه ویژه خلیج فارس است که بارها در دولت گذشته به فراخوان رفته بود اما مشتری نداشت.
وی ادامه داد: بعد از اعلام فراخوان در دولت جدید ، 16 شرکت درخواست حضور در اجرای این پروژه را داشتند که پس از بررسی کمیته فنی بازرگانی و مالی ایمیدرو، شرکت انرژی غدیر برنده طرح شد که قرار است 500 مگاوات برق را در چرخه قرار دهد.
به گفته کرباسیان، برخی واحدهای منطقه همچون هرمزال و آلومینیوم المهدی با کمبود برق مواجه هستند که امیدواریم با سرمایه گذاری شرکت غدیر، این مشکل برطرف شود، ضمن اینکه پیش بینی می شود تا 5 سال آینده با توجه به سرمایه گذاری‌های جدید صنعتی در این منطقه نیاز به برق افزایش یابد که تقاضا داریم طرح توسعه ای این نیروگاه نیز اجرایی شود.
کرباسیان ادامه داد: قیمت سنگ آهن در طرح فولادی نیریز براساس سیاست‌های دولت تعیین خواهد شد چرا که مطابق با این قرارداد ایمیدرو پس از تکمیل و راه اندازی طرح متعهد به تامین سنگ آهن مورد نیاز کارخانه به مدت 20 سال به قیمت روز و به هزینه مشارکت به میزان قدرالسهم طرفین است.
وی افزود: پیش بینی ما این است که سرمایه گذاری طرح نیزیز بالای هزار میلیارد تومان باشد که طرف ایرانی 420 میلیارد تومان و فاینانسور مابقی را تعیین خواهد کرد.
به گفته مدیرعامل ایمیدرو، ظرفیت فولاد نیریز 800 هزار تن است که قابلیت افزایش تا یک میلیون تن را نیز دارد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۴
برچسب ها: