بیایید نه یک نهال بلکه یک جنگل درخت بکاریم

دسته: محیط زیست، منابع طبیعی، گردشگری , مقالات
۶ دیدگاه
یکشنبه - ۴ اسفند ۱۳۹۲

IMG_1491

و اسفند از راه رسید و سپندوار روزگار می خواهد از این رو به آن رو شود . هر ماهی بوی خود را دارد و رنگی نیز بخصوص و قرار است اسفند امسال بافق رنگ و بوی طبیعتی بگیرد از جنس یک نوع جشن.

به یمن بارش باران و برف پس از سالها ،زمین آبستن روئیدنی شده سبزفام و قرار است جوانه ها بر کوه و دشت لباسی بگسترند مخملین و بهاری را نوید دهند با طراوتی از جنس تَرسالی.

شنیده ام مردان حافظ طبیعت که امروز به نام منابع طبیعی می شناسیمشان می خواهند در هفته از ایام اسفندماه که به نامشان زینت یافته ،شادی پاسداشت منظره های بکر را با تدابیری مثال زدنی بین مردم تقسیم کنند آن هم با شریک کردنشان در منابع طبیعی.

و برای این سهیم شدن دست به خلاقیتی زده اند از جنس علم و هنر در قالب مسابقات علمی،فرهنگی – هنری و بی محدودیت سن و جنس از همه اقشار شهر خواسته اند با موضوع طبیعت و منابع طبیعی دست و پنجه ای نرم کنند ماندگار و دوست داشتنی.

هرچند از دوستی مردم شهرم با منابع طبیعی بی اطلاع نیستم و مردم شهر کویری ام خوب می دانند بی پوشش طبیعت ،کویر برهوتی است غیر قابل سکون اما پیشنهاد می کنم حالا که این اداره آمده و بابی بزرگتر گشوده برای مشارکت همگانی و دری باز کرده برای رفت و آمد و آشتی!!بیایید دستان پرمحبت آنها که می خواهند نام بافق را با داشته هایش از جنس طبیعت در زمانی که همه شهرها می خواهند در یک روز و فقط با کاشتن نهالی بگذرانند با ارائه آثار درخواستی که ریشه در نهاد بافقی ها دارد و کسب رتبه هایش را به کرات دیده ایم به گرمی بفشریم و به بهره برندگان از این منابع طبیعی خصوصا مجموعه های بهره بردار از معادن نیز پیشنهاد می کنم حالا که مجبورید ثروتهای طبیعی شهر را با این شتاب و گاه تخریب مناظر زیست محیطی مورد استفاده قرار دهید حداقل یادتان باشد برای جبران خسارتی که مسلما جبران ناپذیر است در این ایام نه یک نهال بلکه یک جنگل درخت بکارید و آن هم نه کاشتن بلکه داشتن.چرا که بسیارند آنها که نهالی می کارند اما اندکند کسانی که تا درخت شدن یاری اش می کنند.

محمد علی قاسم زاده


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
ماشاالله شمس الدینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام جناب آقای قاسمزاده
اگر هر ایرانی به وسع وتوان خود بتونه حتی یه نهال بکاره میدونید چی میشه؟ گلستانی از درختان رنگارنگ. و ایکاش حتی حس طبیعت دوستی در همه ما بیشتر میشد تا شاهد قطع بی رویه درختان نباشیم باور بفرمایید آدم از دیدن کارهای ناشایست و بی انصافی بعضی از مسافران و طبیعت گردان ناراحت میشه کلی طول کشیده تا یه درخت خود رو در بیابان و کوهای کم آب منطقه بافق به ثمر بنشینه حالا یه عده که برای تفریح به طبیعت سفر کردند برای روشن نمودن آتش شاخ وبرگ سبز درختان جنگلی رو میشکنن و حتی برای هفته های بعد هم ذخیره میکنن آخه وجدان هم خوب چیزیه . بیایید ما هم جزو دوستداران محیط زیست باشیم وبا طبیعت مهربان باشیم تا طبیعت نیز با ما مهربان باشد.

عماد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب شمس الدینی امیدوارم همیشه مثبت باشید و خدای ناکرده دچار تضاد حرف و عمل نشوید که جامعه شهری بافق کوچک است و همگان زیر ذره بین مردم

منصور این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

1- شروعی ناهمگن 2- قراری تخیلی 3- این اداره !!!؟؟؟ 4- تا درخت شدن ؟ بعد چی ؟

جوان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۹:۴۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

کاشت درخت در کویر بسیار ارزشمند است ولی ارزشمندتر از آن داشت آن است و رسیدگی به درختی که مینشانیم ونهالی ارزشمند تر از درخت داریم که کاشته شده است ولی داشت آن را فراموش کرده ایم آری ما سال پیش در لیگ یک تیم داشتیم با آن همه آیه و حدیث که نیاید آمد و نرود که رفت و قرار بر آن شد که روی سرمایه های خود سرمایه گذاری کنیم و مدارس فوتبال و تیمهای نوجوانان و جوانان و … و مربی با کلاس و بسیار خوب ، یه مدرس و تیم ما کاشته شد حالا موقع برداشت است ما که داشتیم میلیاردی برای یه تیم لیگ یک ، یک ساله سرمایه کنیم چرا حالا که به کودکان خود ما رسیده نمیتوانیم بعد از شش ماه لباس منظم برای تیم در نظر بگیریم و حتی یه تورنمنت چهار جانبه زیر ۱۲ سال که آقای خطیب برنامه آن را ارائه کرده اند قبول نمی شود شاید فرزندان هیئت مدیره داخل تیم نیست وگرنه که تا آنجایی که من اطلاع دارم آقای عسکری با سرمایه گذاری برای کودکان موافق بوده اند گفتم این موارد ذکر شود تا شاید امسال درختی تازه کاشته شود و رسیدگی به آن هم در اولویت قرار گیرد امیدوارم مدیران دید خود را عوض کنند

ماشاالله شمس الدینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۹:۴۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
جناب آقای عماد عزیز
از راهنمایی شما کمال تشکر رادارم وباید به عرض حضرت عالی برسانم اینجانب ازدوستداران محیط زیست میباشم و به این کارم هم افتخار مینمایم ودرمواقع کوهنوردی با همکاران اولین توصیه من حفظ منابع طبیعی وخدادادیست.
یاحق

حسین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۲:۰۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

در روستای صادق اباد بزی شش قلو زایید ولی نبود امکانات مادر و بچهاش مردن