بومی یا غیر بومی؟ مسئله این است

دسته: سیاسی , مقالات
۱۸ دیدگاه
سه شنبه - ۶ اسفند ۱۳۹۲

porfala

آنچنان که بعد از تغییر دولت احمدی نژاد انتظار می رفت، بالاخره زمزمه های تغییر و تحول سیاسی ناشی از رخداد مردم خواهانه 24 خرداد 92 به بافق هم رسیده است. اگرچه برخی بر این باورند که تغییرات زیاد و دامنه دار، ثبات اداری و سیستم تصمیم گیری را با مشکل مواجه می کند، اما بی شک یکی از محاسن عمده نظام مردم سالار، همین چرخش نخبگان است.

اکنون در بافق سوال اصلی و نگرانی مهم این است که کارگزاران دولت تدبیر و امید، می خواهند سکان سیاسی شهر را به دست چه کسی بسپارند. البته اکثر مردم این را پذیرا هستند که نماینده دولت در شهر باید دارای تفکر و منش هماهنگ و مطابق با رئیس جمهور باشد ولی آنچه برای بافقی ها از این امر مهمتر است اینکه فرماندار دولت، بافقی است یا غیر بافقی؟ مسئله برای آنها این است.

بافق، از سال 1347 فرماندار داشته است.( به این نکته هم دقیق شوید که برخی از شهرهای دیگر استان یزد، بیست سال بعد از این تاریخ، صاحب فرمانداری شده اند) اولین فرماندار بومی در دولت آقای هاشمی رفسنجانی برای بافق برگزیده شده است. یعنی سال 1372. بعد از 25 سال. و از سال 1372 تا 1391 همه ی فرمانداران بافق بومی همین منطقه بوده اند تا در اواخر دوره احمدی نژاد، استاندار دولت عدالت محور، این رویه را بهم زد _ همچنان که خیلی از امور دیگر را نیز بهم ریخت _ و با نصب فرمانداری غیربومی، سنگ بنایی کج گذاشت.

حالا که همه ی آدمهایی که آنچنان می گفتند و آنگونه عمل می کردند،با رای مردم، رفته اند تغییر آن راه و رویه؛ طبیعی ترین انتظار مردم است.

اما چرا بافقی ها می خواهند مسولانشان از بین خودشان انتخاب شوند؟ چرا امروزه برای بافقی ها داشتن مسئول بومی، حیثیتی شده است؟ چرا در اردیبهشت 90 بدلیل انتصاب یک مدیر غیربومی، ناچار به اعتراض عمومی و فریاد خیابانی شدند؟ که شد آنچه نباید می شد و با بی تدبیری مسئولان وقت دولتی، هم به مردم بافق و هم به حاکمیت کشور، ظلم شد و برای اولین بار در تاریخ این شهر مدیری مجبور شد فقط بعد از چهار روز از سمت خود استعفا نماید؟

بافقی ها اکنون یقین دارند که آنقدر توانا و برومند شده اند و نیروهای توانمند دارند که نه تنها شهر بافق بلکه استان یزد هم می تواند در سایه آنها رشد نموده و بالنده تر شود. برای بافقی ها قابل قبول نیست که کارمندان معمولی و بعضاً دون پایه از سایر شهرها، به مقامی شامخ در این شهر برسند. وگرنه کیست که مثلاً از حضور فلان وزیر سابق یا شهردار پایتخت یا فلان نماینده سابق یا استاندار گذشته، به عنوان فرماندار بافق ناخشنود شود. حرف حساب ما این است که آنچه می خواهند به عنوان تحفه به بافق ارزانی کنند، خود دهها درجه بهترش را داریم. عاقلانه نیست، کسی زیره به کرمان برد و خرما به بافق بیاورد.

بافق اکنون جزء سه شهر عمده و زرخیز و اقتصادی استان یزد است. سپردن کلید این شهر، دست فردی که به احوال این شهر و مردمانش و جریانات سیاسی و محلی این شهر آگاه نباشد، خبط بزرگی است.

گلایه و بغض بزرگ و دل چرکینی مردم بافق از مسئولان سابق استان یزد این است که چرا همواره با نگاه نادقیق و نسنجیده خود، اجازه بروز و ظهور استعداد این مردم را ندادند؟ همیشه این خطر بزرگ را به دست اندرکارن گذشته استان گوشزد کرده ام که در خاطر مردم این شهر، خاطره خوبی از شما نیست. یکی از عمده دلایلش هم انتصاب های نپخته بوده است که چاه بی اعتمادی را عمیق کرده و در صورت تداوم مشکل ساز خواهد شد.

مدیران غیربومی هرچند هم که کارا باشند، اما بپذیرید که سرنوشتشان با مردم آن دیار گره نخورده است. کسی که همسر و فرزندان و همه ی بستگان و دلبستگی هایش در شهری دیگر است چگونه می تواند از مشکلات مردم آن شهر آگاه شود. زندگی و زیستن و همراهی با اشک ها و لبخندهای یک مردم است که می تواند شما را علاوه بر ” کارا ” بودن به ” دلسوزی ” و بالاتر از آن به ” دلجوشی ” برای آن مردم وادار سازد. البته مسئولان شعارهای زیاد و بیهوده بسیار می دهند و خیلی ادعا می کنند که با تمام وجودشان درد و رنج مردم مرا  لمس می کنند اما این بین خودمان بماند که … خودی بهتر از … غریبه است.

محمد علی پورفلاح


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۸۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

چرا اطلاع رسانی را گسترده تر از سایت نمی کنید مردم تفاوت بومی و غیر بومی را در مدیریت سنگ آهن و فرمانداری بدانند که کس نخار پشت من جز ناخن انگشت من

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اگه میخوان مثه اردیبهشت 90 نشه بومی بزارن

حسین رنجبربافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای پور فلاح حرف دل مردم را زدی.اگه دولت تدبیر و امید هم به خواسته های مردم توجهی نکند این دولت با دولت عدالت محور احمدی نژاد تفاوتی ندارد.خواهیم دید چی می شود.

نگران این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب نویسنده معزز : اولا تشکر ویژه دارم از سلوک و مطلب سنجیده و بجایتان . دوما امیدوارم اگر مدیری بومی انتخاب شد از نوع بله قربان گو نباشد . سوما فرماندار آینده باید از پشتوانه محکم مردمی برخوردار باشد . چهارما امیدوارم نوشته ای در خصوص وضعیت زندگی مردم بافق در چند سال آینده تهیه کنید که فقرا و تهیدستان آن از جمع فرهنگیان و کارمندان و کلیه شاغلین غیر سنگ آهنی می باشند

جاده خاکی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

احسنت آقای پورفلاح خیلی قشنگ و منطقی بود

فرزاد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ما بافقيها غريبه پرستيم مي ايد و ميبينيد چگونه مسئولان ما همان روز اول با فرماندار جديد دست بيعت داده و از او حمايت ميكنند و پشت سر هم ميگويند بايد بومي ميشد . انهايي كه روز اول براي خوشامد گويي ميروند را بشناسيد تا بعدا …. اگر مسولين روز اول در جلسه توديع و معارفه و بعدا خوشامدگويي شركت نكنند ان وقت معلوم ميشود بافق را دوست دارند يا بيشتر مقامشان را.خودمان را گول نزنيم از ماست كه برماست.

مجید شاهی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۱:۵۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای پورفلاح عزیز همه در اینکه باید فرماندار بافق بومی باشد شکی نیست اما در چند سال گدشته فرماندران بومی بخصوص ح ن در حق بافق خدمت نکردند واز پرورش مدیران بومی جلوگیری کردند که خودشان سکاندار باشند وانهایی که امروز راه افتادند وفریاد فرماندار بومی را میزنند از یک گروه خاص خط میگیرن ودنبال تفکرات محله گرایی هستند ..محمد علی جان باید دقت کرد ودر افکار وخواست انها تردید کرد …همه دوست میداریم شهرمان اباد بشه اما نه به هرقیمتی .باتشکیل جلسات شبانه وبه بهانه بافقی بودن دنبال افکاری باشیم که مردم در خرداد 92 به ان جواب رد دادند یقینا دکتر طالبی که خود فردی متخصص وکارشناس در این زمینه هستند مصالح شهر را بهتر از ما مد نظردارند.

قلندر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۲:۲۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

گفت صبر کنید دولت تدبیر آید
گفتم چه ثمر؟
گفت دولت فکر و کار و خدمت آید
گفتم چه شود؟
گفت وضع فقیران همه بهبود آید
گفتم عجب است .
گفت جاده دوبانده ، گاز به زودی آید
گفتم نکند کیسه تازه دوختند؟
گفت والله نه چنین، بهتر از اینها آید
گفتم آخر پاییز باید!
گفتا بشود آن چه بگویم باید
گفتم به خودم هست قلندر بیدار

dgvc این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۳:۴۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بابا این مجید شاهی چرا هی میگه دکتر طالبی صلاح مارو میدونه/// بنادک سادات چی شد؟

محمذ رصد گر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۵:۵۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای مجید شاهی نکنه با این آقایی که قراره بیاد دم خوری

مهندس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای شاهی سلام
فکر میکنم مردم با فرهنگ بافق در مسئله انتخاب فرماندار که میتواند برای کل منطقه شهرمان حائز اهمیت باشد محله گرائی را کنار گذاشته اند وبا مطرح کردن این موضوع از طرف شما که من نیز مطمئنم از نظر شما نیز امر بسیار سطحی میباشد کل مسئله که انتخاب نیروی بومی لایق می باشد به حاشیه برده میشود

بیطرف این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۶:۴۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای پورفلاح مطلب جالبی نوشتی بافق نیازمند مدیربافقیست مردم بایدهمت کنند تافرمانداربومی انتخاب شود

محمود این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۹:۲۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای شاهی اگر ما نتوانیم در باره شهر خود تصمیم بگیریم دیگران هم نخواهند توانست از شما بعید است بیان این نکات مسلما مردم هر شهری می خواهند مسئولین بومی داشته باشند واین نظر اکثر مردم است نه جناح خاصی البته عقیده مردم این است که فرماندار بومی باشد ،توانا هم باشد

محمد رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام .فرمانداران دوران احمدی نژاد به غیر از آقای خاوری همه بومی بودند ودر این دوران برای بافق کارهای خوبی انجام گرفت.آقای خاوری هم خداییش با مسئولین بافق برای آبادانی بافق گام وقدم برمی داردوبافق را دوست می دارد ومسئولین استان او را حمایت می کنند،خاوری انسان با تقوایی است .شما سعی کنیدپس از ایشان فرمانداری بیاورید که باب طبعتان باشد وبومی باشد .

اصغر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

موقعي كه ما فرماندار و معاونش (رضا فلاح ) و بخشدار(فتاحي )را از
قبل تعيين ميكنيم مسلما عده اي هم زيرابشان را ميزنند. بايد چند نفر از چند جناح را انتخاب كرد و به استانداري معرفي كرد تا انها تصميم بگيرند

عدالت جو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۳:۴۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
اقای پور فلاح ضمن تشکر از متن زیباتون میخواستم عرض کنم در کارخانجات تعمیرات لکوموتیو بافق سکان به دست غیر بومیان افتاده است و متاسفانه این موضوع به رغم وجود نیروهای بومی دارای صلاحیت همچنان ادامه دارد

رنجبر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۳:۴۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام و عرض ادب و احترام خدمت دوست گرامی آقای پور فلاح
متاسفانه عدم وجود هماهنگی لازم باعث شده که در این خصوص نیز مشکل داشته باشیم

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۱:۴۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای شاهی افرادسودجویی مثل شما نمی گذارندشهرآبادشودمردم بافق چندسالی است بارفتن شما از بافق احساس راحتی می کننددوباره احساس می شه داری دخالت می کنی نکنکه با اونآقا همکاسه هستی