تلاش کنیم تا باورها و اندیشه هامون نو شود

دسته: عمومی
یک دیدگاه
جمعه - ۹ اسفند ۱۳۹۲
78
بهاری دیگر در سرزمین کهن ما با طراوت فراوان آغاز می گردد. بهار پیام های زیبا و روحنوازی را برای ما به ارمغان می آورد .بحران اقتصادی در جهان و هیاهوی آن موضوع بحثهای سیاستمداران و اقتصاد دانان است .و بهار فارغ از اینکه این بحران جهانی به کشور ما گزندی خواهد زد یا نه و چه زمان اثر گذار است می اید و تازگی را با خود بهمراه می آورد .با نزدیک شدن به عید نوروز و پایان سال، مردم خود را جهت استقبال از سال جدید آماده می نمایند. خانه تکانی ها آغاز شده و خرید لباسهای تازه و نو هر چند به رونق سالهای گذشته نیست ،مردم را به بازار و خیابانها کشانده است و حتی طبیعت از خواب زمستانی که خوشبختانه یا متاسفانه امسال زمستانی خوب و عالی و پر از برف و بارون و همراه با خسارتها بود ، بیدار شده و پرندگان بی خبر از بالا و پایین های اقتصادی و سیاسی و فارغ از هیاهوهای فرهنگی با نغمه خوانی نوید نوروز را می دهند.
عید نوروز، روز نو شدن، روز تولد دوباره طبیعت، تحول احوال انسانها و روزی که شادی و تازگی در همه جای طبیعت نمایان است. عید نوروز با دعای تحول آغاز می شود، نوروز یا روز نو و جدید نماد تحول، سازندگی، حرکت و پویایی است که همراه با تحول و دگرگونی طبیعت ،وجود ما نیز متحول می شود
به راستی تبلور نوروز ادارات و سازمانها چگونه می تواند باشد ؟ آیا ادارات و سازمانها نیز می توانند برای استقبال از نوروز آماده و مهیا می شوند؟
برای نوروز می توان بگونه ای عمل کرد تا مراحل انجام کارها کمتر شود و کارها با چالاکی بیشتر انجام شود .
می توان اهداف دوره ای را مشخص نمود و با مشخص شدن اهداف عملیاتی هر کس بداند که باید چه کاری را انجام دهد تا سازمان و اداره سریعتر به جلو حرکت کند.
می توان نه بر مبنای عرف و عادت که بر مبنای عقل و درایت و نیاز زمان حرکت کرد.
می توان دانش تک تک افراد را بکار گرفت و تبدیل به دانایی سازمانی  و اداری نمود .
می توان کاری کرد که همه یاد بدهند و یاد بگیرند و فضا ی سازمان  و اداره یک فضای آموزشی باشد .
می توان به افراد سازمان و اداره مون بمانند منابع نگاه کرد و نگاه ابزاری را در خانه تکانی ذهنی بدور ریخت.
می توان به وضع موجود مانند یک دوران گذار نگاه کرد و هر روز را فرصتی برای بهتر شدن تلقی نمود. می توان با اعمال سیاستهای درست مدیریتی کاری کرد تا اهداف فردی و سازمانی با هم در یک جهت قرار بگیرند .
می توان بگونه ای فرهنگ سازی کرد و شاخصهای عملکرد را تعریف کرد هر کس تلاش کند و بدود به مقصد برسد و رسیدن به مقصد فقط برای ایستادگان نباشد .
می توان برای شنیدن حرفهای زیر پوستی و نهان سازمان و اداره  وقت گذاشت . می توان از حالت همیشه طلبکار خارج شد و قدر دان زحمات همکاران شد. می توان لبخند زد و سختی مشکلات را آسان کرد . می توان به هر کدام از کارکنان به چشم یک انسان نگاه کرد با همه عواطف و احساسات و شرایطی که دارد . می توان سلامی دوباره کرد . می توان دوباره شکفت .می توان تلاش کرد تا باورها، اندیشه ها و رفتارها نو شوند.
و این روز می تواند همه روزهای سال باشد و نوروز فقط بهانه ای است که خود را با نو شدن طبیعت هماهنگ کنیم و به نو کردن خود و اداره و سازمانمون بپردازیم . سال “اسب” بر همه شهروندان عزیز مبارک باشد
بهار یعنی سلامی نو به یاران
بهار یعنی نگاهی نو به باران
بهار یعنی به جمع تیم خود امید بخشیدن
بهار یعنی به کار خود معنای نو دادن
بهار یعنی نگاهی نو به اهداف
بهار یعنی مروری نو به رفتار
بهار یعنی پیوند رفتار به گفتار
بهار یعنی تداوم در روشهای خوب پر تکرار
بهار یعنی بدانیم هر زمان دانه ای هستیم با امید رویش
بهار یعنی بدانیم هر مکان بستری داریم برای رشد و پویش
بهار یعنی بدانیم هر زمان می شود از نو آغاز کرد
بهار یعنی بدانیم هر زمان می شود تا اوج پرواز کرد
ناهید مظفری

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ - ۸:۰۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با عرض خدمت سرکار خانم مظفری و تشکر فراوان از نوشته های زیبایتان خیلی خوب بود تشکر