در سالروز تولد شش ماهگی شورای شهر بافق، شمع چند مصوبه را فوت کنیم؟

دسته: مقالات
۲۵ دیدگاه
دوشنبه - ۱۲ اسفند ۱۳۹۲

DO3P0551-copy2-228x300

در برخی از نظرات و مراجعات حضوری، درخواستی از دوستان دیده و شنیده ام که برایم جالب بود :” گزارشی از عملکرد شورای شهر  و نحوه خرج کردن عوارض سنگ آهن و دیگر درآمدهای شهرداری” را خواسته بودند. بعنوان یک شهروند به سایت اطلاع رسانی شورای شهر (http://bafghshora.ir) رجوع کردم تا مصوبات شورا را در شش ماهه گذشته بخوانم و بدانم این شورا چه کرده است؟

به عنوان مقدمه، بگویم فلسفه و هدف وجودی شوراها، تشویق و ترغیب مردم به مشارکت در امر مدیریت و اداره امور محلی و شهری است. لذا حضور فعال شهروندان در فرآیند تهیه، بررسی و تصویب برنامه ها و قوانین مربوط به امور شهری، برای نیل به هدف ذکر شده، الزامی است.

باید خاطر نشان سازم که بزرگترین وظیفه شورای شهر، احقاق حقوق مردم است. شورای شهر، مرجع فریادرسی مردم و پاسخگوی مطالباتشان است. از آنجاییکه شهرداری ها، بیشترین سطح تماس را با مردم، از ابتدای تولد تا مرگ، دارند، لذا شورای شهر محل اصلی رسیدگی به تقاضاها، خواسته ها، نیازها و انتظارات مردم است.

از اینرو افراد توانمند و کارآ و دلسوز می توانند در شوراها، از تضییع حقوق شهروندی مردم جلوگیری کنند. از آنجا که میزان سطح مشارکت مردم در شورای شهر، می تواند نشانه فنی تر، تخصصی تر و کارآمد تر بودن این نهاد مردمی باشد، بنابراین می طلبد که این “متر مقبولیت” را در مورد شورای شهر بافق نیز پس از گذشت شش ماه بسنجیم.

یادآور می شوم از آنجاییکه بر اساس قوانین و آیین نامه های مربوط به شورای شهر، برگزاری جلسات این شورا، باید علنی باشد، از نظردهندگان، خوانندگان و مردم شریف بافق که درخواست شفافیت در عملکرد شورا را دارند، تقاضامندم با مراجعه به این جلسات و حضور زنده در روند مدیریت شهرشان توسط این نهاد منتخب خودشان ـ که نمایندگانی امین و مورد اعتماد بوده اند چرا که رای آورده اند ـ از نزدیک با نوع کار، نحوه تصمیم گیری، نحوه بررسی موارد، ملاکهای اولویت بندی موارد، میزان اهمیت موضوعات، مشکلات فراروی شهرداری و اداره شهر، میزان و نحوه تخصیص بودجه ها و عوارض شرکت سنگ آهن، و … هر چه که در این جلسات می گذرد، آشنا شوند تا این سوال که ” مصوبات شورای بافق چه بوده و تا کنون چه کرده اند ” از طریق رسانه ها تکرار نشود.

برگردم به متن اصلی نوشته ام. برایم جالب بود که اخبار شورای شهر و شرکت در جلسات مختلف و بازدیدها و سفرها در سایت اطلاع رسانی شورا آمده بود اما نتایج و مصوبات، خیر. در سمت راست این سایت، مصوبات شورا را که کلیک می کنی، هیچ (هیچ در دنیای مجازی نه دنیای واقعی که در آنصورت متضرریم) می آید. هیچ. یعنی هیچ مصوبه ای را در این شش ماه نمی توانی از سایت اطلاع رسانی! شورا بدست آوری. به نظر می رسد قسمت اخبار، معرفی افراد، عکسهای اعضا، سمتهای آنها، بازدیدها، جلسات و … مهمتر از این قسمت بوده است که تا کنون برایش اقدامی صورت نگرفته است!! چیزی که در واقع حق اصلی مردم است، نادیده گرفته شده واین مایه تعجب است.

به خوانندگان عزیز پیشنهاد می کنم همانطور که در وظایف شورا آمده است ، در پایان هر شش ماه شورا موظف است برای اطلاع عمومی صورت جامع درآمد و هزینه شهرداری را که هر شش ماه یکبار توسط شهرداری تهیه می شود، منتشر کند. این صورت جامع بایستی امروز، یعنی دوازدهم اسفند ماه که دقیقاً شش ماه از 12 شهریور ماه آغاز به کار دوره چهارم شورای شهر، می گذرد منتشر شود. (که البته ما منتظریم)

باید به اعضای شورای شهر یادآور شوم : مردمی که به شما رای داده اند، نامحرم نیستند. شما نماینده مردم اید و مردم حق دارند و باید بدانند که نمایندگانشان چه تصمیمی می گیرند و چگونه؟ به مردم هم توصیه و هم پیشنهاد می کنم، در جلسات شورای شهر که قانوناً به صورت علنی و با حضور مردم فعال و پیگیر باید برگزار شود، شرکت کنند تا از نزدیک با این مصوبات آشنا شوند. امیدوارم مصوبات شورا را نیز در سایت اطلاع رسانی آن ببینیم چرا که دیدار با فلان مدیر و بازدید از بهمان محل، بدون بیان نتیجه، برای مردم، اطلاع رسانی شورای شهر محسوب نمی شود، بگویید ببینیم مصوبات و عملکرد چه بوده است؟ این درخواست کاملا بجا و قانونی  یک شهروند بافقی است که به شما رای داده است.

والسلام  ـ سید امین رضوی aminrazzavi.blogfa.com


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافقی دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

هنوز کبریتش را پیدا نکردن که روشن کنند.

حاجی سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۷:۰۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سید مدتی است نطق بیان میکنی شما که اینقدر فن بیانت خوبه و از همه چیز ایراد میگیری چرا …….. بیاییم به مسئولین پیشنهاد و راهکار سازنده بدیم

ناشناس سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۸:۰۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای رضوی تشکر از بیانات خوبتان و تشکر میکنم که اینطور با قاطیعت حرفهایتان میزنید احسن به شما دستتان درد نکندشورا یها دیگر خرشان از پل جست روزهای اول بود که فعالیت میکردن دیگر کارشان گذشت خدا اجرتان بدهد که مشکل شهر میگوید ولی کو گوش شنوا همه بفکر خودشان هستن تشکر تشکر

بافقی سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۸:۱۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

شمع های مصوبات هنوز ساخته نشده فعلا شمع بازدید ها راباید فوت کنند که احتمالا شمع هم کم بیاورند.

ناشناس سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای رضوی تشکر از متن خوبتان ولی شوراهیها فعلا شمع بازدیدها وملاقات رادست گرفته اند حالا کی این شمع خاموش شود خدا میداند تا شمع پروژه ها کی روشن شود خدا میداند ولی تا شورایها به جورن این چهار سالشان تمام شده خدا اجرتان بده آقای رضوی که با دل جرات مشکل شهر میگوید تشکر

منتقد سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۱:۵۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب رضوی من هر موقع متون شما را میخوانم ناخودآگاه به یاد«گلام»دوست گالیور میافتم(من میدونم ما شکست میخوریم)لطفا قدری نسبت به مسایل خوش بین باشید.

محمد چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام .خدمت سید بزرگوار اقای رضوی.سیدجان از روی هوس حرف نزن یه تحقیق مختصر بکن میبینی که یک ماه پیش گزارش شورا وشهرداری ارایه شده بود سید جان حرف زدن اسان است ایا تا به حال مجری یه کار بوده ای .از به به مردم بترس که اینها تشویق شما به سمت بیراهی میباشد.سیدجان تمام نوشته های شما را مطالعه کردم بوی کنایه وکینه میدهد .

امیر چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۱:۰۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

رئیس شورا در تبلیغاتشون بارها میگفتند ما پول دیده ایم وراه خرج کردن را بلدیم پس کو چرا هنوز بعداز گذشت 6 ماه نتوانسته اند تکلیف دو مغازه ونصف خانه اول خیابان مهدیه را حل کنند چرا ….

1403 چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۶:۰۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام.
خداوکیلی ی کم انصاف داشته باشید شما هنوز هیچی نشده میخواید که از صفر برسید به صد.نه دیگه نمیشه/اندکی صبر سحر نزدیک است.
باتشکر

اران چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۸:۴۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب محمد کجا گزارش دادن بگید ماهم بدونیم. توی سایتشون که خبری نیس. راست گفته سید

محمد چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۹:۰۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

همشهریان عزیز باسلام بیایید برای یک دفعه هم که شده نفاق وکینه را کناربگذاریم و صبر پیشه کنیم به مدت یکسال .به مسیولین فرصت بدهیم تا در این یکسال باتمرکز کارخود رادنبال کنند وبعد انها را مواخذه کنیم امتحانش ضرر ندارد .ومشکلات مسیولین را به خودشان بگوییم رسانه ای نکنیم یه سری هم به رسانه های دیگرشهرهای یزد بزنیم فقط همدلی احساس میشود اقای رضوی جدتان فرمودند نصیحت کردن فرد در جمع به منزله کوبیدن شخص میباشد ولی هدف شما اصلاح امور است.همانطور که دوستمان گفتند ازبه به مردم بترسید.

یاهو چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۹:۱۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای محمد عزیز… اینکه نوشتی تمام نوشته های سید رو مطالعه کردی و بوی کینه ازش شنیدی نشون می ده که خودت مسئولی و یا مدیر جایی هستی. این سید که تازگی ها نطقش باز شده بیشتر به فکر مردمه و دیدم توی نظرات زیر نوشته هاش اونایی که باهاش موافقن مردم ساده ودردکشیده اند و اونایی که مخالفن همه مدیر یا مسئولی که زیر بار کار مردم در رفته اند. این شورای شهر بجای اینکه کار کنن و مصوبه هاشون رو بگن، کلاس گذاشتنشون بییشتره . خیال می کنن چکاره شدن که میرن بازدید و سفر و جلسه و … درد مردم رو حل کنید. اینها که گوش به فرمان مدیرعاملن، اقلا این عوارض رو بگن خرج چی کردن… تازه شما که می گین گزارش دادن بگین کجا گزارش دادن؟ چرا توی سایتشون نیس؟ اینا فقط فکر این هستن که پستهای سنگ آهنشون بیشتر بشه. راستی به نظر شما آدمی که 7 تا 8 میلیون حقوق میگیره از سنگ آهن می تونه نماینده مردمی باشه که گیر صدهزار تومنن؟ سید بگو که مردم گوش میدن هرچند که مدیرها و مسئولان دلگیرتن…. ولی بدون می ترسن.

اصغر چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۹:۵۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

محمد آقا شما فكر كنم پيمانكار شهرداري هستي كه داري سنگ شورا را به سينه مي زني ، خوب شما كه گزارش را خواندي به ماهم بگو كه نديديم
بعدشم كجا دخل و خرج شهرداري اعلام شده ما منتظريم

ناشناس پنج شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۷:۴۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر ما به جای عزیزان شورای شهر بودیم چه میکردیم برنامه هایمان چه بود قضاوت از راه دور درست نیست

محمد پنج شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۷:۵۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سعی کنیم منطقی صحبت کنیم

یاهو پنج شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۹:۰۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سید جون. برادر آشنا. خوددت توی سایت اطلاع رسانی سنگ آهن توی کنفرانس خبرنگاران در تاریخ 29 تیر 92 این ها رو نوشتی. خوانندگان بخوانند:
“محمد جواد عسکری، مدیر عامل شرکت نیز در مورد مسایل مربوط به عمران و آبادانی شهر و مبلمان شهری اظهار داشت: شرکت سنگ آهن در سال گذشته ده میلیارد تومان برای عمران و آبادانی شهر و بیش از پنج میلیارد تومان هم در بحث ارزش افزوده پرداخت کرده است. بایستی از نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر بافق، خواسته میشد که حداقل هر ۳ ماه یکبار، در جلسه ای عمومی و شفاف، عملکرد خود را در زمینه های مختلف بمردم اعلام کنند.

وی ضمن انتقاد از نحوه سیاست گذاری و نحوه طراحی برخی پروژه ها توسط مسئولین شهری بافق، اظهار داشت: برخی اقدامات نادرست و کارشناسی نشده باعث شده که میزان سرمایه گذاری در طرحهای شهری بافق، بیش از مقداری باشد که میتوان با کار کارشناسی انجام داد. بعنوان مثال در شهری مانند تهران، با تصمیمات دقیق کارشناسی، بسیاری از طرحها، خودشان، پول موردنیاز خودشان را تامین میکنند. در صورتیکه در بافق برعکس است، باید پول بدهیم. چرا؟ چون پول داریم. در صورتیکه بجای اینکه برای آزاد سازی زمین پول می دادیم، باید در زیر ساختها، از جمله آسفالت و بلوک و مبلمان شهری سرمایه گذاری میکردیم.

مدیر عامل شرکت در تکمیل بحث مدیریت شهری، شهرک آهن شهر را با شهر بافق مقایسه کرد و افزود: وقتی که مدیریت بر مبنای صحیح خود عمل نکند، متاسفانه شاهد هدر رفتن سرمایه خواهیم بود. در بسیاری از پروژه های شهر بافق، میتوانستیم با استفاده از مشاوران درجه یک، میزان سرمایه گذاری در طرحهای خود را بهینه کنیم. شرکت سنگ آهن در شهرک آهن شهر، سالانه بین ۸ تا ۹ میلیارد تومان، اعم از دستمزد نیروها ، نگهداری فضاهای تفریحی نظیر پارک و فضای سبز و مسایل رفاهی ساکنان هزینه میکند. اگر منصفانه بنگرید تفاوت فاحشی بین مبلمان شهری، فضای سبز، فضای تفریحی و رفاهی شهرک آهن شهر و بافق خواهید دید. در پارک آهن شهر در حال تکمیل پروژه آبنمای استخر هستیم که همین روزها آبگیری میشود. شهر بازی در حال تکمیل است و تونل وحشت و دریاچه آن در حال بازسازی است و پارک بیشه در نیز مراحل اجرایی آن شروع شده است. هدف ما این است که مردم را از میادین شهر به پارک آهن شهر و شهر بازی سوق دهیم.”
برادر … حالا چرا مدیرعامل نمیگه به اعضای شورا که سه ماه به سه ماه به صورت شفاف عملکرد خودشون رو بگن؟؟؟؟؟؟؟؟؟

علیرضا پنج شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۹:۴۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سید عزیز تحت تاثیر حرفهای اقای مهدی دهستانی نباشید.

مجید شاهی پنج شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

فعلا بعضی از اعضای شورای شهر سخت در گیر انتصابات بافق واستان هستندوبیشتر جلسات انها در مرکز استان با این برنامه تشکیل میشود انشالله اتصابات که بر وفق مراد حضرات وبا دید بیشتر محله گرایانه انجام شد اگر فرصتی بود به عمران شهر میپردازند امروز چهره شهر مثل شهرهای زلزله زده میباشد باید بجای وقت گذاشتن به کاری که اصلا در حیطه شرح وظایف آنها نیست به کارهایی بپردازند که به خاطر آن از مردم رای گرفته اند

محمدحسن تشکری شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۴:۰۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام خدمت همه عزیزان و صاحب نظران.
تمام جلسات شورای شهر تاکنون علنی بوده و انشاالله خواهد بود. اگر شما عزیزان وقت ندارید سری بزنید از کم سعادتی ماست. درب شورای شهر به روی همه عزیزان باز است و چشمان ما منتظر نظرات و ایده های شماست. مصوبات شورا همگی قابل انتشار و به زودی روی سایت قرار خواهند گرفت. سایت فعلی طراحی جدیدی از شوراست و دبیر محترم آن سعی دارد انرا مطابق خواست مردم طراحی کند و قابل دسترسی نماید.در ماه چهارم کار شورا جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد و انشاالله عملکرد شهرداری و شورا بزودی روی سایت قرار خواهد گرفت.

سید امین رضوی شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۷:۵۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بنده به عنوان یک شهروند نه عزیز و نه صاحب نظر از محمد حسن تشکری که در کامنت 19 نظر داده و بنده وی را به عنوان رئیس شورا می شناسم (گرچه هر کسی می تواند این نظر را به نام وی منتشر کرده باشد) و به عنوان یک همکار به وی ارادت نیز دارم، تشکر می کنم از اینکه گفته قرار است مصوبات به زودی روی سایت قرار گیرد. اینکه در نظرش آمده است دبیر سایت” سعی دارد انرا مطابق خواست مردم طراحی کند و قابل دسترسی نماید،” برای بنده قدری گنگ است. چرا که شورا با مصوبه است که معنا پیدا می کند و هیچ چیزی در سایت اطلاع رسانی یک نهاد مردمی چون شورا در اولویت بیشتری نسبت به مصوبات نیست. تعارف در این که “از کم سعادتی شماست که شهروندان در جلسات حضورندارند” را به فال نیک می گیریم و حضور مردم را در این جلسات از این پس شاهد خواهیم بود انشاا… . البته اگر این نوشته را به عنوان یک جواب بر نقد بنده قبول کنم، آنچنان این اقدام طول کشید که بنده را مجبور کرد مطلبی با عنوان ” حتی خداوند نیز به منتقدان خود پاسخ می گفت” که در سایت بافق نیوز منتشر شده است، را بنویسم. اگر به تاریخ انتشار این نقد یعنی 12 اسفند بنگریم و امروز که 17 اسفند است، درمی یابیم که جواب دادن به نقدها در شهر کوچکی چون بافق که از صبح روز سیزدهم این نوشته در محافل شورا و شرکت سنگ آهن، به تبع حضور چهار عضو شورا در شرکت، و برخی جلسات بر زبان رانده می شد و گفته میشد، بعد از پنج روز، پاسخ دادن، زمان طولانی است. همین را هم به فال نیک می گیریم و از این پس می خواهیم نهادهایی که مورد نقر قرار می گیرند، در کمتر از این زمان، پاسخ دهند چرا که طولانی شدن مدت، بر شبهات بین مردم می افزاید و همین جاست که اهمیت و جایگاه منتقد و نقد در جامعه نشان داده می شود که همین نوشته، توانست به شورا کمک کند تا نشان دهد، در حال جمع اوری مصوبات است و از حضور مردم در جلسات خوشحال است، گو اینکه تا کنون انگار کسی نرفته که باعث بردن لفظ “کم سعادتی” رئیس شورا شده است. در هر صورت، از محمد حسن تشکری خوشرو و گزیده گو متشکرم به نیابت از همه دوستانی که منتظر پاسخ بودند. موفق باشید

سبحان-م شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام آقا – دلمان برای حرفایتان تنگ شده !
زیاد خودتان را اذیت نکنید ؟
این قبری که سرش گریه میکنید ؛ مرده ای توش نیست ….
موفق باشید !!!!

رضا یکشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۱:۰۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر طراحي سايت اينقدر زمان مي برد پس ديگر حرفي براي گفتن نمي ماند باباجون كاري داره چاپ يه برگه بگوئيد چند از سنگ آهن گرفتيد كجا خرج كرديد
اگر هم پول چاپ نداريد هركجا و هر زمان شما بگوئيد مي آئيم گوش مي كنيم ديگه اين ادبيات نمي خواهد (( كم سعادتي)) ، كسي براي احوال پرسي نمي آيد مي خواهيم بدونيم پول بيت المال كجا خرج شده

مَنِ اسْتَبَدَّ بِرَأْيِهِ هَلَكَ وَ مَنْ شَاوَرَ الرِّجَالَ شَارَكَهَا فِي عُقُولِهَا

هر كس خود رأى شد هلاك مى شود و هر كس با افراد صاحب نظر مشورت كند در عقل آنان شريك مى شود.
نهج البلاغه(صبحی صالح) ص500 ، قصار161

رضا فتاحی یکشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای مجید شاهی تمام این عقب افتادگیها به خاطر انتصاب برخی از روسای دستگاههای اجرایی است مطمئن باش مردم به خاطر دفاع از حقشان لایق مدیرانی قدرتمند هستند نه مدیران فرمایشی و نمایشی.بنده به نوبه خود از شورای شهر که نماینده 45 هزار نفرازمردم بافق هستند جلوی انتصاب مدیران غیر بومی فرمایشی ایستادگی می کنند کمال تشکررا داریم.

رحمان دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ۱:۲۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای فتاحی… در شرح وظایف شورا ندیدم که در انتصابی بجز شهردار حق دخالت داشته باشد. این توهم که شورا می تواند در انتصاب مدیران دخالت کند و نظر بدهد از مدیرعامل شرکت که بر شورا تسلط دارد و افرادی نظیر شما که آکاهانه یا ناآگاهانه بر این تسلط دامن می زنید، در سطح شهر پیچیده می شود. شما و اقای مجید شاهی که می گویند شورا دنبال انتصاب هست باید بگویم می توان از اینکه شورا بجای رسیدگی به امور شهری در انتصابات مدیران شهر دخالت می کندبه وزارت کشور، شکایت رسمی کرد و مطمئن هستم رسیدگی می شود. شورای چند شهر که نام نمی برم به همین دلیل منحل شد. بگذارید شورا به وظیفه شهرداری خودش برسد. انتصاب مدیران بر عهده استانداری و فرمانداری است که برای بافق انتخاب می شود.

رضا فتاحی سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۲ - ۹:۳۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای رحمان جنابعالی که شهامت نداری نام کاملت را ذکر کنی خواهشا نظر نده. اگر شورای شهری نتواند نظارت بر عملکرد دستگهاهای اجرایی و همچنین نظرخواهی در انتصابها نداشته باشد همان بهتر که نباشد.