نگاهی نو به هدیه دادن

دسته: عمومی , مقالات
۲ دیدگاه
جمعه - ۱۶ اسفند ۱۳۹۲

نگاهی نو به هدیه دادن

هدیه گرفتن و دادن یکی از رسوم بسیار زیبای ایرانی ها و در افزایش محبت و دوستی تاثیر زیادی دارد، گل، شیرینی و عطریات و غیره از جمله معمول ترین هدایا هستند

 بسیاری ارزش معنوی هدیه را برتر از قیمت آن و برخی نیز نظرهای دیگری دارند، گاهی مواقع هدیه از سوی افراد و برخی مواقع نیز از سوی نهادها و ارگان ها و به مناسبت هایی مانند اعیاد و یا کسب موفقیت ها و عناوین به اشخاص داده می شود.

تقریبا عمده افرادی که برای خرید هدیه تجربه ای دارند این کار را بسیار دشوار و دقت، و توجه به سلایق و نیازهای فرد هدیه گیرنده را بسیار مهم می دانند.

گاهی یک هدیه مانند یک کتاب مفید سرنوشت افراد را به سمت و سویی دیگر سوق می دهد.

این مقدمه را چیدم تا برسم به این جا که می توان از این رسم خوب بهره و فایده هایی در زمینه های ورزشی، فرهنگی، هنری، سلامت و بهداشت، ایمنی و غیره نیز برای جامعه و اشخاص به ارمغان آورد.

بسیار شایسته است افراد و بویژه ادارات و ارگان ها با نگاه جدید و نویی به این مقوله بنگرند و در خریدها مثلا در کنار چیزهای معمولی چون شیرینی و تنقلات برای افزایش و ارتقای برخی شاخص ها برخی نیازهای بهداشتی و اجتماعی و فرهنگی را نیز در ردیف هدایا قرار دهند.

بطور مثال خرید ترازوهای سنجش وزن، دستگاه تست قندخون، یا فشارسنج و برخی دستگاه های ورزشی و کتاب و محصولات فرهنگی از این جمله هستند.

با هدیه دادن جعبه کمک های اولیه و کپسول ضدحریق، زنجیرچرخ و غیره باعث بالا رفتن ایمنی منازل و مغازه ها و خودروها گردیده و یادگاری زیبایی بجا می گذارند.

هدیه دادن کتاب های مفید  و آثار صوتی و تصویری برخی بزرگان و شخصیت ها و مفاخر کشور، استان و بوِیژه شهرستان از دیگر هدایای شایسته در این ردیف است.

بعضی مواقع هدیه دادن ابزارها و وسایل اینگونه در تولید یک اثرهنری و یا یک صنعت دست ساز نیز مشوق  و تاثیرگذار است.

البته از اینگونه صدها نمونه می توان برشمرد ولی بد نیست بجای هدیه های تکراری و برخی مواقع دست و پا گیر که بعضا چندان بدرد افراد نمی خورد و حتی فضایی در خانه اشغال می کند با نگاه نو و کمی سلیقه چیزهای جدید و مفیدتری بخریم.               سیدعلیرضاناظری بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
ماشاالله شمس الدینی شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام سید جان
خیلی مطلب جالب به جایی گذاشتی هدیه دادن یک نوع تشکراز کسانی است که ما دوستشان داریم با این کاربه اونا ثابت میکنیم که چقدر برامون مهم هستند و ما قدردان محبتشون هستیم. بیایید این فرهنگ زیبای هدیه دادن رو هرچند کوچک وکم بها بین هم ترویج بدیم.

پاتوق امید یکشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

یک کلام بگوییداگر ماشین یا خانه هم میدادندخوب بود.خدا راشکر همین تنقلات هم میدهند/آقادارند یارانه را قطع میکنند حرف ازهدیه دیگر چیست.بهتر است از رویاها حرف نزنیم.آقای ناظری خودتان چقدر به نوشته هایتان عمل میکنیدویااعتقاددارید.مامردم حرفیم نه عمل …….وای کاش!