انتخاب همسر اگر آگاهانه باشد، زندگی عاشقانه خواهد بود

دسته: عمومی
یک دیدگاه
شنبه - ۱۷ اسفند ۱۳۹۲

بیستمین و پنجمین جلسه از سلسله مباحث مرتبط با بهبود کیفیت زندگی کارکنان شرکت سنگ آهن مرکزی ایران- بافق، با عنوان انتخاب آگاهانه، زندگی عاشقانه، در سالن همایش­های    آهن­شهر با پخش اذان مغرب، تلاوت آیاتی از قرآن کریم و کلیپی زیبا از خلاصه فعالیت­های شرکت سنگ آهن مرکزی ایران- بافق، آغاز گردید. در این جلسه پس از بیان عرض خیر مقدم به حضار و مدعو توسط مهندس محمد حسین میرزایی، معاونت منابع انسانی و امور اجتماعی شرکت، آقای دکتر حسن زارعی، دکترای مشاوره خانواده و مدرس دانشگاه یزد با درجه علمی استادیاری، به ایراد سخنرانی پرداخت.

در ابتدای این جلسه که با استقبال چشمگیر و بی­سابقه کارکنان محترم شرکت سنگ آهن و اعضاء بزرگوار خانواده آن­ها روبه­رو شده بود، دکتر زارعی تذکر داد که الفبای زندگی، مشاوره قبل از ازدواج می­باشد و بیان نمود که اولین و دومین اصل انتخاب همسر به­ترتیب، ضرورت و خواستگاری می­باشد. وی همچنین از جذابیت ظاهری به­عنوان اولین و مهم­ترین ملاک برای ازدواج یاد کرد و اشاره نمود که جذابیت به معنای خوشکلی و زیبایی نیست.

این دکترای مشاوره خانواده، در ادامه بیان نمود که برای ازدواج نمی­توان سن مشخصی در نظر گرفت اما ازدواج پسران زیر 18 سال نیز اشکال دارد و بلوغ فکری و عقلی، بلوغ اجتماعی، بلوغ عاطفی و بلوغ اقتصادی را چهار نوع بلوغی عنوان کرد که برای ازدواج ضروری می­باشد.

وی همچنین، نداشتن ثبات عاطفی و مسأله بارداری را از موارد مشکل­ساز ازدواج­های زودهنگام و نیز از بین رفتن طراوات و شادابی، از دست رفتن فرصت ازدواج برای پسران و دختران، فاصله سنی زیاد با فرزندان، مشکلات باروری برای خانم­ها و … را از جمله مواردی دانست که ممکن است در ازدواج­های دیرهنگام سبب بروز مشکلات شود. این استاد دانشگاه، ایمان و دینداری، اخلاق، رضایت زوجین، رضایت خانواده­ها، تناسب در هوش، نزدیکی منطقه جغرافیایی، تشابه مذهبی، اصالت خانوادگی، تناسب در ظاهر و زیبایی و … را از دیگر ملاک­هایی عنوان کرد که برای ازدواج باید به صورت جد مدنظر قرار گیرند.

دکتر زارعی متذکر شد که بهتر است آقایان درسه ویژگی قد، سن و تحصیلات تا حد امکان برتر از همسران خود باشند و 3 الی 5-6 سال را تفاوت سنی خوبی بین پسر و دختر برای ازدواج دانست. وی همچنین، نپرسیدن سوأل کافی، جدی نگرفتن برخی از مشکلات (خشم، عصبانیت، ازدواج دوم و …)، سازش عجولانه را با تفاهم اشتباه گرفتن، نیاز شدید به مسائل جنسی، شیفته موقعیت اقتصادی و اجتماعی طرف مقابل شدن، داشتن تفکر اینکه دوستداشتن بعداً ایجاد می­شود، شانس و قسمت و … را از برخی اشتباهات رایجی برشمرد که در خواستگاری رخ     می­دهد. این استاد دانشگاه متذکر شد که ازدواج پسر با زن بیوه (بخصوص اگر بچه­دار باشد) صد در صد اشتباه می­باشد و یادآور شد که عشق بهتر است بعد از ازدواج ایجاد شود نه قبل از آن.

همچنین این دکترای مشاوره خانواده اشاره نمود که در صورت اتفاق افتادن خیانت در 6 ماه اول زندگی (مگردر صورت وجود شرایط خاص) باید ازدواج منجر به طلاق شود و صحبت کردن هر یک از زوجین در مورد خواستگارهای قبلی­اشان، مگر در صورتی که ازدواج یا عقدی قبلاً صورت گرفته باشد را اشتباه دانست. در پایان نیز دکتر زارعی به­منظور مطالعه و اگاهی بیشتر مخاطبین و علاقه­مندان در مورد موضوع موردنظر، کتابی با عنوان “با چه تیپ شخصیتی ازدواج کنیم”، نوشته دکتر حسن زارعی، انتشارات دانژه را به حضار معرفی نمود. جلسه مذکور در ساعت بیست و پانزده دقیقه به پایان رسید.

لازم و ضروری است از تمام افرادی که در برگزاری این جلسات، خالصانه همکاری و تلاش می­کنند، بالاخص مدیریت عامل محترم شرکت سنگ آهن مرکزی ایران- بافق، جناب آقای حاج محمد جواد عسکری، مهندس محمد حسین میرزایی، معاونت منابع انسانی و امور اجتماعی شرکت سنگ آهن مرکزی، سرپرست شهرک سنگ آهن، پرسنل دفتر تحقیق و توسعه شرکت و همچنین انتظامات شرکت، تقدیر و تشکر ویژه نمود.

                                                                                                     تهیه و تنظیم: احسان فتوحی بافقی

                                                                                                                  14/12/1392


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافقی شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۱:۴۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

از مدیران شرکت سنگ آهن تقاضا مندیم که کلاس ایمنی در شرکت بگذارن تا جوانان بافقی در شرکت کشته نشون *